Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

BMW hodlá šetřit. Zbaví se až poloviny nabízených verzí!

David Bureš David Bureš 8. 5. 2019 • 06:21
6
45
Zobrazit náhledy (6)
BMW i4, BMW iX3, BMW iNext

Mnichovská automobilka se připravuje na horší časy. Mimo jiné bude radikálně škrtat ve své nabídce.

Nadcházející roky nebudou pro automobilky vůbec jednoduchá. Musí se přizpůsobit nadcházejícím emisním normám, které budou ještě přísnější než dnes, což si vyžádá expanzi na poli elektromobilů a hybridů. A vývoj moderní techniky něco stojí, zvlášť když k tomu připočteme i nutné vylepšování různých elektronických pomocníků. Není tak divu, že výrobci hledají cesty, jak ušetřit, aby na to všechno měly dostatečný finanční polštář.

Nejnověji plány na šetření oznámila automobilka BMW, která chystá opravdu nevídané škrty. Ušetřit bude chtít i rozsáhlým omezením nabídky. „Na straně nabídky bude až 50 % naší aktuální nabídky motorizací ukončeno s tím, jak od roku 2021 přejdeme na flexibilní architekturu vozidel,“ oznámil předseda představenstva mnichovské automobilky Harald Krüger s tím, že se výrobce zaměří jen na ty varianty, které zákazníci chtějí nejvíce. To bohužel zřejmě bude znamenat konec dalších verzí s pohonem zadních kol a manuální převodovkou ve prospěch čtyřkolek a automatů.

V rámci těchto změn automobilka také ukončí výrobu modelu BMW 3 Gran Turismo, které se už nedočká nástupce. Liftback střední třídy s dlouhým rozvorem podle všeho skončí v průběhu roku 2020.

Mnichovský výrobce ale chce šetřit i jiným způsobem. Plánuje snížit složitost svých aut, Krüger ale jedním dechem dodává, že jen tam, kde to dává smysl. Také zkrátí vývojový proces nových modelů o třetinu. V tomto pohledu pomůže také digitalizace, rozsáhlejší využití simulací bude znamenat, že do roku 2024 se BMW obejde bez 2.500 nákladných prototypů.

Vedle toho bude firma hledat další partnerství. Nabízí se tak rozšíření spolupráce s konkurenčním Mercedesem, jak se v Německu spekuluje. „Využijeme významných synergií a efektivitu nepřímého nákupu,“ přiznává šéf automobilky. S Mercedesem (respektive koncernem Daimler) zatím BMW mimo jiné vyvíjí novou generaci autonomních systémů pro budoucí vozidla, která se ve vozech mnichovské značky objeví od roku 2024. S Toyotou zase BMW vyvíjí palivové články, firma totiž předvídá, že vodíková auta do budoucna doplní bateriová elektroauta. Každý typ pohonu má totiž oslovit jinou klientelu.

Tyto kroky mají znamenat, že už do roku 2022 automobilka ušetří více než 12 miliard eur, v přepočtu asi 309 miliard korun. Díky tomu má mít dostatek financí pro připravované projekty, do roku 2025 chce mít v nabídce alespoň 25 elektrifikovaných aut, z toho 12 čistě elektrických. Mezi nimi budou také SUV iX3, čtyřdveřové kupé i4 a technologická vlajková loď iNext. Navíc alespoň prozatím nehodlá propouštět, pracovní síla v prvním čtvrtletí zůstala na stejné úrovni jako před rokem, přesně tak, jak vedení slibovalo.

Související články

Témata
Avatar - Dinar
10. 5. 2019 07:45
Re: 3GT uz konci
No, tohle byl jeden z největších, ne-li největší, bmw motorářský průser. Jiná věc je, koncept, ono to umístění turb mezi válce není špatný nápad, viz. mercedes, který to okopíroval, jen to chtělo jednu gen. vývoje navíc. >:-[] Ti, co vývoj dělali na vlastních autech, pro to ale logicky pochopení nemají. ;-)
Avatar - Dinar
10. 5. 2019 07:43
Re: 3GT uz konci
To tlačení 8er k 911 je novinářská záležitost, u původní 8er z devadesátek to nikoho ani nenapadlo, podle mého je 8er přesně taková, jakou ji bmw chtělo, lux. kupé, ve kterém si na rozdíl od S-Klasse coupe řidič připadá, že i řídí, zbytek (pohodlí, ticho, podání výkonu) by mělo být srovnatelné. Jinak řečeno, srovnávat 8er s 911 je prostě mimo, gt proti nejlepšímu sporťáku, proti 911 to bmw zkoušelo/zkouší jinou zbraní, i8, z té by rádi měli (jestli úspěšně je jiná věc) takovou moderní inkarnaci 911ky.
9. 5. 2019 23:27
Re: 3GT uz konci
hele asi takhle. kupci 750i pár let zpátky si mysleli, že dostali klenot, pak se motor stěží dožil 100 tkm a ve finále jim řekli, nezlobte se, vaše auto nemůžeme vzít protiúčtem, je to brak.

od té doby mám z osmiválců trochu obavy.

jsem zvědavý, co mě za 20 let přinutí koupit BMW, když bude mít stejný elektromotor jako každé druhé auto? v čem bude rozdíl?
Avatar - iudex
9. 5. 2019 22:17
Re: 3GT uz konci
Poposadni si. ;-)
Avatar - Tee
9. 5. 2019 21:56
Re: 3GT uz konci
Prezrad mi prosim, akym autom jazdis, ked sa ti zda, ze 850i nema vykon ani zvuk. A tie otrasne jazdne vlastnosti? Naozaj by ma zaujimalo, s akym autom to porovnavas. Jazdil si v tom vobec?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku