Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Audi RS Q6 e-tron dorazí příští rok. Zhruba 600 koní doplní výbava z Macanu Turbo

Daniel Fuglevič
Diskuze (1)

Zatímco si výkonné SUV zřejmě vypůjčí některé prvky výbavy od technicky příbuzného Porsche, hodnotou výkonu se nejspíš opět zařadí pod něj.

Své nejnovější elektrické SUV Q6 e-tron nám Audi představilo teprve letos v březnu. Po spuštění výroby už nicméně přichází informace o plánovaném rozšíření modelové řady o další varianty. Kromě očekávatelné karosářské verze Sportback se splývající zádí totiž německá značka již údajně pracuje na vrcholné sportovní variantě s dodatkem RS.

Video se připravuje ...

S prvními detaily přichází britský Autocar, jehož zdroje z automobilky tvrdí, že výkonného RS Q6 e-tron se dočkáme už příští rok. Jakožto technický sourozenec Porsche Macan na platformě PPE (Premium Platform Electric) se bude chtít novinka částečně vyrovnat právě nejsilnější Turbo verzi Porsche. S myšlenkou většího rozlišení koncernových modelů se ale RS Q6 přece jen zaměří trochu více na komfort.

Podobně jako u sourozenců Audi e-tron GT a Porsche Taycan se ale očekává, že výkonový vrchol elektrického ústrojí bude doménou nabídky Porsche. Výkon dosavadně nejsilnější dvoumotorové verze SQ6 (380 kW/517 k) tedy RS Q6 určitě překročí, zároveň by měl ale zůstat pod hodnotami Porsche Macan Turbo (470 kW/639 k). SQ6 zvládá akceleraci z nuly na 100 km/h za 4,3 sekundy, maximální rychlost 230 km/h a ujede na jedno nabití 598 km (s baterií o kapacitě 100 kWh).

Dynamika v přímce bude tedy u RS Q6 bezpochyby ještě svižnější, zatímco maximální dojezd s ohledem na vyšší výkon nejspíš trochu klesne. Na druhou stranu se předpokládá, že RS model obdrží další technické vychytávky pro lepší agilitu, které standardní SQ6 zatím nepoužívá – například systém natáčení kol zadní nápravy nebo elektronickou uzávěrku zadního diferenciálu (standardní výbava u Macanu Turbo).

Nakonec bude samozřejmostí přiostřený vzhled elektrického SUV, ačkoliv i nedávno představený facelift vrcholného RS e-tron GT performance si drží jistý punc „naštvané elegance“ a nezachází do úplných extrémů. Zda Audi nabídne RS Q6 e-tron v obou karosářských verzích, tedy jako klasické SUV i stylovější Sportback, zatím není jisté. S předpokládanou premiérou příští rok ale na další informace nebudeme určitě dlouho čekat.

Daniel Fuglevič
Diskuze (1)

Doporučujeme

Avatar - Horký Rom
20. 6. 2024 15:13
moc líbí
Velmi mu sluší grafitová, RS Q6 e-tron :yes:

P.S. Tesla Cybertruck už jezdí po českých silnicích,
budí velkou pozornost: https://cybertruckin.eu/