Fiat Punto Evo 1,4 16V MultiAir Turbo – Foukaná pro Evu

Fiat Punto Evo 1,4 16V MultiAir Turbo – Foukaná pro Evu

 
 

Dokud u nás nezdomácní Abarth, mají zájemci o sportovně laděný Fiat vlastně jedinou volbu. Jak dobrá je?

Vrcholnou benzinovou motorizaci v nabídce Fiatu Punto Evo představuje malý přeplňovaný čtyřválec 1,4 16V MultiAir Turbo s nejdražší výbavou Sport.

Na první pohled působí testované Punto Evo pěkně divoce. Metalický bordó-červený lak karoserie, závodní polepy italskou trikolórou, 17palcová litá kola a k tomu vykukující červeně lakované brzdové třmeny Brembo. No, není to hot-hatch? Kladnou odpověď přivolává už samotné označení 1,4 16V MultiAir Turbo, ale patří tento model skutečně mezi rychlou hot-ligu?

Jasnou odpovědí na tuto otázku je pouhá existence Abarthu Punto Evo, který se může pochlubit ještě sportovnějším vzhledem i výrazně vyšším výkonem přeplňované čtrnáctistovky, která standardně dává 121 kW (165 k).

obrázek [600 x 346]
 

Náš Fiat se může pochlubit „jen“ 99 kW (135 k). To by ještě před pár lety stačilo k dosednutí na trůn mezi malými hot-hatchi, ale v době, kdy i domácí Fabia RS dává 132 kW (180 k), to znamená, že před námi místo vrcholového sprintera stojí taťka, který si vzal tretry a jde si po práci zaběhat.

Sváteční sportovec

V případě Punta Evo s novou přeplňovanou čtrnáctistovkou si můžeme pobíhání kolem jeho karoserie a zkoumání, kde se co změnilo oproti Grande Puntu, nechat na později. Vždyť už to všechno vlastně známe od loňské premiéry na autosalonu ve Frankfurtu a z prvního jízdního seznámení. Pojďme tedy nahlédnout rovnou pod kapotu.

Nad přední nápravou trůní čtyřválec se špičkovou technikou – systémem proměnlivého časování a zdvihu ventilů MultiAir. Díky němu a s přispěním turbodmychadla disponuje velmi sympatickým výkonem 99 kW (135 k) při 5000 min-1 a točivým momentem 206 Nm při 1750 min-1. Prozatím musí tento motor vystačit s nepřímým vstřikováním, ale i to prý jednou přijde.

S řidičem začíná přeplňovaná čtrnáctistovka nenápadně spolupracovat od 1500 min-1, ale v ideální formě pro sportovní dovádění se cítí až od 3000 min-1 výše. Reakce na sešlápnutí plynového pedálu jsou při těchto otáčkách velmi rychlé a Punto vysloveně žadoní o ostřejší styl jízdy. Motor se navíc nechá radostně vytáčet až nad 6000 min-1, kdy zasahuje omezovač.

Hrátky s plynovým pedálem sice zvednou hladinu adrenalinu v krvi a většině alespoň trochu benzinem opojeným řidičům zní libozvučně zvuk, který MultiAir vydává, ale jen málokomu se bude líbit rychlost, s jakou se pohybuje ručička palivoměru.

Určitý obrázek si můžete udělat z našeho orientačního odečítání spotřeby paliva při ustálených rychlostech na dálnici. Při 100 km/h ukazuje palubní počítač průměrnou spotřebu 6,0 litru na 100 km a otáčkoměr 2750 min-1. Při 130 km/h stoupnou otáčky na 3600 min-1 a spotřeba benzinu na 8,0 l na 100 km.

obrázek [600 x 267]
 

Při výletním tempu na okresních cestách a ve městě v rámci povolených rychlostních limitů, kdy se otáčky motoru pohybují okolo 2000 až 2500 min-1 sice MultiAir nevyvolává žádné emoce ve stylu Viva Italia, ale na druhou stranu nabídne mnohem hospodárnější zacházení s palivem. Se spotřebou okolo šesti litrů se přibližuje výrobcem deklarované kombinované spotřebě paliva 5,6 l/100 km. Jenže to umí kde jaká čtrnáctistovka bez multi-kulti…

Pro motory MultiAir standardní funkce Start&Stop má přispět k snížení spotřeby především ve městě. Vedle této chvályhodné činnosti si systém zaslouží plusové body i za své rychlé reakce. U většiny konkurenčních značek nemá zbrklý nebo zmatkující řidič problém nachytat Start&Stop, díky jeho pomalým reakcím, na švestkách a nechtěně si zadusit motor. Ve Fiatu se budete muset hodně snažit, aby se vám toto povedlo.

Ne okruhový, ale městský švihák

Podle toho, jak se Punto Evo řídí, bychom mohli odhadnout, že hlavní testovací polygon při ladění jeho posilovače představovaly přeplněné ulice Říma a hlavním testovacím jezdcem byla křehká italská slečna. Jak jinak si vysvětlit při nižších rychlostech příliš účinný posilovač, u nějž režim City ztrácí význam. Při vyšších rychlostech se situace naštěstí zlepší a řízení ztuhne, ale stále nebudete mít pocit, že sedíte za volantem ostrého sporťáku.

obrázek [300 x 310] Vzhledem k tomu, že pod kapotou pracuje moderní přeplňovaná čtrnáctistovka, je velkým překvapením její spojení s manuální převodovkou, která má jen pět rychlostních stupňů. Přitom MultiAir bez turba si, safraporte (klejeme v italštině), užívá spolupráci se šestistupňovou skříní. Řazení navíc nevyniká přesností, spíše naopak. O krátkých dráhách řadicí páky v kulise si také můžete nechat zdát. Kombinace dlouhých a kostrbatých pohybů a gumově působící kulisy vás donutí vážně přemýšlet, jestli je opravdu nutné podřadit, nebo zda se ten motor z nízkých otáček přece jen nakonec nesebere.

Standardem pro Punto Evo s motorem 1,4 16V MultiAir Turbo o výkonu 99 kW jsou sedmnáctipalcová kola z lehké slitiny obutá do pneumatik o rozměru 205/45. Na hladkém kvalitním asfaltu si budete užívat bezchybnou jízdu, kterou lze přirovnat k žehličce pohybující se po novém žehlicím prkně. Na špatné silnici posádku obtěžují nepříjemné rázy od podvozku. Do interiéru také výrazně proniká hluk od pneumatik odvalujících se po drsném asfaltu. Sportovní jízdě nesedí ani náklony v zatáčkách.

Když ovšem zůstanete nohama a kolama na zemi, zpomalíte a budete si chtít užít pozornost okolí, bude Evo celkem pohodlným společníkem. S tímto Evem totiž na českých silnicích rozhodně nezapadnete!

Stylový a vybavený

Záleží čistě na vašem osobním vkusu, jak hodnotíte přerod Grande Punta v Punto Evo. Když se tito dva postaví vedle sebe, přikláníme se spíše k názoru, že starší model má elegantněji působící přední partie, ale nováček nabízí celkově modernější styl.

V interiéru působí Grande Punto usedlejším dojmem, zatímco jeho nástupce, zvlášť v provedení Sport, je odvážnější a rafinovanější. Tento dojem vyvolává Evo i přesto, že si zachovalo stejné rozmístění ovladačů a přístrojů jako jeho předchůdce. Beze změn jsou například i relativně vysoko uložená sedadla. Nové jsou jen materiály čalounění, povrch palubní desky a výplní dveří.

Řidič i jeho spolucestující se mohou těšit na velkorysou nabídku vnitřního prostoru vpředu i vzadu. Příjemně prosvětlenou atmosféru v interiéru testovaného vozu zajistí elektricky ovládané panoramatické střešní okno (+19.200,- Kč), jehož roletky bohužel neudělají radost dlouhánům s výškou nad 190 cm. Kdo potřebuje maximum místa nad sedáky, měl by si prosklenou střechu odpustit.

obrázek [600 x 378]
 

Vyšší cenová hladina výbavy Sport vyvolává očekávání vysokého standardu. Bezpečnostní výbava je příkladně kompletní: sedm airbagů, ESP spolu s ASR, MSR, HBA a Hill Holder. Komfort na palubě udržuje dvouzónová automatická klimatizace spolu s autorádiem s CD a MP3 přehrávačem. Překvapit by vás ale mohl příplatek 5.100,-Kč za elektrická okna vzadu.

Žádná překvapení nečekají po otevření výklopné zadní stěny. Z estetických důvodů Punto Evo nadále postrádá jakékoliv madlo. Zavazadlový prostor si zachoval svůj původní vzhled i objem. V základní konfiguraci nabízí průměrných 275 litrů, po sklopení sedadel druhé řady se zvětší na 1030 litrů.

Závěr

Točivá charakteristika moderního italského motoru navazuje na zlatou éru malých Fiatů, které bylo radost řídit i když jejich motory měly skromné objemy. Evo však není tak hot, jak vypadá. Stylový obleček můžete dotvořit k obrazu svému bohatou nadílkou doplňků. Dovedeme si proto představit, že dámská klientela může nedostatky v kvalitě jízdy mávnutím ruky přejít a s vlastnosmi Eva se ztotožní.

Technicky schází našemu Evu k dokonalosti přesnější řazení a šestý převodový stupeň, který snad od vrcholu nabídky máme právo očekávat. Jízdně auto doplácí na příliš velká kola, která si nerozumí s měkkým podvozkem. Řízení, které plně vyhoví dámám v Evech se základní dvanáctistovkou, mělo projít důkladnější (alespoň softwarovou) revizí.

A pak je tu cena. Srpnový ceník říká, že toto auto stojí více než půlmilion korun. Letmý pohled na nabídku koncernového hot-hatch tria (Fabia RS, Polo GTi, Ibiza Cupra) naznačí, že i v cenové politice je nejvyšší čas na změnu.

obrázek [600 x 418]
 

První cena vozu204.900,- Kč (1,2, 48 kW, Active, 3 dv.)
První cena vozu s testovanou motorizací428.900,- Kč (1,4 16V MultiAir Turbo, 99 kW, Sport, 3 dv.)
Základní cena testovaného vozu453.900,- Kč (1,4 16V MultiAir Turbo, 99 kW, Sport, 5 dv.)
Cena testovaného vozu vč. příplatků515.000,- Kč (1,4 16V MultiAir Turbo, 99 kW, Sport, 5 dv.)

Plusy

 • Design exteriéru i interiéru
 • Tuhá karoserie
 • Sportovní charakteristika přeplňovaného motoru
 • Rychlá reakce motoru na řidičovy povely
 • Bohatá bezpečnostní výbava
 • Dobře tvarovaná přední sedadla s přiměřeným bočním vedením
 • Široké možnosti individualizace

Minusy

 • Nepřesné řazení s dlouhými drahami, vůlemi v kulise a kostrbatým chodem
 • Rázy od kol, kultura tlumení nerovností
 • Absence madla pátých dveří
 • Povrzávání loketní opěrky
 • Vyšší spotřeba
 • Vysoká cena
Spolupracujeme s TipCars.com

Fiat Punto Evo 1,4 16V

Cena v základní výbavě: 453 900 Kč Cena v testované výbavě: 515 000 Kč

Základní výbava:Airbag řidiče, airbag spolujezdce s možností deaktivace, kolenní airbag, boční airbagy vpředu, okenní airbagy, aktivní opěrky hlavy vpředu, ESP (elektronický stabilizační program), zahrnuje ASR, MSR, HBA a Hill Holder, přední mlhová světla, STOP&START (pouze pro motory MultiAir a MTA), elektrický posilovač řízení Dualdrive™, výškově a osově nastavitelný volant, palubní deska Confort, volant a rukojeť řadicí páky potažené kůží, podsvícení Ambient Light, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, přední loketní opěrka, zadní dělené sedadlo 40/60, 3 místa na sezení, 3 bezpečnostní samonavíjecí pásy, 2 x ISOFIX, zadní opěrky hlavy, třetí opěrka hlavy vzadu, dálkové ovládání centrálního zamykání, uzamykatelné víčko nádrže, elektricky ovládaná vnější zpětná zrcátka s vyhříváním v barvě karoserie, elektricky ovládaná přední okna, automatická dvouzónová klimatizace s protipylovým filtrem, autorádio s CD + MP3 přehrávačem a ovládáním na volantu, Blue and Me™ (hands-free Bluetooth®, digitální přehrávač, hlasové ovládání, USB), vnitřní prahové lišty s logem, boční prahové spoilery, spoiler pátých dveří Punto, kit Fix and Go - sada na rychlou opravu pneumatik, kola z lehkých slitin 17" s 15 paprsky + pneu 205/45 R17.

Výbava testovaného vozu:Přístrojová deska s multifunkčním displejem (+3.100,- Kč), tempomat (+10.100,- Kč), kuřácký kit (zapalovač a popelník ve středovém tunelu) (+600,- Kč), elektricky ovládaná zadní okna se senzorem proti přivření (+5.100,- Kč), zatmavená skla zadních oken a pátých dveří (+2.600,- Kč), Sky Dome (elektricky ovládané panoramatické střešní okno) (+19.200,- Kč), polepy karoserie Italy (+2.100,- kč), metalická barva červená Sfrenato (10.100,- Kč), červené brzdové třmeny BREMBO (+4.100,- Kč), kola z lehkých slitin 17"+ pneu 205 / 45 (nelze použít sněhové řetězy) (+4.100,- Kč).

Mayová chce dál hledat podporu pro svou brexitovou dohodu Mayová chce dál hledat podporu pro svou brexitovou dohodu

Britská premiérka Theresa Mayová doufá, že poslanci Dolní…

Vedení Kauflandu přebírá nejbližší spolupracovník nejbohatšího Němce Vedení Kauflandu přebírá nejbližší spolupracovník nejbohatšího Němce

Obchodní řetězec Kaufland nezůstal bez šéfa dlouho. Jeho…

České dráhy u soudu neuspěly. Škoda Transportation jim nemusí vracet miliardu za lokomotivy České dráhy u soudu neuspěly. Škoda Transportation jim nemusí vracet miliardu za lokomotivy

Státní dopravce České dráhy neuspěl v soudním sporu se…

Evropští lidovci pozastavili členství straně Viktora Orbána Evropští lidovci pozastavili členství straně Viktora Orbána

Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána…

 

Štítky Fiat Testy Malé vozy

Technické údaje
Motor Fiat Punto Evo 1,4 16V
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1368
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 99 / 5000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 206 / 1750
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 205
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.5
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.3 / 4.6 / 5.6
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 275 / 1030
Objem nádrže (l):45
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1170 / 560
Rozměr pneu:205/45 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4065
b) šířka (mm): 1687
c) výška (mm): 1490
d) rozvor (mm): 2510
e) rozchod vpředu (mm): 1473
f) rozchod vzadu (mm): 1466
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 930 / 1130
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 610 / 860
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1100
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1450
l) šířka vzadu (mm): 1440
délka sedáku vpředu (mm): 500
délka sedáku vzadu (mm): 470
výška opěradla vpředu (mm): 640
výška opěradla vzadu (mm): 570
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Fiat Punto Evo 1,4 16V
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 7
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 7
Hlučnost v vyšších otáčkách: 6
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 6
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 7
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 7
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 7
Variabilita zavazadlového prostoru: 7
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,58
 Doporučujeme
Ženeva 2019: Seznam premiér tradičního autosalonu už je bohatý Ženeva 2019: Seznam očekávaných premiér

Škoda Kamiq, nové BMW 3 Touring, pátá generace Renaultu…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Policie opět nasadila do akce šmírovací autobusy. Natáčela přestupky řidičů Policie opět nasadila do akce šmírovací autobusy. Natáčela přestupky řidičů

Policie opět vytáhla do akce autobusy, ze kterých v rámci…

Testujeme nový Volkswagen T-Cross. Ptejte se, co vás zajímá! Testujeme nový Volkswagen T-Cross. Ptejte se, co vás zajímá!

První jízdy s novým Volkswagenem T-Cross absolvujeme na…

 Totální propadák v Euro NCAP 2017: Fiat Punto nedostal ani jednu hvězdičku! Totální propadák v Euro NCAP 2017: Fiat Punto nedostal ani jednu hvězdičku!

Fiat Punto bude s nulovým počtem hvězd bezpochyby nejhůře…

Vizualizace Fiatu 500 Plus: Bude nástupce Punta vypadat takto? Vizualizace Fiatu 500 Plus: Bude nástupce Punta vypadat takto?

V roce 2016 by měl přijít nástupce Fiatu Punto,…

  
Už zítra lehký facelift Auto.cz. Revoluce to nebude

Už zítra lehký facelift Auto.cz. Revoluce to nebude

Dnes 19:49

Od zítřejšího rána by měly naše stránky běžet s lehce upraveným vzhledem.
Blesk.cz

Babiš dostal operátory k jednacímu stolu. Chce, aby přiznali reálné ceny za data

Babiš dostal operátory k jednacímu stolu. Chce, aby…

Předseda vlády Andrej Babiš se sešel se zástupci všech tří velkých síťových operátorů v Česku. Téma bylo jasné –…

Soud v Pákistánu vynesl verdikt za heroin: Tereza (22) se zhroutila v slzách!

Soud v Pákistánu vynesl verdikt za heroin: Tereza…

Po více než roce od zadržení Terezy Hlůškové (22) na pákistánském letišti s kufrem plným drog padl tvrdý trest.…

 

iSport.cz

Jágr pomohl proti Jihlavě Kladnu k mečbolům. Vsetín ještě žije!

Jágr pomohl proti Jihlavě Kladnu k mečbolům. Vsetín…

Hokejisté Kladna porazili ve čtvrtém semifinále první ligy doma Jihlavu 5:3 a mají v boji o postup do baráže o…

SESTŘIH: Liberec - Boleslav 5:1. Favorit válcoval, hosté střídali brankáře

SESTŘIH: Liberec - Boleslav 5:1. Favorit válcoval,…

Hokejisté Liberce porazili v prvním utkání čtvrtfinálové série play off extraligy Mladou Boleslav vysoko 5:1.…

 

Reflex.cz

Pornografie, nebo umění? Unikátní japonské kresby měly novomanželům usnadnit svatební noc

Pornografie, nebo umění? Unikátní japonské kresby…

Název japonského uměleckého směru Šunga lze češtiny přeložit jako „jarní obrázky“. Toto japonské umění přelomu…

Ve Francii přituhuje, bránit žlutým vestám ve výtržnostech začnou protiteroristické jednotky

Ve Francii přituhuje, bránit žlutým vestám ve…

Úřední budovy a další místa po celé Francii budou tuto sobotu strážit vojáci z protiteroristické operace…