Tatra má za sebou rok plný novinek. Podívejte se na ně!

 

Společnost Tatra Trucks v roce 2018 představila řadu novinek, modernizovala výrobu a odstartovala zajímavé projekty.

Kopřivnická společnost Tatra Trucks zahájila loňský rok dobrou zprávou. V lednu roku 2018 totiž byla schválena dotace na projekt rekonstrukce motorového vozu Tatra T 68 zvaného též Slovenská strela ve výši 80 milionů korun.

Tím mohla začít záchrana unikátní památky, která po opravě a zprovoznění najde místo v těsném sousedství připravovaného nového muzea vozidel značky Tatra. Celkové náklady projektu jsou vyčísleny na 118 milionů korun, přičemž společnost Tatra Trucks na něj poskytne i vlastní prostředky.

V návaznosti na schválení dotace pak na konci srpna historický motorový vlak opustil své místo před kopřivnickým Technickým muzeem a byl odvezen do Hranic, kde se po následující dva roky podrobí náročné opravě a rekonstrukci.

Slovenská strela míří z Kopřivnice do Hranic na rekonstrukci

Koncem února byla odhalená těžká nákladní vozidla modelové řady Phoenix Euro 6 v provedení modelový rok 2018. Modernizovaná nákladní vozidla nabízí o dubna roku 2018 mimo jiné přepracovanou elektronickou architekturu, lepší odhlučnění kabiny a nové varianty motorů PACCAR MX-11 a MX-13 splňující emisní normy Euro 6c.

Tatra uvádí Phoenix Euro 6 v modernizovaném provedení pro rok 2018

Letní měsíce roku 2018 se nesly ve znamení novinek v oblasti hasičských vozidel. V srpnu proběhla výstava a setkání hasičské techniky Pyrocar, kde měly světovou premiéru hned dvě novinky.

První z této dvojice představovala modelová řada Force s modernizovanou kabinou. Konstrukční i technologické změny znamenaly výrazný posun v komfortu interiéru a bezpečnosti provozu.

Tatra uvádí přepracovanou kabinu pro vozidla řady Force

Druhou novinkou uvedenou na Pyrocar se stal hasičský speciál R55 nové modelové řady Terra v provedení CAS 20 – S2T. Tento cisternový automobil zaujal především svou kompletně přepracovanou kabinou s vlepovaným čelním sklem a s větším prostorem pro osádku.

Tatra Terra je nejnovější evoluce legendární T 815

Společnost Tatra Trucks ve spolupráci s firmami holdingu Czechoslovak Group prezentovala své produkty na akcích určených pro odbornou i laickou veřejnost. V polovině června se v Paříži konal jeden z největších veletrhů obranných technologií Eurosatory 2018 na kterém Tatra Trucks společně s Excalibur Army prezentovala raketomet BM-21MT 4x4 a vozidlo Patriot 4x4 Tactical APC na podvozcích značky Tatra.

Tatra vystavovala na Eurosatory 2018

Ke konci června pak šlo o představení vojenských a speciálních vozidel na tradiční akci Bahna. Bylo k vidění vozidlo Patriot 4x4 Tactical APC nebo ve světové premiéře představená modernizovaná samohybná kanonová houfnice DANA M2 na podvozku Tatra. Nechyběl ani vůz Phoenix 8x8 ve vojenském provedení či mostní automobil AM-50 EX na podvozku Force 8x8.

Počátkem srpna byl představen hasičský speciál TIGON na podvozku Force 8x8 s pneumatickým odpružením všech náprav, který vznikl jako zákaznický projekt ve spolupráci kopřivnické automobilky Tatra Trucks a renomovaného rakouského výrobce hasičských nástaveb, zařízení a průmyslových vozidel Rosenbauer.

Nová Tatra: Tigon je ultimativní stroj určený k likvidaci požárů

Koncem srpna kopřivnická společnost oznámila další z významných milníků roku 2018. Její zástupci totiž podepsali smlouvu o licenční výrobě těžkých nákladních vozidel v Číně s firmou Che-pej Čchang-čeng Automotive Manufacturing Co., Ltd. Podle nové licenční smlouvy bude čínský podnik Che-pej Čchang-čeng montovat vozidla vycházející z obchodní řady TERRN01.

Nákladní vozidla Tatra budou vyráběna i v Číně

Další významnou události v oblasti spolupráce se zahraničními partnery bylo slavnostní podepsání strategického memoranda o porozumění s indickým výrobcem BEML při příležitosti zářijové návštěvy indického prezidenta Rám Náth Kóvinda v České republice.

Memorandum znovu potvrzuje pozici společnosti Tatra Trucks jako strategického partnera indického Ministerstva obrany a také znamená, že Tatra Trucks vystupuje z řady běžných dodavatelů techniky pro indickou armádu a navrací se na klíčové pozice, které měla na indickém trhu i ve vztahu k indické armádě před lety.

Kopřivnická automobilka také v roce 2018 dokončovala s místními partnery nový montážní závod na výrobu vozidel Tatra v Saudské Arábii.

Tatra Trucks na Dnech NATO 2018 představí klasiku i současné stroje

Společnost Tatra Trucks se ve spolupráci s firmami holdingu Czechoslovak Group účastnila i velmi populární zářijové prezentační akce Dny NATO a VS AČR.

V září byl také oficiálně zahájen unikátní projekt Postav si svůj náklaďák, na kterém spolupracují společnost Tatra Trucks, Kraj Vysočina, Krajská správa a údržba silnic Vysočina (KSÚSV) a Střední průmyslová škola v Třebíči.

Během slavnostního aktu převzal ředitel KSÚSV symbolický klíč od nákladního vozu Tatra Phoenix 4x4, který postaví studenti průmyslové školy v Třebíči. Až studenti vůz sestaví, projde za jejich přítomnosti diagnostickým procesem i zkušebními jízdami na polygonu v kopřivnické automobilce. Poté dokončený vůz najde své místo ve vozovém parku KSÚSV.

Projekt „Postav si svůj náklaďák“ byl spuštěn. Výsledkem bude Tatra Phoenix!

V polovině října zástupci HZS České republiky převzali v Jihlavě dva zcela nové a unikátní hasičské speciály na podvozku řady Force v podobě cisternových zodolněných stříkaček CZS 40 s prodlouženou čtyřdveřovou pancéřovou kabinou a hasičskou nástavbou THT Polička.

Tatra dodala HZS České republiky speciály s pancéřovanými kabinami

V rámci tradičního projektu Česká značka pořádaného agenturou CZECH TOP 100 ve spolupráci s výzkumnou agenturou Harmon Research v listopadu získala kopřivnická automobilka nejvyšší ocenění ve dvou kategoriích – Tradiční česká značka a Značka, na kterou jsou Češi nejvíce hrdí.

Tatra Trucks získala prestižní ocenění a přibližuje budoucnost muzea

Společnost Tatra trucks uvedla v roce 2018 do provozu nové pracoviště sloužící k výrobě nosných rour podvozků Tatra, které znamenalo návrat výroby této důležité části vozidel zpět do vlastních výrobních prostor. Konstrukční a technologická unifikace přinesla především zjednodušení a sjednocení některých prvků nosné roury a nový technologický postup jejich výroby.

V minulém roce také začala naplno fungovat nová zkušebna náprav s novým elektronickým vybavením, díky které byly zavedeny nové technologie a způsoby testování a zkoušek. Pokračovala také modernizace továrního zkušebního polygonu. Byl například obnoven velký vodní brod a další pracoviště a stanoviště, vznikla i nová nízkoadhezní vozovka světových parametrů.

Tatra Trucks a Tatra Buggyra Racing Team budou i nadále spolupracovat

V rámci strategického sponzoringu sportovních aktivit prodloužila v minulém roce společnost Tatra Trucks spolupráci s roudnickou technologickou firmou Buggyra v rámci týmu Tatra Buggyra Racing na další dva roky včetně účasti na světoznámé Rally Dakar v letech 2019 a 2020.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem

Vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen…

V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook

Americké dozorčí orgány zvažují, že uloží internetové…

Hitem vánoc byly stolní hry Hitem vánoc byly stolní hry

Nejčastějším dárkem pod stromečkem byly loni stolní hry,…

Obří fúze se nekoná. EU nepovolí spojení železničních aktivit Siemensu a Alstomu Obří fúze se nekoná. EU nepovolí spojení železničních aktivit Siemensu a Alstomu

Evropská komise (EK) zablokuje spojení železničních…

 
Zdroj: Tatra Trucks a.s.

Štítky Tatra Profi Nákladní

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Facelift Škody Superb odhalen. Větších změn se dočká hlavně vzadu Facelift Škody Superb odhalen. Větších změn se dočká hlavně vzadu

Na letošní rok plánuje škodovka uvedení modernizovaného…

Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje

Bývalé východní Německo si obvykle spojujeme se…

 

 
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Dnes 07:00

Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Blesk.cz

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Plesy jsou na pořadu dne. K období zimy tradičně patří a v lednu se jejich kolotoč začíná naplno roztáčet.…

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21): Kolegové mi to přáli! Tedy někteří...

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21):…

Je slavný, vede spokojený rodinný život, na kontě má tři zlaté slavíky. Přesto se v životě Dalibora Jandy (65)…

 

iSport.cz

Australian Open ONLINE: Plíškovou čeká boj s Italkou o osmifinále

Australian Open ONLINE: Plíškovou čeká boj s Italkou…

Tenistka Karolína Plíšková hraje o osmifinále grandslamového Australian Open na centrkurtu v Areně Roda Lavera.…

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli ho naštěstí zametači

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli…

„Aspoň něco pozitivního,“ utrousil Tomáš Plekanec pár minut po zápase v Ostravě, kde jeho Kometa padla 1:4.…

 

Reflex.cz

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se zranění a prožijte plnohodnotný život

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se…

Za nepozornost se platí. Dlouhé hodiny by o tom mohl vyprávět šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa…

Andrej Babiš si stát představuje jako firmu, Piráti jako e-shop

Andrej Babiš si stát představuje jako firmu, Piráti…

Pirátská strana si naplánovala sjezd na třetí lednovou sobotu. Průběh tohoto setkání však bude patrně mnohem…