Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Znáte Tatru Safaribus? Vzácná úprava šestikolové 815 se v Česku nedávno prodala za miliony

Jan Zajíc Stanislav Kolman
Diskuze (4)

Na základě Tatry 815 vznikla řada zajímavých vozidel s nejrůznějšími zaměřeními. Mezi ty nejpozoruhodnější jistě můžeme zařadit takzvaný Safaribus.

Safaribus je zjednodušeně řečeno expedičním vozidlem k přepravě osob a jejich předmětů osobní potřeby na dálkových trasách v obtížně sjízdném terénu i mimo obydlená území, které dovede cestujícím i posádce zajistit obvyklé životní a hygienické podmínky.

Neobvyklá stavba na třínápravovém podvozku Tatry 815-2 vznikla někdy v polovině 90. let, podle některých informací nejprve jako vozidlo pro francouzské novináře účastnící se tehdejší Rallye Paříž-Dakar. Francouzi si výrobu vozidla, které údajně vymyslel Alain Piatek, objednali u české společnosti S.A.S. (Speciální Automobily Studénka). Piatkova firma pak produkci Safaribusu nabízela i jiným zájemcům a podle některých zdrojů nakonec vzniklo několik dalších exemplářů.

V roce 1995 o nezvykle upravené tatrovce napsal i Svět motorů. V článku, který vám ukážeme v přiloženém videu, se například rozebírá výbava vozidla. Ta zahrnovala plně vybavenou kuchyni s čtyřhořákovým plynovým vařičem, nerezovým dřezem s teplou a studenou vodou, mikrovlnou troubou, mrazničkou a chladničkou, dvě umývárny se studenou i teplou vodou (jedna se sprchou, druhá s chemickým WC), zahrnovala ale také klimatizaci, topení nebo řadu úložných prostor.

Skříň, samonosná ocelová svařovaná konstrukce z uhlíkaté nebo nerezové oceli s integrovaným bezpečnostním rámem a tepelnou i zvukovou izolací, poskytovala 24 sedadel pro cestující a dvě pro doprovod. Posádka mohla využít až 1000 litrů vody - ve výbavě byla dokonce i čistička vody. Nechyběl rozvod plynu, elektrocentrála a baterie pro síť 24 a 220 V.

Více než 10,7 metru dlouhý Safaribus byl vybaven systémem dohušťování pneumatik a vyprošťovacím zařízením, jeho akční rádius činil 2000 km, jel až 120 km/h a jeho celková hmotnost dosahovala 22.000 kg.

Zajímavé také je, že ještě nedávno se jeden Safaribus "ukrýval" také v České republice, k prodeji ho nabízela společnost Mortar Investments. A nového majitele mu skutečně našla, tatrovka se za ním přesunula do Francie. Cena? Zhruba čtyři miliony korun.

Jan Zajíc Stanislav Kolman
Diskuze (4)

Doporučujeme

Avatar - cascadia2
10. 3. 2021 08:24
Re: Tatra či špatně hořící vatra
Jo vy myslíte Havlíček TKS2, to je grázl jak vrata, na něj velký pozor!!! Ani nevím, zda mu ten cirkus ještě existuje.

Pangeo neznám, s Adventurou byl kamarád kdysi na Isladu a celkem dobrý.
10. 3. 2021 08:13
Re: Tatra či špatně hořící vatra
Pokud Vás láká podobné cestování můžu doporučit cestovku Pangeo tours. Na rozdíl od pana Havlíčka tato cestovka jsou profesionálové, kteří takové cestování provozují již 30 let. A sám za sebe můžu říct super - techniku mají vychytanou, posádky jsou kamarádské a organizace celého zájezdu zcela bez problémů :yes:
10. 3. 2021 08:07
Pěkné
Jako obytňák do terénu by to bylo super. Jenže provoz v evropě by byl neskutečně drahý (emisní normy). Tatra postavila podobných zajímavých aut více. Asi nejzajímavější byl terénní autobus s nízkou předsunutou kabinou (jako na autojeřábech) pro pořadatele Dakaru (tato koncepce byla požadována pro možnost transportu menším nákladním letadlem).
Avatar - JirkaV8
10. 3. 2021 07:48
Tatra či špatně hořící vatra
Zajímavý vůz. Teď už je z toho ocucaný bonbon, ale předtím to mohlo být dobré. :-) O to víc zamrzí křečovitá panoptická šou chronického podvodníka hrajícího si na Tatru kolem světa s číslem II. Kdy si přeprodal zhodnocené auto sám sobě, s lidmi kteří přispěli vyběhl. :-O Společníkovi ani nechtěl ukázat účetnictví a pak začal dělat ve světě jen ostudu. Jezdí bez vhodného řidičáku s přetíženým autem, lže do médií jak když tiskne, teď zas zapomene výsledky covid testu v jiném státě. Raději si počkám na jinou cestovatelskou skupinu, i kdyby jela na elektrický koloběžce. ;-)