5.1. 2019 David Bureš David Bureš - db.png Google+ profil

Víte, jak jezdit na sněhu a ledu? Instruktorská legenda poradí!

České silnice v uplynulých dnech opět houfně zasypal sníh, a tak bychom si měli připomenout, jak v takových podmínkách řídit.

Zimní počasí sice milují fanoušci sezónních radovánek, ať už bruslení, lyžování nebo driftování, ne všichni řidiči ale mají takové podmínky rádi. Silnice kloužou, a tak jízda není tak pohodová jako jindy, když je sucho. I proto bychom si měli připomenout, jak se v takové situaci chovat. V přiloženém videu s radami pomůže česká instruktorská legenda, Jiří Patera, který vysvětluje několik zásad, jak bychom se měli v zimě na silnicích chovat.

Už prvním krokem je samotné usazení se za volant. Jestliže po ometení automobilu od sněhu a ledu okamžitě vyrážíte v navlečené zimní bundě a rukavicích, aby vám v prochladnuté kabině nebyla zima, ještě počkejte a tyto svršky sundejte. Zimní rukavice kvůli tomu, že bez nich máte v rukou více citu, bundu kvůli tomu, že je při případné nehodě bezpečnější mít na sobě co nejméně vrstev. Bezpečnostní pásy tak lépe zafungují, když opravdu podrží tělo a nebudou stahovat měkké oblečení.

Po samotném rozjezdu je potřeba se přizpůsobit zimním podmínkám a více předvídat, protože kvůli kluzké silnici nám budou některé kroky trvat déle, třeba brzdná dráha se oproti suché silnici prodlužuje.

To je možná jedna nevýhoda systému ABS, který přerušovaným brzděním dráhu při zpomalování prodlužuje. Jenže zároveň je automobil díky tomuto chování nadále říditelný, ovladatelný, což je v krizové situaci důležitější. A proto je jeho využití vhodné, stejně jako ESP, které pomáhá s ovladatelností. Výhodné je tak hlavně v podmínkách, kde se neustále mění povrch pod koly, na což řidič nezvládne sám tak rychle reagovat jako elektronika.

K tématu: Elektronické systémy v zimě – Proč je ABS a spol. někdy na obtíž?

Je pak pozor dávat i na rozdíl mezi ledem a sněhem. Zatímco na sněhu se ještě dá jezdit, avšak s opatrností, na zledovatělé vozovce se toho moc dělat nedá.

Když už se však dostanete do smyku, je nutné dodržovat několik zásad. Začněme nedotáčivým smykem, tedy situací, kdy auto nezvládá zatočit do zatáčky a jede po tečně ven, který je u moderních aut běžnější. Jsou naladěna tak, aby se v kritické situaci dostala právě do tohoto smyku, při případném nárazu je totiž z hlediska bezpečnosti výhodnější trefit překážku čelem, než jinou částí auta, jako by se to stalo u přetáčivého smyku.

Nedotáčivý smyk každopádně řešte narovnáním řízení, ubráním plynu a sešlápnutím spojky. V takovém případě je šance, že se kola auta opět chytnou a přece jen zatočíte, jak jste zamýšleli. Okamžité sešlápnutí brzdy rozhodně nepomůže, jen tím přetížíte přední pneumatiky, které už tak mají dost starostí, a tak jen nedotáčivost podpoříte. Když už brzdit, tak až po srovnání řízení a sešlápnutí spojky. U vozů s automatickou převodovkou nezbude nic jiného než narovnat řízení, moderní systémy zvládnou vyřadit na neutrál samy. Ideální je ale situaci předvídat a nejezdit v zatáčkách na sněhu a ledu tak rychle, abyste se do smyku vůbec nedostali.

Auto a zima: Vše o jízdě v zimních podmínkách na jednom místě

Přetáčivý smyk pak hrozí převážně u aut s pohonem zadní nápravy. V takovém případě automobil zatočí více, než by si řidič přál, čímž se může zcela otočit do protisměru. Pro zkušené řidiče je možná zábavnější, protože jde na něj snadněji reagovat, v běžném silničním provozu je ale nežádoucí. Řešením je každopádně opět ubrání plynu, sešlápnutí spojky a otočení volantu v protisměru otáčení, tedy tzv. kontra.

Rallye Dakar 2019

Přidat názorDiskuse: Víte, jak jezdit na sněhu a ledu?…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody

Šéf českého zastoupení Škody Auto nám v rámci prezentace…

Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje

Bývalé východní Německo si obvykle spojujeme se…

 

 
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Dnes 07:00

Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Blesk.cz

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Plesy jsou na pořadu dne. K období zimy tradičně patří a v lednu se jejich kolotoč začíná naplno roztáčet.…

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21): Kolegové mi to přáli! Tedy někteří...

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21):…

Je slavný, vede spokojený rodinný život, na kontě má tři zlaté slavíky. Přesto se v životě Dalibora Jandy (65)…

 

iSport.cz

Australian Open ONLINE: Plíškovou čeká boj s Italkou o osmifinále

Australian Open ONLINE: Plíškovou čeká boj s Italkou…

Tenistka Karolína Plíšková hraje o osmifinále grandslamového Australian Open na centrkurtu v Areně Roda Lavera.…

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli ho naštěstí zametači

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli…

„Aspoň něco pozitivního,“ utrousil Tomáš Plekanec pár minut po zápase v Ostravě, kde jeho Kometa padla 1:4.…

 

Reflex.cz

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se zranění a prožijte plnohodnotný život

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se…

Za nepozornost se platí. Dlouhé hodiny by o tom mohl vyprávět šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa…

Kora et le Mechanix pokřtí své nové album na pražské Kampě vodou z Čertovky

Kora et le Mechanix pokřtí své nové album na pražské…

Pražsko-liberecká skupina Kora et le Mechanix 24. ledna v pražském klubu Besední 3 na Kampě pokřtí své otevřené…