Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

BMW X5: Německo-americké SUV má na kontě milion

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 11. 6. 2010 • 16:28
6
31
Zobrazit náhledy (6)
BMW X5
Mnichovské SUV, které ovšem vzniká ve Spartanburgu v americké Jižní Karolíně, slaví. Výrobní linku po 11 letech opustil miliontý exemplář.

Toto číslo představuje součet obou generací, jak první E53 z let 1999-2006, tak i současné E70, která byla na začátku letošního roku modernizována. Když se před jedenácti lety X5 objevila, jednalo se o první SUV značky. Sama automobilka ovšem stále trvá na zařazení do samostatné kategorie SAV (Sports Activity Vehicle).

Ta ještě přesněji napovídá, k čemu je vozidlo určeno. Ač má stálý elektronicky řízený pohon čtyř kol xDrive, jeho doménou jsou silnice a maximálně lehký terén. Točivý moment je rozdělován mezi oběma nápravami v závislosti na aktuálních jízdních podmínkách a povrchu. Pětidveřový bavorák ovšem může nabídnout až sedm míst k sezení, luxus a moderní bezpečnostní výbavu, kterou kupci od této značky jaksi očekávají.

X5 získala několik ocenění. Například v roce 2007 zvítězila druhá generace v anketě německého časopisu Auto motor und sport a odnesla si cenu za svůj design. Asociace J.D. Power jí přiřkla Gold Award, neboť severoameričtí zákazníci byli s automobily velmi spokojeni. Ostatně trh USA byl vždy primární a také proto se tam automobil vyrábí.

Ovšem nejen klienti, ale i různé instituce udělují vavříny. Například americký Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), v jeho volbě hrály samozřejmě největší roli výsledky nárazových zkoušek. Abychom nezůstávali jen za mořem, bavorská automobilka vévodí statistikám spolehlivosti německého autoklubu ADAC. Terénní vozy jsou zcela v její režii, menší X3 doplňuje právě X5.

Ta se v nejnovější verzi pro modelový rok 2010 může pochlubit i nízkou spotřebou. Verze X5 xDrive30d, která má pod kapotou řadový šestiválec s výkonem 180 kW (245 k), totiž spálí v kombinaci jen 7,4 l nafty na každých 100 km jízdy. Jedná se samozřejmě o normovaný údaj měřený v laboratorních podmínkách, ale i tak je výsledek vzhledem k velikosti automobilu zajímavý.

X5 tedy byla první vlaštovkou v kategorii SUV mnichovského výrobce, jak už bylo vzpomenuto v úvodu. Postupně ji doplnily menší modely X3 a X1 a také Sports Activity Coupé X6. X3 se ještě letos dočká o něco většího nástupce, neboť kompaktní X1 ji tak říkajíc dorostla. I novinka se bude vyrábět ve Spojených Státech.

Její větší bratříček se ze stejného závodu exportuje do více než 120 zemí světa, to samé platí i o mladší a sportovnější X6. Mimochodem, oba modely ovládají kategorii velkých terénních aut a SUV na malém českém trhu.

Jubilejní exemplář řady X5 vyjel z bran továrny ve Spartanburgu 8. května 2010. Jednalo se o provedení xDrive35i ve výroční edici, černou safírovou metalízu doplňovala uvnitř hnědá kůže Nevada. Vůz je určen pro čínského zákazníka.

Témata
Avatar - white label
12. 6. 2010 14:46
Re: Milion blondýnek
Jak doslova píše Dinar v závěru: "nic proti ní(MX5)"...
Kluk kolem pětadvaceti může mí vlastně klidně i +- těch 7 let...
a zdejší diskutéři se většinou nedívají ze sedaček MX5, M3, STi, Evo..., ale spíš pouze skrz jejich "plákáty", nebo virtuální představy o nich... ;-)
Avatar - Pekelná Micinka
12. 6. 2010 14:14
Re: Milion blondýnek
Možná máš pravdu, ale seknul si se tak o 7 let, pokud to budeme brát od hranice možného zisku oprávnění sk. B.
Avatar - Pekelná Micinka
12. 6. 2010 14:11
Re: Milion blondýnek
Asi ano. Každopádně si nemyslím, že by každej 25ti letej musel ze sedaček ojetého (nebo i nového) sporťáku koukat na X5 skrze jak to popsal Dinar.
Avatar - white label
12. 6. 2010 14:02
Re: Milion blondýnek
V tom bude u tebe asi hlavní problém. Ty za tím naprosto zbytečně vidíš nějaké shazování MX5, ale o to přece vůbec nejde, byla "vybrána" jen jako přáklad "kontrastu" X5 k MX5, četnost MX5 s tím nijak přímo nesouvisí... ;-)
Avatar - Pekelná Micinka
12. 6. 2010 12:46
Re: Milion blondýnek
Šel jsem. Bylo to super, jak jsem psal, nedat na tvou radu mi pomohlo. Díky za nic.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku