Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Budou řidiči dostávat pokuty i dva roky po spáchání přestupku?

David Bureš David Bureš 26. 1. 2012 • 18:29
12
Pokud bude prodloužená promlčecí lhůta schválena, mohla by začít platit už od příštího roku.

Skupina poslanců by ráda prodloužila lhůtu k projednání všech druhů přestupků ze současného roku na dva roky. Kvůli množství přestupků je úřady nestačí vyřídit, díky čemuž nyní skoro polovina prohřešků končí promlčením. Mnozí viníci navíc řízení záměrně protahují. Předkladatelé doufají, že by novela zákona mohla začít platit na začátku příštího roku.

Navrhovaná právní úprava prodlužuje promlčecí lhůtu u přestupků na dva roky, vedle toho navíc zakotvuje novou jednoletou lhůtu pro zahájení řízení o přestupku.

Předkladatelé zákona navrhované změny vysvětlují tím, že stávající jednoletá promlčecí lhůta od spáchání přestupku je příliš krátká, a to zejména s ohledem na možné obstrukce při projednávání přestupku. Dochází tak k mnoha případům, že přestupky zůstávají nepotrestány.

Sami úředníci přiznávají, že jim ročně přibývá spoustu přestupkových spisů. Pokud by na jejich vyřízení měli dva roky, byla by podle jejich názoru větší šance k potrestání viníka. V současnosti totiž u zhruba poloviny přestupků dojde k promlčení. Časté jsou případy, kdy se pachatel účelově vyhýbá řízení.

Mediálně známé jsou promlčené přestupky některých politiků. Během roku nestačily úřady vyřídit přestupek vlivného člena jihočeské ODS Pavla Dlouhého, který jel rychlostí 140 km/h na úseku s rychlostí omezenou na 90 km/h. Dva úředníci a policista, kteří Dlouhého přestupek projednávali, jsou nyní podezřelí z toho, že vyřízení přestupku záměrně protahovali.

Nepotrestán v minulosti zůstal i člen severočeské ČSSD Roman Houska. Policistům v Chomutově při kontrole řekl, že jim nebude nic ukazovat, poté nastartoval a při odjezdu přejel nohu jednoho ze strážníků.

Předkladatelé zákona dodávají, že prodloužení promlčecí lhůty postačuje správnímu orgánu řízení včas zahájit, díky čemuž pak má poměrně dlouhou dobu pro uložení sankce. Proto je navržena jednoletá lhůta pro zahájení řízení o přestupku, aby tentokrát přestupková řízení neprodlužovaly samy úřady.

Související články

26. 1. 2012 22:21
ja tomu vlastne moc nerozumim
jak je mozne nestihnout projednat prestupek za rok?
vzdyt prece obvineny dostane pozvanku k projednani, ve ktere bude uvedeno, aby si sjednal termin, ktery mu vyhovuje a v tomto terminu se dostavil k projedani - nesjedna-li termin a/nebo nedostavi-li se, je projednano bez jeho ucasti a rozhodnuto - co se na tomhle da nestihnout za rok?
jeste bych snad pochoipl, ze nejaka automaticka kamera produkuje prestupky dvakrat rychleji, nez je urednik zvlada projednavat, ale v tom vam ani zestonasobeni lhuty nepomuze
Avatar - rohYpnol
26. 1. 2012 16:14
Re: Správně
:yes: :yes: :yes:
Avatar - rohYpnol
26. 1. 2012 16:14
Re: Správně
:yes: :yes: :yes:
Avatar - rohYpnol
26. 1. 2012 16:12
Re: OBŠTRUKCE
jen mi tvůj příspěvek vyznívá dost protiúřednicky založený. Jenže kdo ví, jak to chodí ve státní správě, tak je mu jasné, že ten "úředníček", který musí vše spapírovat a vyplnit miliony nesmyslů a vykonat spousty zcela marných a zbytečných úkonů, je ten poslední, kdo by za vzniklou situaci mohl.
Viz vyplácení soc. dávek. Ofic. vyjádření - vše funguje bez problému, jsme připraveni vše zvládnout... ooops, nastaly drobné potíže. Realita - úředníci, pos * rte se z toho. Pracujte s nefunkčním informačním systémem, který dodala zaručeně nejlepší firma o 3 zaměstanncích vzniklá týden před vypsáním tenderu na nový systém...
Avatar - Blue Sun
26. 1. 2012 12:34
Re: Jsem pro...
Sklopime... protoze uz se tak bojime,ze jine reseni nam ani neprijde na mysl. A ceho se to bojime nejvice? Asi ani ne toho,co by nam mohli provest ti soucasni,ale toho,ze by po nas pak nekdo mohl vyzadovat aktivitu do budoucna. Ono se hezky nadava,kdyz krk nastavuje nekdo jiny...
Články odjinud