24.11. 2012 Jakub Sochor

Design po generacích: Volkswagen Passat

Design po generacích: Volkswagen Passat

V historii designu německého modelu najdeme sportovní i střídmé tvary, designéry věhlasného jména a experimentování s karoseriemi.

Nejnovější, v pořadí již sedmá generace Passatu reflektuje aktuální designové zásady značky, jimiž modernizuje estetický základ minulé generace.

Vliv předchůdce na současný model je nesporný – mezigenerační návaznost je nejvýraznější při pohledu na boční část karoserie a v kabině. Avšak podíváme-li se do historie modelové řady Passat, spatříme střídání výrazných mezigeneračních skoků a relativně úzkých vazeb mezi jednotlivými generacemi.

Design po generacích – Speciální příloha Auto.cz


Srovnání
 

1. gen. (1973-1980) – S italskými svršky

Model s kódovým označením B1 byl navržen Giorgettem Giugiarem. Rukopis italského tvůrce je na karoserii německého vozu velmi patrný. Předně jde o hranaté tvary s mírně dynamickými proporcemi, jejichž součástí jsou prvky, které se pro Volkswageny sedmdesátých let staly charakteristickými - jedná o strmou příď (v tomto případě osazenou obdélníkovými světlomety), čisté plochy a ostré rysy, jež zajistily vozu nadčasovost.

Nabídku tvořila dvoudveřová (se sportovně se svažující zádí) a čtyřdveřová varianta, které byly v říjnu téhož roku doplněny verzí kombi zvanou Variant s vertikálními zadními svítilnami. Během let došlo k lehkým modernizačním krokům, mezi něž patří výměna obdélníkových světel za kruhová (díky čemuž Passat lépe ladil s Golfem, v rámci vizuální ucelenosti modelové palety výrobce) či vybavení nárazníku plastovými koncovkami. Jmenujme také přepracování a zvětšení víka zavazadlového prostoru (1975) a v neposlední řadě první výrazný facelift (1977), který reagoval na změny dobové módy – chromované nárazníky byly nahrazeny celoplastovými, na omlazenou příď se vrátily obdélníkové světlomety, s nimiž sousedila rozměrnější směrová světla.

Pohledy do historie - Volkswagen Passat – svěží vítr od Emdenu (1.díl)

Dodejme, že Giorgetto Giugiaro stál u zrodu dalších dobových Volkswagenů – v roce 1974 byly uvedeny vozy Scirocco a Golf, které sdílely s Passatem řadu estetických řešení. Nelze také opomenout Audi 80 (dílo téhož autora), jež má na design první generace Passatu nemalý vliv. Z dobových studií jmenujme hatchback Chicco (1975), navržený Herbertem Schäferem, hlavním projektantem Volkswagenu v letech 1972 až 1993.


B1
 

2. gen. (1980-1988) – Mezi dvěma pojetími

Druhá generace navazovala na Giugiarův návrh, což se projevovalo na obdobném rozvržení proporcí. Model však pracuje s novými prvky, díky nimž získává italský design předchůdce jinou – celkově vzato členitější, mohutnější a méně dynamickou – podobu. Příď byla osazena většími světlomety, které již netvořily souvislou plochu s maskou – vozidlo se tak stalo svébytnějším a modernějším. Obohacením nabídky (jíž tvořil třídveřový a pětidveřový model spolu s kombi) se stala tříprostorová varianta (1981) s názvem Santana, v USA známá jako Quantum. V roce 1985 proběhl facelift, který přinesl mohutnější nárazníky či estetické úpravy masky chladiče (v podobě změny prokladu jednotlivých linek).


B2
 

3. gen. (1988-1993) – Revoluční změny

Třetí generace, představená roku 1988 v Ženevě, přinesla zásadní změny z hlediska karosářských variant – nabídka byla redukována na sedan (na který se od nynějška zaměřme) a kombi, přičemž oba získaly zcela nový design. Mezigenerační skok byl z hlediska tvarů velmi výrazný – automobil se stal nejen mohutnějším a zaoblenějším, ale vyznačoval se také jiným uspořádáním prvků. Citelnou změnou byla absence klasické masky chladiče, která vozidlu propůjčila uhlazený a vcelku neobvyklý výraz (s velkým logem výrobce, které je, podobně jako u Volkswagenů 70. let, jednou z dominant přední části). Třetí generace přinesla objemnější nárazníky, díky jejichž velikosti a vzájemnému propojení prostřednictvím lišty na bočních dveřích působila karoserie ucelenějším dojmem.

Mohutnější záď získala větší svítilny, které byly začleněny do jedné plochy s prostorem pro registrační značku, nad kterou se nacházelo logo výrobce. Oproti předchozím generacím poukažme na relativně velkou čistou plochu nad tímto celkem, která dodávala zádi na optické masivnosti.

Souběžně s exteriérem prošla revolučními změnami kabina, jejíž součástí se staly plnější tvary, jinak zpracovaný volant (s charakteristickým designem jeho středu, který je oproti dnešním zvyklostem mohutnější) a provedení přístrojové desky, jež měla společný tvarový základ se třetí generací kompaktního Golfu.


B3
 

4. gen. (1993-1996) – Uhlazení moderního vozu

Další generace nepřinesla tak výrazné změny jako její předchůdce. Jejím úkolem byla spíše kultivace inovativních a neobvyklých řešení, jež přinesla třetí generace. Na příď se vrátila konvenční podoba masky chladiče (které se přezdívalo „happy face“), díky čemuž vůz působil klasičtějším dojmem. Součástí mezigeneračních úprav bylo celkové uhlazení karoserie, například v podobě nahrazení některých prolisů jemnými přechody mezi plochami. Úpravy postihly také interiér – jednou z nejvýraznějších je nový volant se čtyřmi rameny s modernějším tvarovým pojetím.

Volkswagen Passat – svěží vítr od Emdenu (2.díl)

Byla-li řeč o masce, je třeba připomenout, že v druhé polovině devadesátých let byla maska předmětem důkladného rozpracování, které přineslo několik jejich rozličných variant. Krom konvenční a v sériové výrobě úspěšně etablované podoby, jíž prezentovala studie CJ (1997), vznikla její progresivnější stylizace, kterou představila frankfurtská studie Noah (1995)


B4
 

5. gen. (1996-2005) – Zlomový model

Páté generační vydání, představené v roce 1996 v Paříži, bylo zlomovým automobilem, který přehodnotil mnohé tvarové zásady a inspiroval nejen budoucí Volkswageny, ale i střední třídu obecně. Lze také říci, že vytvořil podmínky pro vznik významného designového směru, ze kterého vychází (do jisté míry) ten současný.

Design vozidla je od základů nový. Změnila se celková architektura karoserie, jež přinesla novou proporčnost s vyváženějšími karosářskými prostory a celkově uhlazenější vzhled. Méně zaoblená maska se zvětšila a lépe korespondovala se změněnými proporcemi.

VW Passat 1,8T - Nadšení z lidového vozu

Pozoruhodnou částí je střešní linka, kterou tvoří elegantní napojení A-sloupku na střechu, jež se (na poměry karoserie sedan) plynulou křivkou svažuje směrem k zádi. Experimenty s vedením střešní linie nejsou Volkswagenu cizí – v roce 1994 byl na autosalonu v Tokyu uveden Concept One, jehož sloupky jsou propojeny v oblouk. Dále jmenujme větší důraz na ponton a jeho intenzivnější sladění s přídí a zádí, jejíž horní linka – stále z bočního pohledu – změnila svůj sklon.

Přístrojová deska opustila dřívější propojení středového panelu s výdechem ventilace v levé části desky a zvolila aktuálnější tvarové uspořádání s výrazným středovým panelem a horizontálním dělením celku na dvě části. Pařížský autosalon v roce 2000 přinesl výraznou modernizaci karoserie. Proporčnost se příliš nezměnila, jednotlivá řešení ano – patří mezi ně sklon přídě, maska, světlomety a zadní svítilny. Vůz se stal základem pro minulou generaci modelu Superb, který se i přes nesporné vazby na Passat vyznačoval osobitým zevnějškem.


B5
 

6. gen. (2005-2010) – Výrazná transformace

Šestá generace přinesla nový design, který se výrazně odlišil od svého předchůdce. Passat, představený roku 2005 v Ženevě, byl jedním z prvních Volkswagenů nového trendu (na který úzce navazuje ten současný), který se vyznačoval experimentováním s jednotlivými rysy a díly – například maskou, jejíž okraje byly protaženy až ke spodní hraně nárazníku. Maska si však ponechala, na rozdíl od Audi a prvku Single frame, své, pro Volkswagen tradiční, místo. Čelní část zdobil chrom, jenž se stal součástí nového uspořádání, které předznamenal Concept R (2003). Přístrojová deska získala zcela nové pojetí včetně nových materiálů a dekorů.

