Škoda Fabia Scout 1,6 16V – Nejmladší člen oddílu

Škoda Fabia Scout 1,6 16V – Nejmladší člen oddílu

 
 

Tmavé plasty místo lakovaných a k tomu velká kola. Stačí to k odlišení od záplavy jiných Fabií Combi?

Éru designového konceptu Scout otevřela Škoda v roce 2006. Tehdy opatřila Octavii Combi 4x4 sadou plastových dílů, které změnily design zavedeného kombi natolik, že přivedly ke značce řadu nových zákazníků od mnohem dražších značek. Octavia měla otevřenou cestu k plnohodnotnému členství ve skautském oddíle. Jako tehdy jediný model v nabídce Škody totiž disponovala možností pohonu všech kol…

Skauti s uspořádáním vše vpředu

Jenže Roomster Scout a nakonec i letošní Fabia Scout přišly na trh ve standardním uspořádání pohonu 4x2, což vyvolalo u mnoha příznivců značky zklamání. Často zaznamenáváme kritiku tohoto postupu Škody, ale i jen krátký exkurz do světa plánování ekonomické rentability nových modelů by dal jasně negativní odpověď na to, zda by měla technicky složitá instalace pohonu všech kol význam. Menší Scouti zkrátka zůstanou designovými specialitami, které mají uspokojit specifickou klientelu, která netrvá na ryzích SUV.

obrázek [555 x 396]  

Historie nejmenšího Scouta začala už na autosalonu ve Frankfurtu, kde se představila studie Fabia Scout, která testovala zájem zákazníků o podobnou verzi. Ten byl asi dostatečný, protože letos v Ženevě jsme již mohli vidět sériové provedení. Svou roli v rozhodnutí Škody sehrály jistě i relativně jednoduché úpravy, které nemohly stát mnoho investičních prostředků, a tak třetí Scout spatřil světlo světa. A další je možná na cestě! Krátkou Fabii Scout prezentovala Škoda jako studii v letos Ženevě a později ji taky zaregistrovala jako chráněný designový vzor.

Zatímco obrněný Roomster prakticky nemá podobně střiženou konkurenci, Fabii Scout může být soupeřem jen Peugeot 207 SW Outdoor.

Už bylo naznačeno, že odlišností mezi Fabií Combi a Fabií Scout mnoho není. Z hlediska českého zákazníka je tak vhodnější pohlížet na nový model ne jako na super-sexy-cool a trendy auto, ale jako na novou verzi známého malého kombi. A právě tak to uděláme i my.

Šestnáctka

V minulé generaci Fabií zapovězená motorizace 1,6 l se od roku 2006 běžně nabízí, ale Škodě jakoby stále ujížděl vlak. Nejlepší konkurenční šestnáctistovky jsou agilnější a v několika případech už dokonce došlo na generační výměnu ve prospěch nových maloobjemových turbobenzínů.

obrázek [555 x 335]  

Znamená to tedy, že byste na vrcholnou benzinovou motorizaci Fabie měli rovnou zapomenout? To jistě ne. Osvědčený agregát, odvozený z motoru 1,6 FSI, má plynule variabilní časování sacích ventilů a vlastně je poctivou šestnáctistovkou, která je připravena ukázat to nejlepší ve středních otáčkách. Točivý moment má vrchol 153 Nm ve 3800 min-1 a to je přesně pásmo, kde se budete pohybovat při rychlosti 130 km/h na dálnici. Výkon 77 kW dnes už neohromí, ale auto je relativně lehké, takže třeba akcelerace z 0 na 100 km/h za 10,4 s je údaj, kterým se malé kombi dostává mimo dynamické možnosti Octavie 1,6 MPI.

obrázek [250 x 400] Schopnost dosahovat vyšších rychlostních průměrů bez ohledu na zatížení je asi největší výhodou proti menším zážehovým čtyřválcům. Ve prospěch jedna-šestky mluví i rčení zlých jazyků o tom, že je jedno jakou zážehovou motorizaci koupíte, protože vždy dosáhnete spotřeby kolem 6 l/100 km při úsporné jízdě a 8 l/100 km na dálnici. Druhý údaj beze zbytku platí pro Fabii Scout při dálničních 130 km/h, a to navzdory širokým pneumatikám a horší aerodynamice (oproti Fabii Combi).

Konstantní rychlost 100 km/h znamená odběr 6,5 l/100 km. Pod 6 l se dostanete jen velmi těžko. Proti je hlavně pětistupňová převodovka, jejíž nejvyšší stupeň posílá motor i při úsporné jízdě do 3000 min-1 a to je na šestnáctistovku v relativně lehké Fabii (1080 kg) možná zbytečně mnoho.

Jízdní vlastnosti vozu s extrémně nízkoprofilovými pneumatikami odpovídají očekáváním. Scout má celkem tuhé odpružení, ale tlumiče odvádějí práci velmi zodpovědně, takže odskočení zadního kola hrozí jen na velmi nerovném povrchu. Ochota zatáčet je díky těžšímu motoru vpředu a objemné a vysoké zádi menší než u krátké Fabie, ale z řízení tohoto rodinného auta celkem jistě nebudete mít noční můry. Na dálnici je stabilní i ve vyšších rychlostech a nejvíce tak bude rušit vyšší hladina hluku od kol a motoru.

To špatné a to dobré - shrnutí

Aktuální provedení Škody Fabia jsme zkoumali už mnohokrát, a tak jen stručné shrnutí slabých a silných stránek.

Když se oprostíme od diskutabilních proporcí, které umožnily zvětšit interiér Fabie na rekordní míry, je asi nejvíce problematickým místem menší šířka interiéru. Průměrně rostlí cestující si zvyknou, máte-li ale několik centimetrů do šířky navíc, budete v těsném kontaktu se spolujezdci. Tvarování přístrojové desky (zasahuje výrazně do interiéru) i nízká okna navíc dojem malé šířky zvýrazňují. Objektivně schází Fabii 3 až 5 centimetrů ve výši loktů na nejlepší konkurenty ve třídě. Další problematickou oblastí je výhled z vozu (zejména šikmo vpřed a vzhůru na semafory) a některým řidičům a jejich kolenům překáží roh dvouDINové středové konzoly. Pak už musíte překousnout jen tužší podvozky, a když se tak stane, má prodejce Škody vlastně téměř vyhráno.

obrázek [555 x 409]  

Mezi plusové body je třeba započítat prostor, který Fabia nabízí v podélném a svislém směru na předních i zadních místech. Sezení je hodně vzpřímené, pohodlnou polohu najdou díky velkým seřizovacím rozsahům i vyšší, resp. objemnější postavy, kterých v naší populaci není zrovna málo. O velikosti zavazadelníku toho bylo napsáno mnoho (nyní je udávána hodnota 505 l, tj. vč. prostoru po rezervě), takže nezbývá připomenout vyšší práh znesnadňující nakládání a nutnost doplnit do výbavy mezipodlahu, která umožní eliminovat schod v podlaze po sklopení zadních sedadel. Oslovit by vás mohla robustní stavba karoserie i interiéru, který vypadá, jakoby měl vydržet věčnost.

Citová investice

Od sériové Fabie Combi se náš Scout liší speciálně tvarovaným nárazníkem, ochrannými kryty na bocích karoserie nebo střešním nosičem ve stříbrné barvě. Standardní 16palcová kola nahradila kola s průměrem 17 palců (pneu 205/40 R17), za což byste museli připlatit 3.000,-Kč.

Potíže s argumentací prodejců při nabízení Fabie Scout způsobily nové ceníky běžných verzí s akčními cenami a zvýhodněný model Magic. Scout vychází ze stupně Ambiente, který se prodává za ceníkovou cenu 334.900,-Kč, jenže aktuálně platí plošná sleva z této ceny ve výši 15.000,-Kč a v provedení Plus dostanete další položky levněji. Navíc je tady akční model Magic, který za 324.800,-Kč obsahuje standardně 4 airbagy, klimatizaci, základní rádio, čtyřletou záruku a dokonce i metalický lak (podobně jako Scouti).

Pro dorovnání výbavy Ambiente (Magic) na úroveň Scout budete ještě pár tisícovek potřebovat, ale nakonec asi stejně zjistíte, že cena 375.900,-Kč znamená nereálně vysoký příplatek za odlišný vnější vzhled. Kdo Scouta přesto chce, nakonec jej dostane, ale celkově jde spíše o námět na aktualizaci ceníků nejlevnější Scoutí omladiny.

obrázek [555 x 388]  
První cena vozu350.900,-Kč (Fabia Scout, 1,4 16V 63 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací375.900,-Kč (Fabia Scout, 1,6 16V 77 kW)
Základní cena testovaného vozu375.900,-Kč (Fabia Scout, 1,6 16V 77 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků469.400,-Kč (Fabia Scout, 1,6 16V 77 kW)

Plusy

  • Originální design
  • Robustní stavba karoserie
  • Prostor uvnitř v podélném a svislém směru
  • Velký zavazadelník
  • Dobře fungující projektorové halogenové světlomety s natáčením

Minusy

  • Vysoká cena, na kterou se nevztahují běžně poskytovaná zvýhodnění
  • Horší jízdní komfort, hluk od pneumatik
  • Úzký interiér
  • Špatný výhled z vozu
Rallye Dakar 2018
Spolupracujeme s TipCars.com

Škoda Fabia Scout 1,6 16V

Cena v základní výbavě: 375 900 Kč Cena v testované výbavě: 469 400 Kč

Základní výbava:Airbag řidiče a spolujezdce (s přitahovači předních bezpečnostních pásů), boční airbagy vpředu, Day light s deaktivací, příprava pro uchycení dvou dětských sedaček s bezpečnostním systémem Isofix na zadních sedadlech, kotoučové brzdy zadní, přední mlhové světlomety v Corner designu, přední opěrky hlavy, výškově nastavitelné, přerušení přívodu paliva při nárazu, signalizace nezapnutého bezpečnostního pásu řidiče, tři hlavové opěrky vzadu, výškově nastavitelné, tři tříbodové bezpečnostní pásy vzadu, tříbodové výškově nastavitelné přední bezpečnostní pásy, kola z lehké slitiny Arktos 6,5J×16", pneumatiky 205/45 R16, kryty pedálů z ušlechtilé oceli, paket Scout (modifikované nárazníky, plastové nástavce nárazníků, lemy blatníků, prahů a spodní části dveří), paket Silver (hlavice řadicí páky, rámeček řadicí páky, vnitřní kliky dveří, dveřní madla, rámečky přívodu vzduchu do interiéru, pojistné tlačítko ruční brzdy), označení modelu Scout na zádi vozu, přístrojová deska Onyx-Onyx nebo Onyx-Stříbrnošedá, sdružený panel přístrojů Ambiente/Sport/Elegance [stříbrně orámovaný otáčkoměr a rychloměr, MFA (přístrojový panel s multifunkčním ukazatelem)], vnější zpětná zrcátka a vnější kliky lakované v barvě vozu, funkční paket (otevřené odkládací schránky za zadními podběhy, pružná odkládací schránka, dva sklopné háčky, odkládací kapsy ve výplních zadních dveří, výklopná odkládací schránka pod sedadlem řidiče a spolujezdce, schránka na brýle, čtyři sklopná stropní madla, zadní s věšáčky, make-up zrcátko ve sluneční cloně řidiče a spolujezdce, dvě čtecí světla vpředu a dvě vzadu), odkládací schránka u řidiče (vlevo pod volantem), odkládací schránka v horní části přístrojové desky u spolujezdce uzavíratelná, odkládací schránka ve spodní části přístrojové desky u spolujezdce uzavíratelná (osvětlená, s klimatizací chlazená), odkládací schránky ve výplních předních dveří, osvětlení zavazadlového prostoru (1 lampička), posilovač řízení, přední stěrače Aero (s cyklovačem a volbou frekvence), sada na opravu pneumatik (bez rezervního kola, zvedáku vozu a klíče na kola), střešní nosič stříbrný, středová konzola se zásuvkou 12 V, držáky nápojů a odkládací přihrádkou, zadní plato, roletové provedení, zadní sedadlo dělené, sklopné (v poměru 60/40), zadní stěrač s ostřikovačem a pevným intervalem, zajištění hrdla palivové nádrže klíčkem, zásuvka 12V v zavazadlovém prostoru, centrální zamykání s dálkovým ovládáním (dva sklopné klíčky), elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, elektrické ovládání oken vpředu a vzadu s dětskou pojistkou, loketní opěra vpředu, radiopříprava pro rádia Škoda se 4 reproduktory, SunSet, tempomat, vkládané tkané koberce s nápisem Scout, vnitřní cirkulace vzduchu (pylový filtr), výškově nastavitelná sedadla vpředu

Výbava testovaného vozu:ESP včetně ABS + MSR + ASR + Dual Rate (15.000,-Kč), Projektorové halogenové světlomety s natáčením a mlhovými světlomety s Corner funkcí (+8.500,-Kč), Mezipodlaha v zavazadlovém prostoru (+3.200,-Kč), Kola z lehké slitiny Kentaur 7J×17", pneumatiky 205/40 R17 – 4 ks (+3.000,-Kč), Signalizace vzdálenosti při parkování vzadu (+9.000,-Kč), Climatronic – klimatizace s elektronickou regulací a kombifiltrem (+32.000,-Kč), Rádio Dance (2 DIN) s CD, MP3 a audiozdířka (+8.000,-Kč), Sportovní paket Dynamic (malý kožený paket s tříramenným volantem, sportovní sedadla vpředu, potahy sedadel Pulse) (+13 000,- Kč), vyhřívání předních sedadel (5.000,-Kč)

Baterie českou energetiku nespasí, přesto mají vznikat velká úložiště Baterie českou energetiku nespasí, přesto mají vznikat velká úložiště

V tuzemsku by brzy mohlo vyrůst přes sto megawattů…

OLAF neměl právo Čapí hnízdo vyšetřovat, tvrdí jeho vlastník OLAF neměl právo Čapí hnízdo vyšetřovat, tvrdí jeho vlastník

Společnost Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo,…

Kdo nepracuje, dostává nižší dávky v hmotné nouzi Kdo nepracuje, dostává nižší dávky v hmotné nouzi

Chudým se snížily dávky. Kvůli novému opatření už přišlo…

ONLINE: Babišova vláda důvěru nezískala, pro hlasovali jen poslanci ANO ONLINE: Babišova vláda důvěru nezískala, pro hlasovali jen poslanci ANO

Poslanecká sněmovna v dnešním hlasování nevyslovila…

 
Technické údaje
Motor Škoda Fabia Scout 1,6 16V
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1598
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 77 / 5600
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 153 / 3800
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 189
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 10.4
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.1 / 5.6 / 6.9
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 505 / 1485
Objem nádrže (l):45
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1080 / 530
Rozměr pneu:205/40 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4250
b) šířka (mm): 1658
c) výška (mm): 1542
d) rozvor (mm): 2462
e) rozchod vpředu (mm): 1430
f) rozchod vzadu (mm): 1420
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 880 / 1090
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 600 / 850
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):970
k) šířka vpředu (mm): 1380
l) šířka vzadu (mm): 1383
délka sedáku vpředu (mm): 510
délka sedáku vzadu (mm): 470
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 590
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Hodnocení Škoda Fabia Scout 1,6 16V
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 9
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 6
Výhled vzad: 6
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 7
Hlučnost v nižších otáčkách: 7
Hlučnost v vyšších otáčkách: 6
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 9
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 5
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,73
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Test ojetiny Ford Kuga I: Rozumná volba v nesmyslné kategorii do 200.000 Kč Test ojetiny Ford Kuga I: Rozumná volba v nesmyslné kategorii do 200.000 Kč

Vstup Fordu do kategorie SUV se po stránce spolehlivosti…

Hyundai mění ceník crossoveru Kona. Nejsilnější motor nyní v nižší výbavě Hyundai mění ceník crossoveru Kona. Nejsilnější motor nyní v nižší výbavě

Hyundai Kona je nyní se silnějším motorem levnější. Na…

 Škoda Fabia je skoro plnoletá. Už v roce 2000 mohla stát téměř půl milionu! Škoda Fabia je skoro plnoletá. Už v roce 2000 mohla stát téměř půl milionu!

Jedničková Škoda Fabia se ještě více než rok a půl…

Škoda Fabia přestavěná na CNG: Kolik odříkání pro korunu? Škoda Fabia přestavěná na CNG: Kolik odříkání pro korunu?

Přes dva měsíce jsme jezdili Fabií Combi 1.4 16V minulé…

  
Audi Q3 na špionážních snímcích: Zvenčí evoluce, v útrobách revoluce

Nové Audi Q3 na špionážních snímcích: Zvenčí evoluce, v útrobách revoluce

Dnes 16:42

Druhé nejmenší SUV v nabídce ingolstadtské automobilky se letos dočká nové generace, část připravovaných novinek odhaluje úvodní várka špionážních snímků.
Blesk.cz

Dovolená, na kterou nikdy nezapomenete: Zaplavte si mezi krami, než grónské ledovce roztají

Dovolená, na kterou nikdy nezapomenete: Zaplavte si…

Teplota vody i vzduchu je kolem nuly. Většina účastníků zájezdu je oblečena v péřových bundách, jiní už se ale…

Jak správně komunikovat s věřitelem a exekutory? Zeptejte se odborníka

Jak správně komunikovat s věřitelem a exekutory?…

Nejlepší půjčkou je žádná půjčka, řada Čechů ale toto pravidlo nectí. Lidé si půjčují bez ohledu na to, aby si…

 

iSport.cz

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na olympijských hrách v Pchjongčchangu bude jednou z nejsledovanějších disciplín, i když na ZOH 2018 po…

Nezkušený? Nevadí. Se Švédy jede na ZOH 17letý Dahlin, favorit draftu NHL

Nezkušený? Nevadí. Se Švédy jede na ZOH 17letý…

Zatímco v českém výběru pro olympiádu žádný hráč z mistrovství světa hráčů do 20 let v Buffalu není, u Švédů je…

 

Reflex.cz

Velká Británie: Feťákům už se nesmí říkat smažky. Přejmenováním ale realitu nezměníme

Velká Británie: Feťákům už se nesmí říkat smažky.…

Móda politické korektnosti dosáhla takových výšin absurdity, že to na první pohled budí dojmem karikatury,…

Co by se stalo, kdyby prezident zemřel? Krátké video vám vysvětlí postup při úmrtí hlavy státu

Co by se stalo, kdyby prezident zemřel? Krátké video…

Ústava České republiky samozřejmě počítá s možností, že by prezident zemřel ve výkonu úřadu. Ostatně za bývalého…