Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Automobilky žádají kvůli emisním limitům pobídky na elektromobily

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 12. 10. 2018 • 06:12
27
Zavedení přísnějších limitů pro emise CO2 osobních aut a dodávek budou muset provázet finanční pobídky státu na nákup elektromobilů i vytvoření dobíjecí infrastruktury. Shodli se na tom zástupci tuzemských automobilek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce s výrobci hledat cesty, jak se s regulací vyrovnat bez vážných hospodářských a sociálních důsledků.

Ministři životního prostředí členských zemí EU se tento týden dohodli, že osobní automobily vyráběné v unii od roku 2030 by měly vypouštět o 35 procent méně CO2 než v roce 2021, dodávky pak o 30 procent méně. Dříve přijatý návrh Evropského parlamentu byl 40 procent, automobilky požadovaly 20procentní snížení.

Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové s přihlédnutím k velkému tlaku některých ambiciózních států může ČR považovat výsledek za nejlepší možný v dané situaci. "Zároveň se do finálního textu podařilo zapracovat určité korekční faktory, jako například posílení revizní klauzule cíle pro rok 2030 v roce 2023, zvýhodnění nízko-emisních vozidel v zemích, kde je jejich podíl na trhu doposud nízký, a podobně," uvedla.

Aktuálně navrhované cíle pro rok 2030 nebude možné podle Zdeňka Štěpánka ze Škody Auto splnit bez skutečně masivního nasazení nízkoemisních nebo bezemisních vozidel. "Návrhy také neřeší rozhodující body, u kterých je nutné přispění politické reprezentace. Je třeba, a to zejména na národní úrovni, zohlednit nutné pobídky pro nákup a provoz elektromobilů, včetně například zvýhodněného parkování a provozu ve městech, dobíjecí infrastrukturu nebo přehodnocení stávajících daňových pravidel," podotkl.

V České republice na podporu elektromobility pamatuje vládou schválené Memorandum a akční plán o budoucnosti automobilového průmyslu. "Nadále budeme přesvědčovat vládu, že je nutné naplnit všechny body Memoranda o budoucnosti automobilového průmyslu, včetně finančních pobídek pro občany tak, aby byly nákupy elektromobilů pro ně atraktivní," dodal výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl. Investice do veřejné dobíjecí infrastruktury bude podle firem nutné výrazně posílit.

Na snižování emisí a s tím spojený nástup elektrických modelů, které by snížily emisní průměr vyráběných aut, se automobilky chystají již několik let. Například Škoda již v příštím roce představí model Superb s plug-in hybridním pohonem a první čistě elektrický vůz v rámci modelové řady Citigo. Prvním nově vyvinutým čistě elektrickým modelem bude v roce 2020 sériová verze konceptu Vision E. Do roku 2025 bude mít automobilka v nabídce deset elektrifikovaných modelů. V příštích pěti letech pak společnost investuje zhruba dvě miliardy eur do elektromobility a nových služeb souvisejících s mobilitou. Jde o největší investiční program v historii společnosti.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
13. 10. 2018 22:29
Re: Asi tomu nerozumí
To není alternativa, to je iluze která není reálná.
Avatar - twistedTSD
13. 10. 2018 21:07
Re: Asi tomu nerozumí
Zrovna Ampera se prodávala pod náklady, kvůli emisím. Nevím, jak to mají teď.
Avatar - Hittman
13. 10. 2018 18:16
Re: Asi tomu nerozumí
Alternativou jsme my sami. Mně také nikdo nepomáhá a postarám se o sebe a rodinu a nechodím si pro dávky.
13. 10. 2018 17:01
Re: Asi tomu nerozumí
Tohle je článek o tom jak automobilky v ČR chtějí pomoc. Tohle nemá nic společného s EU.
Tohle myšlení, že za vše špatné může EU je jen omlouvání vlastní neschopnosti.
PS: Alternativou EU je stejně jen Rusko takže myslím, že EU není vůbec špatná volba.)
13. 10. 2018 16:19
Re: Asi tomu nerozumí
na co reagujes? to sis zase vymyslel nejaky post a na nej sis vyplodil odpoved? chlape co to beres za svinstva, to musi mit silenou silu to co beres

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku