Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

ČR patří v množství emisí nových aut k nejhorším, motoristé jsou konzervativní

ČTK ČTK 2. 11. 2021 • 11:43
25
208
Zobrazit náhledy (25)
Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku Stáří aut v Česku

Česko patří v množství emisí oxidu uhličitého vypuštěného z nových aut k nejhorším v Evropě. S hodnotou emisí 120,9 gramu na kilometr je v žebříčku Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) šesté nejhorší.

Upozornila na to společnost Arval. Hlavní příčinou tohoto stavu je podle ní konzervativní přístup firem i lidí k alternativním pohonům.

V Evropě podle údajů klesly emise z nově prodaných aut v průměru o 11 procent. Průměr je kolem 108,2 g/km. Nejnižší množství emisí z nových vozů patří podle ACEA Norsku, Islandu a Nizozemsku. Na opačném konci žebříčku stojí země východní a střední Evropy, nejhorší výsledek patří Bulharsku se 133 gramy oxidu uhličitého na kilometr.

Klíčovým důvodem vysokých hodnot oxidu uhličitého u nových vozů v Česku je slabé zastoupení aut s alternativním pohonem. Podle odborníků je to patrné především u firem, protože firemní vozy tvoří dlouhodobě více než tři čtvrtiny registrací nových vozů v Česku.

"České firmy stále většinově nakupují spíše automobily se spalovacími motory, byť se situace postupně mění a 22 procent tuzemských společností má již ve svých vozových parcích vozidla s alternativními pohony," uvedl Tomáš Kadeřábek, konzultant společnosti Arval, která poskytuje operativní leasingy. Poukázal přitom na letošní průzkum Arval Mobility Observatory, podle něhož se výrazně zvýšil podíl firem majících ve své flotile elektromobily, oproti loňsku dvojnásobně na osm procent. "Pokud však nedojde k výraznějšímu daňovému zvýhodnění vozů s alternativními pohony, větší proměna preferencí fleetových manažerů v nejbližší době nenastane,“ dodal Kadeřábek.

Pro běžné motoristy je dlouhodobě hlavním argumentem cena. Většina českých řidičů plánuje podle průzkumů za nový vůz utratit do půl milionu korun, takových vozů ale výrazně ubývá. "Vozy s alternativními pohony budou do deseti let jedinými auty, která si od automobilek s evropským zastoupením bude moci český zákazník koupit. Jejich cena ale v dohledné době neklesne pod půlmilionovou hranici, která je pro většinu zákazníků v Česku zásadní," podotkl generální ředitel Arvalu Aleš Polák.

Zájem o elektromobily postupně stoupá. Na konci loňského roku bylo v Česku registrováno 7109 elektromobilů a kolem 3000 plug-in hybridů. Počet bateriových elektrických vozidel se vloni téměř zdvojnásobil. Elektromobily se na celkových prodejích nových aut podílely z 2,58 procenta.

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
5. 11. 2021 09:48
Re: Posuzovat podle CO2??
A kdyby bude doživotní blázinec za šíření utopistických neobolševických pavědeckých nesmyslů a utopií? :-) :-) :-) :-)
Avatar - Josef-Kratochvil
4. 11. 2021 22:30
Re: A kde nabijet?
Zadání je jasný. Vybudovat kvalitní infrastrukturu a nabíječky min. 350kw jak na dálnicích, tak u silnic první třídy. Pak se bude elektro do fleetu kupovat častěji.
Avatar - Amaterasu
4. 11. 2021 21:09
Re: Posuzovat podle CO2??
Ale to není o tom že já blázen = ale že ty se (jak vidno dál) DĚSÍŠ = co kdyby to tu (jako v jiných zemích) začalo platit :-O :*) :D :-!

Máš další mínus = ani to přiznání že PŘESNĚ TAKOVÉHLE dezinformace lži a hoaxy šířím já = si nepochopil ;-)

máš k faktům stejný vztah jako pravdě a lásce = rsp. k autorovi těch slov že by bylo fajn kdyby (z)vítězily = máš MAXIMÁLNÍ ODPOR

tak už aby tu bylo těch 10-12 let za mříže za šíření (ruskejch) hoaxů :*)
Avatar - Emel
4. 11. 2021 14:49
Re: A kde nabijet?
Pokud mluvíme o cenách typu 450 u Dacie atd., tak to jsou ceníkovky za nový auto v ČR... ne ceny předváděček někde v Polsku. Ceníková cena toho Nira je 1,2M. Jinak jo, jsou tam zajímavý kousky...
4. 11. 2021 11:57
Re: Posuzovat podle CO2??
Tak to si mě celkem překvapil, že to aspoň přiznáš. Máš velký plus :yes:

Ohledně toho trestnýho činu se sazbou 10 let jsi trochu blázen, ale tak je to tvůj názor, který naštěstí zákonodárci nesdílejí, takže je v zásadě jedno co si myslíš.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud