Dakar 2021
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Čtyři způsoby, jak snadno ukrást auto. Dá se proti nim bránit?

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 11. 11. 2016 • 22:01
35
Vidina krádeže je jeden z hlavních strašáků při koupi automobilů. Že tento zločin zvládne i amatér, dokazuje následující přehled.

Znáte to – dlouho šetříte na nové auto, vyřizujete úvěr, sestavujete výbavy a podobně, abyste jednoho dne odjeli od prodejce s vysněnou čtyřkolovou „voňavkou“. Tento pocit by měl každý řidič alespoň jednou v životě zažít, vedle radosti a euforie se ale stejně nevyhnete myšlenkám na to, že vám auto někdo ukradne. V dnešní době, kdy je v automobilech čím dál více elektroniky, to ostatně není problém, a kolikrát si u toho zloději ani nezašpiní ruce.

Server Carthrottle.com sestavil zajímavý žebříček způsobů, kterými můžete o vaše auto přijít snadno a rychle. Zejména luxusní SUV jako BMW X5 nebo Range Rover bývají často vyhledávanými objekty zlodějů. Končívají v Albánii či v Bulharsku, odkud už obvykle nikdy nedostanou. Základem je samozřejmě mít dobré pojištění, ani tak se ale nevyhnete dalším nákladům, nepříjemnostem a hlavně si budete dokola pokládat otázku, jak je možné, že si někdo jenom tak vzal věc, která mu nepatří.

Zneužití OBD vstupu

Takzvaný OBD vstup (on-board diagnostics) drtivá většina novější auta. Technikům v servisu slouží k jednoduchému „napíchnutí“ vozu na počítač, aby měli k dispozici všechna důležitá data. Tohoto způsobu ale využívají také zloději. OBD vstup musí být snadno přístupný, takže jej každý najde během sekundy. Připojením šifrovacího zařízení se pak dá snadno nasimulovat klíč, přeprogramovat bezpečnostní systémy, a pak už v podstatě nic nebrání rychlému úprku. Server Carthrottle.com uvádí, že se dá s vozem zmizet do patnácti sekund, časový rozdíl mezi „mám auto“ a „měl jsem auto“ je tedy velice malý.

Zloděj se do auta nějak musí dostat a cihla prohozená oknem vždycky není to nejlepší řešení. U vozidel s bezklíčovým odemykáním a startováním se používá zesilovač rádiových vln, který je hrozbou v případě, že se klíč nachází nedaleko auta (majitel zaparkuje v blízkosti domu, ve kterém bydlí). Takový zesilovač pak dokáže přimět auto k „myšlence“, že se klíč nachází v jeho bezprostřední blízkosti a zloději pak stačí jenom zatáhnout za kliku. Navíc kde je bezklíčové odemykání, tam bývá i bezklíčové startování, po stisknutí tlačítka tedy motor naskočí a auto je za pár sekund v trapu. Je jasné, že když zloděj odveze auto desítky kilometrů daleko a pak vypne motor, znova už nenastartuje, má ale aspoň více času a soukromí s ním dále naložit. Samotný zesilovač vln nestojí moc a stejně jako šifrovaní zařízení pro OBD vstup není ani moc velký.

Háčkování a štípání kabelů

Určitě si z mnoha amerických filmů vzpomínáte na padouchy, kteří pod těsnění bočních oken nasunují tenké pásy plechu, případně dráty s háčkem na konci, za účelem odjištění zámku a uvolnění vstupu do interiéru. Takový způsob nevyřadí bezpečnostní systémy, takže hrozí spuštění alarmu, jakmile jsou ale lapkové uvnitř, obvykle je už nic nezastaví. Odnášejí si autorádia, navigace, osobní věci majitelů a podobně, aby ale auto dokázali nastartovat, musejí chtě nechtě zapátrat v drátech pod volantem.

Ve filmech to všechno vypadá strašně jednoduše, zloděj pouze rozpojí pár drátů, některé konce spojí dohromady, zajiskří se a motor naskočí. Na internetu byste našli spoustu videí, ve kterých je tento způsob krádeže vysvětlený krok po kroku, přičemž základem je znát schéma elektroinstalace. V podstatě jde o to správně zapojit dráty vedoucí od akumulátoru a startéru a po naskočení motoru odblokovat zámek volantu. Tento způsob funguje u starších vozidel, u elektronikou nasycených „voňavek“ s ním moc neuspějete.