Volkswagen Passat – šestý vévoda z Emdenu

S dynamičtějším profilem a pozměněnými proporcemi souvisí záď s atypickým zakončením horní hrany víka zavazadelníku. Pokrokovou záležitost představovaly diodové svítilny s orientací na motiv kruhu, který se vyskytuje i na předních světlometech (jedná se o výrazný rys tehdejších Volkswagenů, jenž se hojně vyskytuje v oblasti konceptů, kam patří krom zmíněného Conceptu R také Concepty C a Concept A).


B6
 

7. gen. (2010-) – Cizelování formy

Nejnovější generace nepředstavuje nijak výrazné změny – jen pečlivě cizeluje šestou generaci, kterou zároveň přizpůsobuje nejnovějším designovým trendům. Zásadní je pro design nového Passatu odklon od motivu kruhu, který byl naposledy použit na karoserii modelu Passat CCsedmá generace volí hranatější tvary a méně sportovní řešení. S tím souvisí přepracování zádě, kde již nenajdeme horní klenutí, ale zakončení v podobě samostatné plochy, díky které je profil více zaměřen na eleganci (oproti sportovnější vizáži předchůdce).

VW Passat 2,0 TDI DSG - Evergreen číslo sedm

Výše uvedený vůz CC je zdrojem mnoha prvků pro kabinu nového Passatu. V mezigeneračním srovnání je důležité zmínit nové pojetí výplní dveří, které jsou členitější a mohutnější. Tvarová podstata desky se však příliš nemění.


B7
 
Spolupracujeme s TipCars.com
Valachová: Vláda ČSSD s Babišem by musela mít pojistky nepřehlasování Valachová: Vláda ČSSD s Babišem by musela mít pojistky nepřehlasování

Sociální demokraté obnoví jednání o vládní spolupráci s…

Košťata, sudy i pivo. Přečtěte si, co Česko vyváží do Severní Koreje Košťata, sudy i pivo. Přečtěte si, co Česko vyváží do Severní Koreje

Ačkoliv Severní Korea platí za nejizolovanější stát…

ArcelorMittal zřejmě získá svolení k převzetí konkurenční společnosti ArcelorMittal zřejmě získá svolení k převzetí konkurenční společnosti

Největší světový výrobce oceli ArcelorMittal zřejmě získá…

Arabista Pelikán: Spojencům věřit musíme, i kdyby pravdu o chemickém útoku měly Sýrie a Rusko Arabista Pelikán: Spojencům věřit musíme, i kdyby pravdu o chemickém útoku měly Sýrie a Rusko

Na Blízký východ se specializuje, tamní aktuálnímu dění…

 
 

Přidat názorDiskuse: Design po generacích: Volkswagen PassatBlesk.cz

Chat s odborníky z ČSSZ: Všechno, co chcete vědět o důchodech

Chat s odborníky z ČSSZ: Všechno, co chcete vědět o…

V čem je nevýhodný předčasný starobní důchod? Kdy a jak je omezený přivýdělek k důchodu? Co dělat, když chybí…

Naučte se snídat: 5 zlozvyků, které kradou energii a brání zhubnout

Naučte se snídat: 5 zlozvyků, které kradou energii a…

Chcete zhubnout? Tak rozhodněte nehladovte! Snížení váhy je totiž o pravidelné a vyvážené stravě. Poradíme vám,…

 

iSport.cz

Český tým na MS v hokeji 2018: mladíci z NHL a farem, ale i mazáci

Český tým na MS v hokeji 2018: mladíci z NHL a…

Sotva skončil jeden velký turnaj, prakticky hned je tu další. Na ZOH v Pchjongčchangu se umístil český tým pod…

SESTŘIH: Sparta - Jablonec 2:0. Letenští jsou třetí, pálil i Stanciu

SESTŘIH: Sparta - Jablonec 2:0. Letenští jsou třetí,…

Fotbalisté Sparty v 25. kole první ligy doma porazili Jablonec 2:0 a minimálně do soboty se posunuli na třetí…

 

Reflex.cz

1000 Filipínců míří na práci do Česka. Pro firmy je to laciný doping, pro modernizaci ekonomiky spíš brzda

1000 Filipínců míří na práci do Česka. Pro firmy je…

Do České republiky má v letošním roce prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet zhruba…

Zakázat komunisty? Jak lze rozpustit politickou stranu a proč by to v případě KSČM bylo složité

Zakázat komunisty? Jak lze rozpustit politickou…

V sobotu se v Nymburce koná další sjezd Komunistické strany Čech a Moravy, která je následnickou organizací…