Test Auto.cz

Renault Twingo 1.0 SCe – Francouzský Smart

13.10. 2014
Verdikt
 

Třetí generace Renaultu Twingo sdílí techniku se Smartem Forfour, což znamená mimo jiné motor vzadu a pohon zadních kol. Jaké má tato koncepce výhody?

První Twingo byla pořádná trefa do černého. Auto dokázalo zaujmout nejen vzhledem, ale i dobrým využitím vnitřního prostoru a stalo se novodobou ikonou minivozů. Ostatně vyrábělo se celých 20 let, z toho 15 roků jste si jej mohli koupit v Evropě. Druhá generace byla na svou třídu opět velmi prostorná, chyběl jí však větší šmrnc. Nám se do paměti vryla akorát verze RS Cup, která dělala z malé krabičky do města extrémně zábavnou a na zatáčkovité silnici překvapivě rychlou záležitost.

S třetí generací a probíhající spoluprací Francouzů s Mercedes-Benzem si však v Renaultu řekli dost a započali možný návrat běžných malých automobilů ke koncepci, která byla populární před mnoha a mnoha lety v čele s Fiaty 500 či 600. Nové Twingo tak dostalo pohon zadních kol a motor u zadní nápravy. To s sebou nese mnohá specifika, která si rozebereme v průběhu celého článku, začneme ale vzhledem.

V první řadě nás překvapilo, jak velkým dojmem Twingo působí. Může za to zcela jistě i značná výška, kdy střecha vozu v řadě zaparkovaných automobilů nižší střední a střední třídy jasně vyčuhuje. Rovněž široká záď zvyšuje dojem mohutnosti, navíc její vzhled evokuje Renault R5 Turbo, model z osmdesátých let, který měl také motor u zadní nápravy. Automobilka neuvádí rozchody náprav, ale vzadu je určitě větší než vpředu a vůz má na zadní nápravě i výrazně širší pneumatiky. Celkově ale automobil působí správně mladistvě, ženám se líbí a většinu nezasvěcených lidí ani nenapadne, že motor není pod přední kapotou.

obrázek [600 x 335]  

A co vpředu vlastně je? Plastová kapota se dá jenom částečně odsunout, abyste se dostali k nádobce ostřikovačů, jinak jsou tam pouze výztuhy. Chtěli byste přední kufr? My také, ale chápeme, že s dnešními předpisy a bezpečnostními standardy to není tak jednoduché. Možná by tam i nějaký zavazadelník udělat šel, ale byl by pravděpodobně velmi malý a značně by to prodražilo výrobu vozu. Navíc je třeba říci, že prostor pro zavazadla vzadu není vůbec špatný, alespoň na poměry dané třídy. Jedinou nevýhodou je, že jej zahřívá motor, byť podle výrobce maximálně o pět stupňů. Přesto bychom nedoporučovali nechávat tam třeba čokoládu, mohla by se roztéct...

Co musíme ale opravdu pochválit, je zbytek interiéru Twinga. Působí totiž kvalitně, v našich očích snad i více než v Cliu, a zároveň má šmrnc, čemuž pomáhají také lakované detaily za příplatek. Nejvíce nás však oslovil systém úložných prostor. Mezi palubní deskou a řadicí pákou je vyjímatelná nádoba, která tak trochu vypadá jako odpadkový koš a dost možná se tak i dá používat. Pokud však potřebujete držáky na nápoje, jednoduše tuto nádobu vyjmete a pod ní dva držáky najdete. Před spolujezdcem je místo otevíracího kastlíku taška, která se dá vyndat a nosit na rameni. Vzadu pod sedadly se nachází další úložný prostor, třeba na povinnou výbavu. Pod zavazadelníkem je totiž akorát kryt motoru, nic víc.

Zajímavě ztvárněné jsou výplně dveří, vpředu kvalitnější s elektrickým ovládáním obou bočních oken (což třeba Škodě Citigo chybí), vzadu se jedná pouze o jednoduchý výlisek s docela velkým úložným prostorem. Okna jsou tam výklopná. Co se týče prostoru, vpředu si není na co stěžovat v žádném směru a vzadu je dostatek místa nad hlavou i díky vysoké karoserii. Kousek před motorem se ale sedí dosti vzpřímeně a místa na kolena by mohlo být poněkud více. V tomto ohledu byl předchůdce štědřejší, byť stále je to vzadu lepší než třeba u kolínských trojčat. Pozice za volantem není ideální, absence podélného seřizování volantu ale nevadí tak moc, jako u některých konkurentů.

obrázek [600 x 405]  

Motor a převodovka – S rozvahou

Jak už jsme naznačovali dříve, tohle Twingo sdílí pohonné ústrojí i platformu s novým Smartem. My jsme měli k testu základní motor, tedy atmosférický tříválcový litr o výkonu 52 kW, který je zcela nový, nese označení SCe a najdete ho právě i v německém minivoze. Problémem agregátu by mohl být nízký točivý moment 91 N.m, ostatně papírové jízdní výkony dávají tušit, že tentokrát nepůjde o žádného sprintera.

V praxi se jedná o spíše klidnou pohonnou jednotku. V běžném provozu je motor slušně odhlučněný a až na občasné třesení na volnoběh nemá ani přehnané vibrace. Ze začátku se budete muset sžívat se spojkou a plynem při rozjíždění, kvůli rozvážné reakci na sešlápnutí pedálu plynu si totiž musíte chvíli počkat, než dosáhne tříválec otáček, kdy řidič může rychleji pustit spojku, aniž by se agregát udusil. Tohle jednoduše není živelný malý motor, jako třeba dvanáctistovka v Citroënu C1, což může v městském provozu vadit, když máte rychleji zareagovat. Na druhou stranu se jedná o vytrvalce, který dobře zvládá nižší otáčky, takže třeba při jízdě do kopce nemusíte tak často podřazovat jako u Škody Citigo.

obrázek [600 x 337]  

Jak už to s těmito malými motory bývá, výraznější zátah podávají až v otáčkách, kam se typický zákazník často ani nedostane. V tomto případě to znamená, že Twingo na dvojku výrazněji ožije až v rychlostech okolo 70 až 80 km/h. Ne že by měl agregát přehnaně dlouhé převody jako někteří konkurenti, výkon 52 kW je ale třeba dolovat. V městském provozu to pak znamená, že tady se příjemné hbitosti nedočkáte. Twingo bude vyhovovat spíše klidnějším řidičům, kteří si takříkajíc jedou „to své“.

S poměrně syrovým autem jsme po městě jezdili lehce pod sedm litrů, což je trochu více, než u konkurence, zejména ve srovnání s velmi úspornými litrovými motory v kolínských a koncernových trojčatech. Na dálnici při 130 km/h jsme se pohybovali kolem 6,8 l na 100 km. Mimo město není problém jezdit do šesti litrů, celkový průměr v testu 6,5 l na 100 km ale nepovažujeme zrovna za oslnivý.

S litrovou jednotkou se pojí pětistupňová manuální převodovka. Řazení působí spíše křehce a chod páky v kulise není nejpřesnější, to ale nejsou výraznější důvody k výtkám. Převodovka prostě neurazí, ale ani nenadchne.

Vejde se všude

Teritorium Twinga je jednoznačně město a patří tedy mezi vozy, kde je jejich účel jasně vidět. Vydat se s ním na dálnici? Auto se s tím nějak popasuje, takže to není problém, ovšem jenom do doby, než objedete ve 130 km/h náklaďák. Lehká příď nepomáhá směrové stabilitě, je tedy potřeba větších korekcí volantem, což může být pro mnoho řidičů stresující.

Rychle se tedy vrátíte do města, kam Twingo jednoduše patří. Tam objevíte pravé kouzlo tohoto vozu, které do značné míry pramení z absence motoru mezi předními koly. Díky tomu se totiž zvětšil rejd vozidla a stopový průměr otáčení tak činí pouze 8,65 metru. Taková Škoda Citigo k tomu potřebuje 9,8 metru. Twingo se tak otočí doslova i na místech, kde byste to považovali za nemožné. Rejd navíc velmi usnadňuje parkování, což je třeba ocenit.

Z hlediska tlumení nerovností na tom ale automobil není tak dobře jako konkurence. Od podvozku se ozývají rány a výmoly umí vůz rozhodit. V zatáčkách se tak i v městském provozu setkáte s odskakováním náprav. Celkově není odhlučnění podvozku na kdovíjaké úrovni, hluk od kol slyšíte neustále. Neznamená to ale, že by Twingo bylo vyloženě nepohodlné, jenom má s českými cestami o něco více práce, než konkurence, zejména z řad obou trojčat. Mohlo by ale pomoci objednání menších kol, široké šestnáctky jsou jízdě spíše na obtíž.

obrázek [600 x 355]  

Vzhledem k tomu, že se jedná o zadokolku, nabízí se otázka, zda je s autem i zábava. Raději říkáme rovnou, že na nějaké driftování zapomeňte - Twingo má totiž nevypínatelnou stabilizaci i protiprokluz. Na jednu stranu to chápeme, v tomto autě nebudou řidiči zvyklí na těžkou záď a z naší zkušenosti se docela ráda dere do smyku i v relativně nízkých rychlostech. Na stranu druhou bychom ale ocenili alespoň částečné vypnutí. Pokud netušíte proč, pak se zkuste v zimě na sněhu rychleji rozjet třeba z křižovatky. V tom případě je (pro někoho) menší prokluz vítaný, již u Clia jsme ale zaznamenali výrazné omezení právě kvůli protiprokluzu a ve výsledku to ústí v nepříjemnou situaci, kdy se sunete skrz silnici pomaleji, než by bylo nutné a elektronika neustále omezuje výkon a přibrzďuje kola. Rovněž výjezdy ze závějí jsou tímto ztíženy. Elektronika navíc reaguje i na suchu sice jemně, ale až paranoidně brzy.

Nějaké zábavy se nedočkáte, ani když se nesnažíte jet úplně na limitu. Je to trochu škoda, malá auta vždycky patřila ke strojům, které přinášejí svou jednoduchostí a nízkou hmotností radost, ale to se poslední dobou vytrácí. Řízení Twinga je velmi lehké, což zejména dámy ocení, pokud s ním ale chcete zatočit rychleji, pak alespoň v námi testovaném exempláři jako by nestíhal posilovač řízení a volant skokově ztuhne. Nepříjemné, ale poznáte to jenom při ostřejším manévru.

Z hlediska běžného provozu se však Twingo neřídí špatně a své cílové skupině bude pravděpodobně naprosto vyhovovat. Výborná je trakce auta, prokluz kol na suchu je téměř utopií.

Závěr

S koncepcí vše vzadu přichází nová éra Twinga a s tím i přesnější zacílení na městský provoz. Tam auto až na občasné nedostatky podvozku funguje velmi dobře a z tohoto pohledu se jedná o parádní trefu do černého. Obratnost díky malému průměru otáčení je jednoduše kouzelná a je v ní hlavní síla Twinga. Nejmenší Renault navíc boduje i velmi kvalitním interiérem s mnoha chytrými detaily či atraktivním vzhledem s možností individualizace. Cena odpovídá současným poměrům na trhu, není přehnaně vysoká jako u francouzských konkurentů, ale ani nijak zásadně podbízivá. Pokud tedy potřebujete automobil převážně do města, můžeme Twingo vřele doporučit. O univerzální minivůz pro každou příležitost se však nejedná, v tomto ohledu byl předchůdce lepší.

Video

Nejlevnější verze modelu214.900 Kč (1.0 SCe Life/52 kW)
Základ s testovaným motorem214.900 Kč (1.0 SCe Life/52 kW)
Testovaný vůz s výbavou291.900 Kč (1.0 SCe Intens/52 kW)

Plusy

  • Fantastický rejd
  • Kultivovaný motor
  • Kvalitní a stylová kabina
  • Chytré a variabilní detaily uvnitř

Minusy

  • Hlučnější podvozek na nerovnostech
  • Horší směrová stabilita
  • Méně univerzálnosti, větší zacílení jen na město
Foto: Petr Homolka
Spolupracujeme s TipCars.com

Renault Twingo 1.0 SCe

Cena v základní výbavě: 214 900 Kč Cena v testované výbavě: 291 900 Kč

Základní výbava:Šest airbagů, ESP + asistent pro rozjíždění do kopce, diody denního svícení, zadní opěradla symetricky dělená a sklopná, výškově nastavitelný kožený volant, manuální klimatizace, elektrické stahování bočních oken vpředu, centrální zamykání s dálkovým ovládáním atd.

Výbava testovaného vozu:Paket Klimatizace (+10.000,-), zadní parkovací čidla (+5.000,-), vyjímatelná textilní uzavíratelná schránka před spolujezdcem (+1.000,-), úložné prostory pod zadní lavicí (+1.000,-), disky 16” (+10.000,-), speciální nemetalická barva Dragée (+5.000,-), modrý interiér (+5.000,-).

První velký český kryptoměnový průšvih v podání Cryptela se prozatím odkládá První velký český kryptoměnový průšvih v podání Cryptela se prozatím odkládá

Počátkem února soud zamítl insolvenční návrh na tuzemskou…

Trump vyzval evropské spojence, aby převzali stovky zadržených islamistů Trump vyzval evropské spojence, aby převzali stovky zadržených islamistů

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli v…

Babiše zvolili straníci znovu předsedou hnutí ANO. Jeho pravou rukou zůstává Faltýnek Babiše zvolili straníci znovu předsedou hnutí ANO. Jeho pravou rukou zůstává Faltýnek

Premiér Andrej Babiš (ANO) byl podle očekávání znovu…

ODS tepe ANO: Babiš razí politiku dvou tváří ODS tepe ANO: Babiš razí politiku dvou tváří

Dvě tváře má podle Občanské demokratické strany (ODS)…

 
Technické údaje
Motor Renault Twingo 1.0 SCe
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 3 / 4
Zdvihový objem (ccm): 999
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 52 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 91 / 2850
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 151
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 14.5
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 5.6 / 3.7 / 4.5
Emise CO2:105
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 219 / -
Objem nádrže (l):35
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 939 / 420
Rozměr pneu:185/50 R 16, 205/45 R 16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 3595
b) šířka (mm): 1646
c) výška (mm): 1554
d) rozvor (mm): 2494
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 840 / 1080
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 520 / 780
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1040
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):950
k) šířka vpředu (mm): 1390
l) šířka vzadu (mm): 1360
délka sedáku vpředu (mm): 460
délka sedáku vzadu (mm): 420
výška opěradla vpředu (mm): 650
výška opěradla vzadu (mm): 620
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: Renault Twingo 1.0 SCe – Francouzský SmartDoporučujeme
Ženeva 2019: Seznam premiér tradičního autosalonu už je bohatý Ženeva 2019: Seznam očekávaných premiér

Škoda Kamiq, nové BMW 3 Touring, pátá generace Renaultu…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Nový Superb je za dveřmi! Passat nejen dožene, ale v něčem i překoná Nový Superb je za dveřmi! Passat nejen dožene, ale v něčem i překoná

Prototypy modernizované Škody Superb se už v současnosti…

Oficiální příběh o FSO Polonez je lež. Giugiaro ho pro Poláky nenavrhoval Oficiální příběh o FSO Polonez je lež. Giugiaro ho pro Poláky nenavrhoval

Představení moderního liftbacku s italským designem a…

 Renault Twingo 2019 už nemá vpředu kulaté diody Renault Twingo 2019 už nemá vpředu kulaté diody

Rozkošné Twingo prošlo jemnou modernizací, dotkla se…

  
Švédská rallye v cíli: Tänak vládl naprosto suverénně

Švédská rallye v cíli: Tänak vládl naprosto suverénně

Dnes 15:56

Estonský pilot Ott Tänak (Toyota Yaris WRC) vyhrál Švédskou rallye 2019, druhý podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích.
Blesk.cz

Google představil doplněk Password Checkup. Varuje vás, pokud vám někdo ukradne hesla

Google představil doplněk Password Checkup. Varuje…

Weby Haveibeenpwned a Firefox Monitor vám po vyplnění e-mailu sdělí, jestli figuruje v některém ze známých úniků…

To nej z Česko-Slovenského plesu: Rozparek Leové, výstřih Dejdarové nebo vášeň Janečka a kněžky Lilie

To nej z Česko-Slovenského plesu: Rozparek Leové,…

Na Česko-Slovenském plesu se bylo na co dívat. Některé dámy vsadily na dekolt, jiné na vysoký rozparek. Letošní…

 

iSport.cz

Chorý: Měli jsme v hlavách, že vyhrajeme. Rozhodla mentalita

Chorý: Měli jsme v hlavách, že vyhrajeme. Rozhodla mentalita

V útoku úřadujícího mistra na jaře poprvé nahradil Jeana-Davida Beauguela – a rozhodně nezklamal. Svůj povedený…

SESTŘIHY: Plzeň stáhla náskok na Slavii, Baník je po výhře třetí

SESTŘIHY: Plzeň stáhla náskok na Slavii, Baník je po…

Ostravský Baník je opět třetí. Svěřenci Bohumila Páníka se dostali před Jablonec a pražskou Spartu. Rozhodla o…

 

Reflex.cz

Historické dopravní nehody na území Čech aneb Pozor na splašené koně

Historické dopravní nehody na území Čech aneb Pozor…

Dopravní nehody nemívaly před staletími tolik obětí jako dnes, ale bývaly neméně tragické. I jízda na koni či na…

Sněm ANO: Dva rozpolcení Babišové aneb I tak jsme stále frajeři

Sněm ANO: Dva rozpolcení Babišové aneb I tak jsme…

Andrej Babiš byl zvolen předsedou hnutí ANO. Tuto větu píšu zhruba hodinu před jeho zvolením, ale myslím, že se…