Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Číňané se vrací do padesátých let. Retro novinka Wey vsadí na neobvyklý poválečný styl

David Bureš David Bureš 28. 8. 2021 • 18:37
53
8
Zobrazit náhledy (53)
Wey Wey Wey Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chrysler PT Cruiser Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet SSR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR Chevrolet HHR

Retro styl bývá u automobilek oblíbený, návrat do poválečných let některých značek ale v minulosti moc nezaujal. Nyní takový návrat zkusí Číňané.

Móda retro stylu v automobilovém průmyslu neustává. Fiat 500 i po mnoha letech dokazuje, že je stále oblíbený, a tak se najdou i další výrobci, kteří to s návratem do minulosti zkouší. Naposledy třeba retro pojalo po svém Lamborghini, které oživilo legendární Countach jeho moderní verzí. Retro je pak oblíbené také na největším automobilovém trhu světa, v Číně.

V poslední době zaujalo svými historizujícími kreacemi značka Ora, součást automobilky Great Wall, která prezentovala model Punk Cat inspirovaný legendárním VW Brouk. Nyní se pak retro autem snaží zaujmout značka Wey, která na příchod takového vozu láká několika upoutávkami.

Zveřejněné snímky přitom leckoho překvapily. Chystaný vůz (zatím není jasné, zda sériový model, nebo koncept) se totiž vrací ke stylu, který nesly americké vozy ze čtyřicátých či padesátých let. Tato poválečná éra přitom ve světě aut není moc oblíbená. Retro vozy vracející se do tohoto období totiž nikdy moc neprorazily.

Přímo americké značky se tento styl snažily oživit na začátku tisíciletí. Tehdy v roce 2000 na trh dorazil Chrysler PT Cruiser, který do prodeje vstupoval v době jako první novodobé Mini. Na rozdíl od něj však zůstalo jen u jediné generace tohoto kompaktního crossoveru. Stylem PT Cruiseru se inspiroval také Chevrolet HHR odkazující třeba na dávný Suburban z roku 1947. Ten už se ale vyráběl jen krátce, mezi lety 2005 a 2011. Stylový pick-up Chverolet SSR s obdobným stylem pak vydržel ještě kratší dobu, vyráběl se jen mezi lety 2003 až 2006.

Wey přitom naznačuje, že vzhledu vozů ze čtyřicátých nebo padesátých let chce mít ještě blíže. Světlomety umístěné ve zvýrazněných blatnících vystupují z karoserie, nechybí ani výrazná maska, stejně jako tvarovaná záď jak s místem pro rezervní kolo. Silueta karoserie je pak směrem vzad hodně zaoblená, někdo v ní vidí původní VW Brouk, jiný zase GAZ M20 Poběda.

Novinka Wey je přitom zcela odlišná od dosavadních děl značky. Firma založená v roce 2016 Wejem Ťien-ťünem patřící pod koncern Great Wall se specializuje na luxusní SUV, kterými vedle domovské Číny hodlá prorazit i na globálním trhu. Už na podzim 2021 hodlá začít prodávat své vozy v Evropě, proto se chce prezentovat na nadcházejícím autosalonu IAA v Mnichově. V roce 2023 pak plánuje vstoupit na severoamerický trh.

Témata
Avatar - netcar.xx
29. 8. 2021 13:23
Ano, tak si predstavuju
cinsky produkt - komediantska bouda a cingrlatka
29. 8. 2021 08:16
Dobrý
Ve světě kde všechny auta dnes vypadají stejně a nepoznáte evropskou značku od korejské, tak to auto nevypadá zase tak zle. Má své, každému se líbit nemusí ,ale kdo se chce na cestách odlišit od zástupů koncernových aut tak to není úplně špatné. Mě se líbí víc než jeho originál.PT. Teď ještě co po mechanické stránce....
Avatar - Roland Von Wagen
28. 8. 2021 21:54
Tak ono je retro a retro.
Zrovna pětistovka a countach jsou krásné příklady toho (napadá mě ještě Bugatti Centodieci), jak se historií inspirovat, ale neimitovat. Tohle čínské cosi je jak historizující retro rádio hyundai. Hromada chromu, objímky světel... tohle není retrostyl, ale náhražka.
Avatar - Jerry.Gunman
28. 8. 2021 21:18
Jak by řekla moje mladá
Tak tohle je fakt hustej bizár.
WTF???

Ale když si to někdo koupí - a za svoje, tak proč ne :D
28. 8. 2021 19:48
Re: Pěkné
Jaký vnitřek? V galerii není jediný snímek vnitřku toho auta.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud