Test Auto.cz

DS 5 Hybrid 4x4 – Zázrak se nekoná

9.10. 2015
Verdikt
 

Citroën DS 5 nikdy nepatřil ke chváleným vozům. Po faceliftu se jedná již jen o DS 5, s novým jménem však ke zlepšení ve většině případů nedošlo.

Facelift Citroënu DS 5 je záležitost, která nás vždy zajímala. Původní vůz byl totiž jen stěží považován za dobrý automobil, ostatně popsány o tom byly stohy papíru. Dokázal se tedy Citroën poučit a zvládl DS 5 vylepšit alespoň v rámci omezených možností daných postarší platformou vycházející z vozu nižší střední třídy? Nebo je největší změnou pouze to, že je DS nyní samostatná značka (jakási luxusnější odnož Citroënu)?

Přiznám se, že osobně jsem nikdy nedokázal pochopit, proč DS 5 nestojí na skvěle fungujícím hydropneumatickém podvozku Citroënu C5, který by se k extravagantnímu vozu hodil více. Ve skutečnosti tak má DS 5 přední nápravu vycházející z hatchbacku C4, zadní náprava je pak u většiny variant řešena pomocí torzní tyče, výjimkou je však námi testovaný hybrid, který má víceprvkovou nápravu, v jejíž konstrukci je uložen elektromotor pohánějící zadní kola.

Na první pohled je na faceliftované DS 5 vidět nová čelní maska s velkým emblémem DS, změnily se pak rovněž čelní světlomety, které nyní nabízejí technologii LED Vision. Pokud však čekáte, že se jedná o plně diodové osvětlení, musíme vás zklamat – ostatně v tomto voze není většina věcí tak, jak by řidič čekal. Diod tak sice ve světlometu přibylo, o hlavní světelný paprsek se však stále starají natáčecí xenony. Záď vozu se pak změnila minimálně.

Video

Celkově to znamená, že DS 5 je stále vzhledově velmi výrazným strojem, který umí přitahovat pohledy. Neobvyklý velký hatchback se pyšní různými chromovanými lištami, dramatickými linkami, výraznými zadními svítilnami, velkými koncovkami výfuků a dalšími lákadly. Vzhledová revoluce se však s faceliftem nekonala, auto vypadá stále velmi podobně.

obrázek [600 x 365]

V interiéru pak budete změny hledat lupou. To znamená, že se pořád jedná o doslova kokpit jako v letadle, ve kterém budete tlačítka nacházet snad na všech místech. Vlevo, vpravo, na středovém tunelu, na střešním panelu, prostě všude okolo řidiče, který z toho může mít trochu zamotanou hlavu. Vše se ale malinko zlepšilo s příchodem dotykové obrazovky. Zpracování vnitřku je slušné, překvapí skleněná střecha rozdělená na tři části se samostatnými elektrickými roletkami.

Za volantem však budete chtít mít roletu nad svou hlavou otevřenou, protože místa není nazbyt. I řidič průměrné postavy sedí dosti blízko stropu, vzadu je pak prostor na úrovni automobilu nižší střední třídy. V tomto ohledu příliš francouzskému prezidentovi, který tímto vozem jezdí, nezávidíme.

Mnohem horší však je mizerný výhled z DS 5, a to ve všech směrech. Na víceproudých silnicích tak bylo potřeba kontrolovat změnu pruhu hned několikrát a stejně jsem nikdy nenabyl dojmu, že přesně vím, co se okolo auta děje.

Celkově neosloví ani praktičnost vozu, ostatně zavazadlový prostor má 468 litrů – nenadchne, neurazí.

Příměstské poskoky

Námi testovaná DS 5 měla papírově velmi úsporný hybridní systém kombinující elektromotor pro zadní nápravu a dvoulitrový turbodiesel pro pohon předních kol. Jak jsme však psali nedávno, od tohoto řešení již ustupuje i samotný koncern PSA a v dalších generacích automobilů jej nebude nabízet.

Předností systému je, že se dokáže třeba v městských kolonách pohybovat pouze na elektřinu, spalovací motor se připojí až při větším zatížení. V takovémto provozu tedy bude spotřeba příjemně nízká, zvládli jsme i méně než čtyři litry na sto kilometrů.obrázek [600 x 319]

Problémy začnou v případě, že se budete chtít pohybovat i jiným než šnečím tempem, případně vyjedete za město. Zásadním nedostatkem systému je robotizovaná manuální převodovka, která řadí zoufale pomalu, s citelným trhnutím a ještě se před každým úkonem dlouho rozmýšlí. Spojka je v tomto případě ovládána automaticky, což občas působí, jako když s ní pracuje čerstvý absolvent autoškoly. Včetně přískoků při puštění plynu v nízkých rychlostech, jako když na jedničku s manuálem prudce uberete plyn – to platí v případě, že máte vybité baterie a vůz je tedy poháněn dieselem, nikoliv elektromotorem.

Citroën DS5 1,6 THP 200 – Art de Vivre

Spalovací agregát je v nízkých otáčkách příjemně utlumen, jakmile se však budete snažit jen o malinko svižnější rozjezdy, převodovka jej začne i na čtvrt plynu zbytečně vytáčet a vy si tak „užijete“ nepříjemný naftový hluk, který se ozývá ve vyšších otáčkách.

Potěší tedy pohonné ústrojí alespoň výkonem? Ano i ne. DS 5 by mělo mít kombinovaných 147 kW, ty ale nejsou dostupné vždy. Občas tedy vůz překvapí skvělou pružností - v případě, kdy se zapojí oba motory. Jindy dostanete pouze řev a kvůli vysoké hmotnosti 1735 kg jen průměrnou dynamiku, to když se do toho opře pouze dvoulitr. V tomto autě pak nemá smysl dávat plný plyn – lépe se vůz rozjíždí z nižších otáček, kdy převodovka podrží vyšší rychlostní stupeň, než když zaboříte pedál do koberečku a vůz rozvážně a s trhnutím podřadí a pak více hlučí ve vysokých otáčkách, než jede. Překvapivě nejlépe se tak motor cítí na dálnici, při pružném zrychlení bez řazení a víceméně ustálené jízdě.

Kdekoliv mimo město však nepotěší spotřeba, která se dostává na úroveň běžné dieselové DS 5. Na dálnici tak není problém jezdit za sedm litrů na sto kilometrů.

Komfortněji, ale stále špatně

Výhodou hybridní DS 5 je víceprvková zadní náprava, se kterou se auto chová výrazně lépe než běžné modely, a to zejména z hlediska komfortu, který je u standardní verze tragický. Ani tak se však nejedná o kdovíjak pohodlný stroj, byť právě zde vidíme oproti předfaceliftovému modelu zlepšení. Auto je poddajnější a lépe zvládá menší nerovnosti. Na těch větších ale stále citelně bouchá.Vozu navíc zůstala nepříjemná vlastnost, že na sice rovné, ale hrbolaté silnici je třeba jej neustále řídit. Volant stále někam zatáčí, ačkoliv chcete jet rovně. U některých předfaceliftových verzí na velkých kolech to zašlo až tak daleko, že natáčecí přední světlomety na nerovnostech v přímce kmitaly do stran, jak následovaly pohyby volantu. Nyní je to již lepší, nicméně stále ne ideální.

Do zatáček se pak rozložitému vozu příliš nechce a nemá rád, když je uprostřed oblouku kupříkladu příčná spára, na které zatížené kolo výrazněji bouchne. Obecně se však chování dá označit za bezpečné, v zatáčkách vás nečekají žádné nepříjemnosti jako je odskakování či náhlá nedotáčivost. Přilnavost pneumatik je rovněž slušná.

obrázek [600 x 274]

Pohon všech kol je pak v tomto případě spíše vhodný pro rozjezdy na kluzkém povrchu, otočným ovladačem u pravého kolena navíc můžete nastavit i režim 4WD, kdy jsou zadní kola v zápřahu stále, alespoň tedy v nižších rychlostech a s nabitými bateriemi.

Nejlépe pak vůz funguje i z pohledu podvozku na dálnicích – tlumení se uklidní, řízení již není tak hyperaktivní, sedíte v pohodlných sedadlech a cesta ubíhá příjemně.

Závěr

Mnoho záporů modelu DS 5 by bylo možné bagatelizovat, kdyby však vůz stál tolik, kolik by se dalo vzhledem k technickému základu očekávat. Jenže hybridní varianta má základní cenu více než jeden milion korun, cenovka naší vybavenější varianty pak stoupá ještě výše. Takováto suma je za automobil, který sice boduje stylem, ale jinak funguje snad ve všech ohledech hůře než drtivá většina vozů nižší střední třídy, jednoduše nepřístojná, přičemž facelift téměř žádný ze záporů nevyřešil.

Na pohled je DS 5 rozhodně zajímavý vůz a mnoho lidí může oslovit i neobvyklý interiér, jízda ve voze je však za luxusním pozlátkem výrazně pokulhává, ať už jde o chování podvozku, převodovky či třeba o mizerný výhled ven. Přitom kdyby takový stroj vznikl na pořádném základě, kupříkladu na podvozku Citroënu C5, mohlo jít o pravou francouzskou avantgardu.

Nejlevnější verze modelu766.900 Kč (DS 5 1.6 BlueHDI/88 kW)
Základ s testovaným motorem1.023.900 Kč (DS 5 Hybrid/147 kW)
Testovaný vůz s výbavou1.203.290 Kč (DS 5 Hybrid/147 kW)
obrázek [600 x 287]

Plusy

  • Výrazný design
  • Spotřeba v městském provozu

Minusy

  • Nervózní jízda v nižších rychlostech
  • Mizerný výhled z vozu
  • Pomalá a trhavá převodovka
  • Vysoká cena
  • Zastaralý technický základ
Foto: Petr Homolka
Spolupracujeme s TipCars.com

DS 5 Hybrid 4x4

Cena v základní výbavě: 1 023 900 Kč Cena v testované výbavě: 1 203 290 Kč

Základní výbava:Čelní, boční a hlavové airbagy, Úchyty dětských autosedaček Isofix, Samočinné zamykání dveří za jízdy (automatická deaktivace v případě dopravní nehody), Nouzové brzdění, ESP, Pomoc při rozjezdu ve svahu ( Hill Start Assist ), Intelligent Traction Control – ITC, Elektrická parkovací brzda, Palubní počítač a ukazatel vnější teploty, Centrální zamykání s dálkovým ovládáním, Elektricky ovládaná boční okna s ochranou proti přiskřípnutí, Elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, Výškově a podélně nastavitelný volant, Akustické čelní sklo, Zatmavená zadních okna, Automatická dvouzónová klimatizace, Přední mlhové světlomety s funkcí přisvícení do zatáček, Diody denního svícení, Dešťové čidlo, Samočinné rozsvícení světel za snížené viditelnosti, Nastavitelné zpoždění zhasínání světlometů ( funkce "Guide Me Home"), Stí̌rač zadního okna, Autorádio RD5 s přehrávačem MP3 (6 x repro, ovládání na volantu, audio zásuvka typu jack, konektor USB), Lavice ve druhé řadě se sklopným opěradlem děleným v poměru 2/3 - 1/3, Výškově nastavitelné sedadlo řidiče s manuální bederní opěrkou, Výškově nastavitelné sedadlo spolujezdce, Odkládací prostory ve středové konzole, v palubní desce či v panelech dveří, Pack Look: maska chladiče v černé barvě s chromovaným logem, přední nárazník v barvě karoserie s chromovaným dekorem ve spodní části, chromovaný dekor přídě zaoblený do tvaru šavle, okenní lišty bočních dveří a sloupky dveří v černé lesklé barvě, kryty a stojky vnějších zrcátek a kliky dveří v barvě karoserie, Chromované boční ochranné lišty, Head-up displej, Dvě chromované koncovky výfuku atd.

Výbava testovaného vozu:Barva bílá Nacré (+22.600,-), Pack Navi Camera (+35.900,-), Pack Vision LED (+32.090,-), Pack Seats Confort (14.900,-), Pack Leather Nappa (+73.900,-).

Ve vlacích Českých drah půjde již brzy platit kartou Ve vlacích Českých drah půjde již brzy platit kartou

Partnerem dopravce se stala ČSOB, s níž byla uzavřena…

Problémy s motory snížily zisk Airbusu, spadl o více než třetinu Problémy s motory snížily zisk Airbusu, spadl o více než třetinu

Evropskému výrobci letecké techniky Airbus klesl v prvním…

Saakašvili přišel o ukrajinské občanství a utekl do USA. Budu bojovat, tvrdí Saakašvili přišel o ukrajinské občanství a utekl do USA. Budu bojovat, tvrdí

Bývalý gruzínský prezident žijící na Ukrajině Michail…

Od roku 2000 zdražily starší byty v Česku téměř trojnásobně Od roku 2000 zdražily starší byty v Česku téměř trojnásobně

Ceny starších bytů v Česku vzrostly od roku 2000 do konce…

 
Technické údaje
Motor DS 5 Hybrid 4x4
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1997
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 147 / 3850
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 300 / 1750
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 211
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.6
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 3 / 3.7 / 3.5
Emise CO2:90
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 468 / -
Objem nádrže (l):60
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1735 / 530
Rozměr pneu:225/50 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4530
b) šířka (mm): 1871
c) výška (mm): 1513
d) rozvor (mm): 2727
e) rozchod vpředu (mm): 1576
f) rozchod vzadu (mm): 1582
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 970 / 1140
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 580 / 820
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 960
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):890
k) šířka vpředu (mm): 1490
l) šířka vzadu (mm): 1480
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 460
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 650
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
 

Přidat názorDiskuse: DS 5 Hybrid 4x4 – Zázrak se nekonáDoporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Tlačítko místo páky. Jak funguje elektrická brzda a jaké má nevýhody? Tlačítko místo páky. Jak funguje elektrická brzda a jaké má nevýhody?

Místo velkých pák ručních brzd dnes automobilky dávají…

Téměř osmdesátiletá žena jela 235 km/h, její výmluva vás překvapí! Téměř osmdesátiletá žena jela 235 km/h, její výmluva vás překvapí!

Jet autem 235 km/h za hodinu není jen tak ani pro zkušené…

 

 
Testujeme Ladu Vesta: Co nás příjemně překvapilo a co naopak zklamalo? (video)

Testujeme Ladu Vesta! Co nás příjemně překvapilo a co naopak zklamalo?

Dnes 12:53

Ruskou alternativu k Dacii Logan nebo Citroënu C-Elysée lze pořídit i u nás. Pohodlným podvozkem nadchne, lacinými detaily ale zklame.
Blesk.cz

Jágrova schovanka Kovandová mění vzhled: Jako blondýnka by u Jardy měla větší šanci!

Jágrova schovanka Kovandová mění vzhled: Jako…

Česká Miss World 2013 Lucie Kovandová (23) byla celý život brunetka. Ale s tím je konec. Před několika dny se…

Odborník radí: Co dělat, když prodejce nechce uznat vaší reklamaci?

Odborník radí: Co dělat, když prodejce nechce uznat…

Co dělat, když prodejce nechce přijmout zboží koupené na internetu ve lhůtě deseti dnů, jako se to stalo paní…

 

iSport.cz

Stoper Kalas prodloužil smlouvu s Chelsea. Sezonu opět stráví ve Fulhamu

Stoper Kalas prodloužil smlouvu s Chelsea. Sezonu…

Fotbalový reprezentant Tomáš Kalas prodloužil smlouvu v Chelsea na další čtyři roky. Zároveň bude pokračovat na…

Soupeře Sparty nejvíc děsí Plavšič. Snad nebude mít svůj den, věří kouč

Soupeře Sparty nejvíc děsí Plavšič. Snad nebude mít…

Fotbalisty Sparty čeká ostrý vstup do sezony. Souboj s Crvenou Zvezdou Bělehrad v předkole Evropské ligy bude…

 

Reflex.cz

Za rakovinu může špatná nálada. Vše si člověk vyléčí sám, i poškozenou míchu, tvrdí lékař

Za rakovinu může špatná nálada. Vše si člověk vyléčí…

„Sebeuzdravovací síla člověka je nekonečná,“ má jasno zakladatel neuropsychoimunologie Jan Šula. Choroby podle…

Co všechno jste netušili o ptácích: Opeřenci v lidové písni, za vaším barákem i v receptech české kuchyně

Co všechno jste netušili o ptácích: Opeřenci v…

Kdybych byla věděla, že „ptačí budky sloužily původně pro bezpracné vykrmování následně zkonzumovaných mláďat“,…