Mitsubishi Lancer Evolution IX - na ostří nože II

Mitsubishi Lancer Evolution IX - na ostří nože II

 
 
11.12. 2006 Libor Zezulka

Auto.cz vám přináší pokračování akčního thrilleru Na ostří nože. V hlavní roli se vám opět představí legendární Lancer Evolution, tentokrát ještě drsnější, silnější a agresivnější. Již dnes na vašich obrazovkách.

Jsem naštvaný. Jsem naštvaný sám na sebe za plýtvání chválou v testech některých vozů. Jsem naštvaný, že občas vytáhnu nějaký neskutečný superlativ a možná i klišé (vážený čtenář promine – i to se stává) tam, kde bych po zkušenosti s Lancerem suše konstatoval dobré jízdní vlastnosti. Jízda s Lancerem Evolution vás změní, ať už usednete za volant sedmičky nebo osmičky.

Jízda s Lancerem Evolution IX vás však donutí přehodnotit stanoviska a začít nahlížet na auta jinou optikou. V mém případě Lancer Evolution IX dokonce lehce naboural v potu tváře tvořený a dlouhodobě broušený koncept testování vozů. Léta se snažím, pak si přijede nějaký sportovní Lancer, kterého se v Česku prodá do rukou běžných řidičů pár kusů, a vše je jinak.

Legenda

Asi se shodneme na tom, že Lancer Evolution patří mezi legendy. Tohle auto sice nemá aureolu Subaru Impreza WRX STi, ale právě v tom spočívá jeho krása. Nic proti „estéíčku,“ je to rychlé, mrštné a výborně ovladatelné auto, ale za jeho volantem najdete i řidiče, kteří o jeho schopnostech nemají ani páru a utratili za něj hříšné peníze jenom proto, že je to prostě modrá Impreza se zlatými koly a hvězdičkami.

I Lancer si samozřejmě může pořídit někdo, komu nejde ani tak o jeho špičkové jízdní vlastnosti jako spíše o uhrančivé pohledy okolních řidičů. Jelikož však Lancer vypadá mnohem civilněji, nemá ani zlatá kola, ani hvězdičky a hlavně nápis Impreza WRX STI, bude efekt minimálně poloviční. Lancer Evolution není spotřební zboží. Je to velmi specifický produkt s úzkou cílovou skupinou.

obrázek [300 x 217] Tohle auto si ve většině případů nekupují lidé pro parádu, na to slouží úplně jiná auta, ale pro čistou radost z jízdy. Zeptejte se někoho, kdo s Lancerem Evolution skutečně jezdí, kdo prošel peklem na úzkých lesních a zasněžených cestách, čeho si na svém Lanceru nejvíce váží?

Na barvě záleží

Chcete černou, stříbrnou, modrou, červenou, bílou nebo žlutou? Otázka za milion, na kterou není vůbec snadné odpovědět. Když na vás prodejce tuhle otázku vybalí, vezměte si oddechový čas, zhluboka se nadechněte a začněte zvažovat všechna pro a proti. Zapomeňte na to, že černá přitahuje sluníčko a bílá se žlutou se hodně špiní. Praktická hlediska si schovejte na den, kdy budete vybírat luxusní sedan.

Kupujete si závodní stroj a ten nesnese kdejakou základní modř. V podstatě všechny barvy nabízené Mitsubishi Lanceru Evolution sluší, alespoň mně se líbí, ale osobně bych vybíral mezi černou, žlutou a červenou. Modrou ať si nechá Subaru, stříbrné jsou dnes i dodávky, bílá – no proč ne, ale stejně žluté, červené nebo černé Evo IX u mě vítězí. Zvenčí toho není na deváté generaci Lanceru Evolution mnoho zajímavého či spíše nového.

Přední část s lehce přimhouřenými světlomety známe z předchozích evolucí Lanceru, členitý nárazník s obrovskými vstupy vzduchu zajišťujícími účinné chlazení brzd a motoru rovněž není novinka „devítky“. Z víka kufru zakrývajícího zavazadelník s objemem 430 litrů vyrůstá tradiční masivní spoiler, který tady nikomu nevadí.

Snahu českého Mitsubishi ukázat poslední verzi Evolutionu žurnalistům v nejlepším světle dokazovala na testovaném kousku příplatková kola BBS dodávaná společně se sportovními tlumiči v paketu BBS/Bilstein.

Vystačíte si s málem

Třikrát jsem auto obkroužil, ale čtvrté poznávací kolečko nedokončil. V posledním kole zvítězila zvědavost. Stiskem prostého tlačítka na ještě prostším klíčku jsem uvolnil zámky dveří a vpadnul dovnitř. Kdyby se Lancer Evolution ucházel o přízeň klientů v prémiové části segmentu střední třídy, kam se alespoň cenou řadí, ale i nižších patrech střední třídy, skončil bych na tomto místě test tím, že si z nás Mitsubishi dělá srandu.

Na jednoduché palubní desce sice objevíte pečlivým prohmatáváním jakési měkčené materiály, ale jinak vypadá kokpit auta hodně spartánsky a trochu zastarale. Vkládané rádio ladí se vším možným jenom ne designem palubní desky, podklad středové konzoly navozuje kýžený dojem tak z dvaceti procent, polstrování i tlačítka na dveřích odpovídají ceně 400.000 korun a celkový dojem – nemastný neslaný.

obrázek [300 x 359] Ale koho sakra zajímá nějaký interiér? Tohle přece není auto na rodinné výlety. Je to Lancer Evolution. Tušil jsem, že to tak bude. Teprve první jízda na klikatých cestách, první šotolinka a první průlet zatáčkou v řízeném smyku vás utvrdí v tom, že o hezké plastíky tady vůbec nejde. Kdyby z plechové kostry trčel jenom špičkový volant Momo a seděli jste ve famózních skořepinách od Recara, bude si chrochtat blahem.

Sedačky značky Recaro, které Mitsubishi v Lanceru Evolution IX použilo, mají na mé soukromé stupnici sedaček jednoznačnou desítku. Takové opory všech partiích těla a přitom komfortu se mi už dlouho nedostalo. Jak říkám, volant, sedačky, pedály, víc nepotřebujete. Ještě jednu poznámku si neodpustím. I do Mitsubishi dorazil pokrok, takže všechna elektricky ovládaná okna mají automatický dojezd. Nevídané.

Sportovec duší…

Konečně. Čepel klíčku zmizela v zapalování, otáčím a startuji. Z motorového prostoru vyšlehne zvláštní mechanický zvuk, který střídá bublání přeplňovaného dvoulitru. Hrubý zvuk motoru se dramaticky liší od broukání civilních turbobenzínů například v Octavii RS nebo Golfu GTI. Lancer Evolution se narodil pro závodní tratě a tuto skutečnost řidiči i všem okolo připomíná v každé zatáčce, při každém přidání plynu.

Výfuk hluboce oddechuje, pod kapotou probíhá koncert všech částí agregátu, do něhož občas promluví kompresor klimatizace. Přímo úměrně s provozní teplotou roste i teplota mé krve a ještě než stihnu poprvé pobídnout motor, opět se nachází na bodu varu. Jdu na to. Lehce pouštím tuhý spojkový pedál (tak to má být, sporťák potřebuje předimenzovanou spojku) a přidávám plyn.

Otáčky okamžitě vystřelí nahoru, ale do 2000 se nic dramatického neděje. Na rozdíl od dvoulitru pohánějícího starší Subaru Impreza motor v Lanceru Evolution táhne odspodu, ale žádné běsnění vážně nečekejte. Nedočkali byste se. Ok, přitvrdíme, říkám si v duchu, nechávám zařazený druhý převodový stupeň a vyženu otáčky na 2500. Hmm, to vypadá mnohem lépe, ale stále čekám na tolik opěvovaný brutální zátah.

Otáčky překročily 3000. Právě jsem navštívil automobilový ráj. Motor přimáčkl auto k zemi a vystřelil dopředu silou tisíce mohutných praků. Rychlý sedan právě ukázal svou pravou tvář, z 60 km/h zrychlil během několika sekund na 120 km/h a žádá si víc. Ručička otáčkoměru se právě nachází tam, kde umírají turbodiesely a kdyby se uměla smát, určitě se řehtá, až se za břicho popadá.

obrázek [300 x 227] „No tak bačkoro přidej, 4500 otáček – to je výsměch,“ jako bych slyšel hlas vycházející z přístrojové desky. Chceš si hrát? Dobrá, budeme si hrát. Řadím trojku a tlačím plynový pedál blíže podlaze. Otáčky překročí 5000, 6000, ale motor stále táhne. Jsem na 7000 otáčkách, kam se některé turbobenzíny sotva doplazí, ale Lancer ne. Ručička otáčkoměru v klidu doklouzala na 7500 a poté nechala inteligentní omezovač, aby vykonal svou práci.

Paráda. Z toho zátahu se mi lehce odkrvil mozek, ale nedá mi to a akceleraci několikrát opakuji. Stále se stejným výsledkem. Motor nemá sílu jednoho, ale hned stáda buvolů, jež utáhne stejně dobře auto s řidičem, jako i s řidičem a třemi pasažéry. Však také dosahuje maximálního výkonu 206 Wk a točivého momentu 355 Nm. Ptáte se na spotřebu? Opravdu vás zajímá? Tak jo, pod deset litrů se nedostanete.

S vypětím všech sil zakončíte delší trasu se spotřebou okolo 10,6 litru, ale charakteru vozu mnohem více odpovídá spotřeba okolo 14 - 15 litrů. Jedna rychlejší „erzetka“ vás bude stát až 18 litrů paliva.

…i tělem

Ohledně motoru mám jasno. Dvoulitrový divoch se mi dostal okamžitě pod kůži a přestože nemá hlas operního pěvce, a zvukovou kulisu nijak zvlášť nevylepšuje ani výfuk (což mě upřímně trochu mrzí), rozhodl jsem se zařadit 2.0 16V Mivec mezi nejlepší přeplňované čtyřválce současnosti. Krása jednotky nespočívá pouze v mohutném zátahu, ale rychlých reakcích a až překvapivě hladkém přechodu mezi nízkými, středními a vysokými otáčkami.

Podvozek s příplatkovými tlumiči Bilstein na projížďky městem není zrovna stavěný, zvláště kostková dlažba mu nedělá dobře, ale motor rozjezdy na křižovatkách a popojíždění v kolonách zvládá levou zadní. Městský provoz řidič s velkým sportovním srdcem bude přesto považovat za nutné zlo, tak jsem to cítil za volantem dravé šelmy třech diamantů i já. Vždy s cukáním koutků a křečí v noze jsem přidával na křižovatce plyn.

Udržet vůz nebo spíše sebe na uzdě, mně dalo velkou práci a průjezd okolo cedule oznamující konec města jsem pokaždé oslavil hlasitým pokřikem, podřazením a zrychlením na povolených 90 km/h. Jízda devadesátkou však bolí, ó jak bolí. Naštěstí na klikatých okreskách a šotolině větší rychlost nepotřebujete. Téměř nadpřirozené schopnosti Lanceru Evolution IX vyplynou na povrch i v relativně nízkých rychlostech.

ACD + AYC = uáááááááááááááh

Hlavním akčním prvkem zůstává i v devátém pokračování Lanceru Evo zadní diferenciál s proměnlivou svorností (AYC), který umožňuje variabilně rozdělovat točivý moment na zadních kolech tak, jak přikazuje řídící jednotka. Potřebné informace sbírají snímače, jež v reálném čase umožňují řídící jednotce sestavit obraz o aktuálně prováděném manévru. Funkci AYC lze zjednodušeně popsat následujícím způsobem.

Vjíždí-li automobil do pravé zatáčky, zvyšuje se hnací síla na vnějších kolech a napomáhá tak vozu ve změně směru jízdy, čímž se omezuje prokluz předních kol a nakonec také nedotáčivost automobilu. Při akceleraci ve druhé polovině oblouku, při výjezdu ze zatáčky, kdy by mohla hrozit přetáčivost, se zase omezí moment přenášený levým kolem a zvýší se moment proudící na pravé vnitřní kolo, což sníží sklon k přetáčivosti.

Druhý klíčový pojem Active Centre Differential (ACD) bychom mohli volně přeložit jako aktivní mezinápravový diferenciál. Jde o vpředu umístěný diferenciál ovládaný elektronicky řízenou vícelamelovou spojkou. Diferenciál distribuuje točivý moment mezi přední a zadní nápravu během zrychlování. ACD spolupracuje s AYC při optimalizaci rozdělení momentu na kola při jízdě v zatáčce.

ACD rozděluje variabilně moment od rovnoměrného rozdělení 50:50 až po pohon výhradně přední nebo výhradně zadní nápravy. Při razantním zrychlování, kdy požadujete minimální ztráty prokluzem kol, pracuje diferenciál jako uzavřený (prokluz jedné nápravy neznamená zpomalení druhé), v zatáčkách, při rychlém pohybu volantu, pracuje podobně jako běžný diferenciál a pomáhá zlepšit odezvu automobilu na zatočení volantem.

Řidič má jako tradičně možnost měnit tlačítkem nastavení mezinápravového diferenciálu (mění se okamžik zvýšení svornosti/uzavření) ve třech úrovních – tarmac (pro suchý asfalt), gravel (šotolina, mokrá vozovka) a snow (sníh, led).

Informační dálnice

To, co činí Lancer Evolution, ale i podobná auta výjimečnými, to co na nich jejich majitelé obdivují, je komunikativnost. Válce, vačky, koně, turbodmychadla, mezichladiče, to všechno zní krásně, bez nich se civilní závodní stroj postavit nedá, ale k čemu vám bude motor, když nebudete mít pořádný podvozek. Bez špičkového podvozku, přesného řízení a špičkové převodovky sporťák zkrátka nepostavíte.

obrázek [300 x 178] Kdyby na věc přišlo, můžete nacpat dvoulitrový turbobenzín z Lanceru Evolution třeba do Wartburgu (pokud se tam vejde), ale výsledek bude tragický. Auto se v mnohém podobá lidskému tělu. Aby vznikl harmonický celek, musí jeho jednotlivé části existovat v naprosté symbióze a jedině harmonický celek zajišťuje skutečný jízdní zážitek. U Lanceru Evolution se tento harmonický celek podařilo vytvořit.

Mitsubishi Lancer Evolution IX vás zaplaví takovým množstvím informací, že pokud nejste zkušení plavci, budete potřebovat záchrannou vestu, abyste v tom informačním moři neutonuli. Ve věnci volantu slavné značky Momo se zrcadlí každé zatočení, každý úskok, prostě vše. Žádná informace vám nezůstane utajena. Totéž platí o brzdách, řazení a celém podvozku. Řadící páka se pohybuje v krátkých drahách až s děsivou samozřejmostí.

Ťuknete do páky, lehce přitlačíte a máte zařazeno, lehce se dotknete volantu a Lancer Evo okamžitě zatočí. Nádhera. Odstupňování šestistupňové převodovky těžko hodnotit jinak než jako famózní s tím, že šestý stupeň se tváří hodně rychloběžně. Jeho chvíle přichází především na dálnicích. Jediné zklamání mi připravily brzdy. Na sportovní stroj jsou až příliš flegmatické a vyžadují překvapivě hrubé zacházení, aby vyvinuly potřebný brzdový účinek.

Láska na celý život

Vybudovat si závislost je tak snadné. Nepotřebujete psychotropní látky, stačí vám Lancer Evolution deváté generace, mimochodem zřejmě poslední zástupce staré školy. Evo je velmi specifické auto, určené jak zaměřením, tak cenou hrstce nadšenců, ale kdo mu jednou přijde na chuť, zůstane mu navždy věrný.

Plusy

  • prostorný interiér
  • sportovní sedačky Recaro
  • špičkový podvozek
  • přesná šestistupňová převodovka
  • komunikativnost řízení a podvozku
  • silný motor s lineárním zátahem

Mínusy

  • vysoká spotřeba
  • strohý interiér
Spolupracujeme s TipCars.com

Mitsubishi Lancer Evolution IX

Cena v základní výbavě: 1 199 000 Kč Cena v testované výbavě: 1 272 590 Kč

Základní výbava:4WD - pohon všech kol, ABS - protiblokovací brzdový systém, EBD - elektronické rozdělení brzdné síly, airbag řidiče a spolujezdce, boční airbagy, ACD - Active Central Differential, AYC - Active Yaw Control, brzdový systém BREMBO, výškově stavitelné bezpečnostní pásy vpředu, karbonový sportovní spoiler vzadu, sportovní podvozek, tónovaná okna, třetí brzdové světlo, zpětná zrcátka v barvě karoserie, centrální zamykání + dálkové ovládání centrálního zamykání, digitální hodiny, elektricky ovládaná okna vpředu, elektricky ovládaná okna vzadu, elektricky ovládaná zpětná zrcátka, imobilizér, automatická klimatizace, posilovač řízení, příprava pro audio a 6 reproduktorů, sportovní kůží obšitý tříramenný volant MOMO, sportovní sedadla RECARO, vyhřívaná zpětná zrcátka, výškově stavitelný volant

Výbava testovaného vozu:rádio S CD (+21.990,-), koberce (+1.600,-), sportovní paket BBS/Bilstein (+50.000,-)

Evropské země včetně Česka by mohly ruské diplomaty vypovědět už v pondělí Evropské země včetně Česka by mohly ruské diplomaty vypovědět už v pondělí

Dvacítka členských států EU, včetně České republiky, by…

Díly do závodních speciálů Tatry dodává i hradecká Kovárna. Podívejte se na její výrobu Díly do závodních speciálů Tatry dodává i hradecká Kovárna. Podívejte se na její výrobu

Již pátým rokem Kovárna v Hradci Králové dodává výkovky i…

Letos se bude konat české-čínské fórum. Do Česka míří další čínská firma Letos se bude konat české-čínské fórum. Do Česka míří další čínská firma

Na konci léta by se v Česku opět mohlo konat česko-čínské…

 
Technické údaje
Motor Mitsubishi Lancer Evolution IX
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1997
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 206 / 6500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 355 / 3500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 5.7
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 14.6 / 8.2 / 10.6
Emise CO2:258
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 430 / -
Objem nádrže (l):55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1465 / 420
Rozměr pneu:235/45 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4490
b) šířka (mm): 1770
c) výška (mm): 1450
d) rozvor (mm): 2625
e) rozchod vpředu (mm): 1515
f) rozchod vzadu (mm): 1515
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 890 / 1110
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 640 / 860
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):900
k) šířka vpředu (mm): 1430
l) šířka vzadu (mm): 1420
délka sedáku vpředu (mm): 500
délka sedáku vzadu (mm): 430
výška opěradla vpředu (mm): 600
výška opěradla vzadu (mm): 600
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Mitsubishi Lancer Evolution IX
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 7
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 10
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 10
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 10
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 7
Variabilita zavazadlového prostoru: 6
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,30
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Toyota konečně odhalila nový Auris do detailu. Včetně interiéru Toyota konečně odhalila nový Auris do detailu. Včetně interiéru

Nový Auris přichází s odvážnějším designem, než kdy…

Netradiční podpora: Ford nabízí moderní funkce pro starší infotainmenty Netradiční podpora: Ford nabízí moderní funkce pro starší infotainmenty

Ve Spojených státech Ford nabízí zástavbu nejnovějšího…

 Úplně nový Lancer Evo z roku 2006 je v aukci a zájemci nestačí přihazovat! Úplně nový Lancer Evo z roku 2006 je v aukci a zájemci nestačí přihazovat!

Kdo v posledních letech pořídil Mitsubishi Lancer Evo,…

Video: Jízda rychlostí 200 km/h. V lese Video: Jízda rychlostí 200 km/h. V lese

Jízda rychlostí 200 km/h není žádný med, natožpak když…

  
Systém eCall míří do ostrého provozu. Připomeňte si, jak nenápadný pomocník při nehodě funguje

eCall míří do ostrého provozu. Jak vám při nehodě může zachránit život?

Včera

Od 1. dubna musí být systém automatického tísňového volání eCall ve všech nových osobních autech. Během dopravních nehod má pomoci s včasným příjezdem záchranných složek.
Blesk.cz

Učitelka (36) porazila dva mozkové nádory: Po nemoci vlastními silami přeplula Atlantik!

Učitelka (36) porazila dva mozkové nádory: Po nemoci…

Neuvěřitelná vůle a touha nevzdat to - tak vypadá příběh bývalé učitelky učitelky Kiko Matthews (36). Podařilo…

Pilot se tak „sťal“, že nebyl schopný chůze ani řeči. Málem odletěl se 106 pasažéry

Pilot se tak „sťal“, že nebyl schopný chůze ani…

Let TAP Air Portugal ze Stuttgartu do Lisabonu byl v pátek krátce před odletem zrušen, když pracovník letiště…

 

iSport.cz

Šílenost v MMA! Auto-knockout, salto na ležícím soupeři a diskvalifikace

Šílenost v MMA! Auto-knockout, salto na ležícím…

Tohle se jen tak nevidí. Během pátečního galavečera Legacy Fighting Alliance 36 skončil jeden z posledních…

Z dorostu Sparty utekl do druhé ligy: Naleštěné kliky? Chci hrát za chlapy

Z dorostu Sparty utekl do druhé ligy: Naleštěné…

Odmala hrál fotbal v přepychu. Uvnitř strahovské akademie Sparty měl vše, na co si vzpomněl. V zimě však 17letý…

 

Reflex.cz

Nová naděje pro korálové útesy? Vědci chtějí vyšlechtit odolné druhy

Nová naděje pro korálové útesy? Vědci chtějí…

Australští vědci se pustili do zcela nového projektu na záchranu korálů. Chtějí vyšlechtit odrůdy odolné vůči…

Nizozemci končí s referendy. Proč vzorová západní demokracie zavrhla experiment s přímou demokracií?

Nizozemci končí s referendy. Proč vzorová západní…

Zatímco u nás se krok za krokem blížíme k zavedení referend, jedna zavedená západoevropská demokracie právě svůj…