Krádež klíčů

Ne každý nosí klíče od auta neustále u sebe. Vždyť přece pokud nikam neplánujete odjet, je lepší nechat klíče zamčené doma, jenže to i to je příležitost pro zloděje. Ti si totiž docela často vytipují nejenom kýžené auto, ale také jeho majitele, v nestřeženém okamžiku vtrhnou do jeho bytu a klíče si jednoduše vezmou. Pro mnoho lidí je totiž byt považován za nedobytnou pevnost, klíče od vozu pak můžete třeba najít viset na háčku hned vedle vstupních dveří.

Server Carthrottle.com píše, že většina z loni ukradených automobilů v Británii padla zlodějům do rukou právě díky vyloupení bytu. S klíčem v kapse si zloděj může dělat, co chce, s autem odjede jako by bylo jeho, nepoškodí zámky ani zapalování. Proto až příště budete nechávat klíč od vozu doma, zkuste si vzpomenout na tento způsob krádeže.

Krádež vozu na dálku

Poslední způsob je spíše takovou hudbou budoucnosti, vzhledem k čím dám přetechnizovanějším automobilům však nikterak vzdálené. Vzpomínáte si na loňský husarský kousek dvou odborníků na bezpečnostní systémy, kteří se dokázali nabourat do systému Jeepu Cherokee zcela bez fyzického kontaktu? Využili chyby v infotainmentu Uconnect, dokázali ovládat stěrače, klimatizaci, rádio, dokonce i nastartovat motor, změnit režim převodovky a odblokovat brzdy. Takto mohli s vozem operovat ze kteréhokoliv místa na světě, stačilo pouze znát jeho IP adresu. Více než kdy jindy se pro eliminování takových případů hodí mít aktualizovaný palubní systém, což jde u luxusních automobilů obvykle na dálku.

A proč tento systém zmiňujeme? Protože automobily budou brzy umět jezdit zcela samy a zloději si tak nebudou muset ani zašpinit ruce. Automobilky jsou si této hrozby vědomy a cíleně spolupracují s „hackery“, kteří pomáhají odhalovat hluchá místa v palubních systémech. Kupříkladu Elon Musk před dvěma lety sám vyzval hackery, aby se pokusili dostat do vozů Tesla, a pokud se jim to podaří, získají odměnu 10.000 dolarů.

Související články

Témata
1. 11. 2017 14:41
Jednoduchý ,kvalitní, učinný
Moje zkušenosti jsou ,už na druhém autě s zámkem pedálů Bullock za poměrně příznivou cenu. První auto ,tam jsem to měl zkombinované s alarmem ,ale ten přestal fungovat po 6 letech ,tak u druhého auta mám jen zámek pedálů .Nedokážu z auta odejít bez toho abych zamčel pedály .
31. 10. 2017 07:58
Re: aktivni sledovani vozu
;-)
Na kolik tě to všechno vyšlo to zabezpečení ? Alarm , pískování , zámek převodovky ,GAP ? GAP je super ,ale je to myslím jen na 3-4 roky a stojí tak kolem 2500,kč ročně , převodovka 6000- 10000 kč ,slušný alarm přes 9000 kč.
To si radši k autu koupím malej skútr . Já používám a to jak na první ,tak nyní na druhé nové auto zámek pedálů bullock a tajný vypínač . Bullock 3000kč a vypínač 1000kč .Víc bych do toho nedal. Když zloděj bude chtít ,tak překoná všechno . Myslím ,že nemá smysl do auta cpát co nejvíce zabezpečení za velkou cenu.
15. 11. 2016 07:05
Re: Odtahovka
Koupit si starší odtahovku může úplně každý. A pokud to uděláte ve 3 ráno, tak do 7 do rána budete za hranicemi.
14. 11. 2016 11:17
Jediné zabezpečení které funguje !
Koukám že se tu spekuluje jak se kradou auta a jak je zabezpečit. Dovolil bych si tu něco říct protože tomu trochu rozumím a mám zkušenosti. Zloděj nejčastěji krade auto tak že ho odtáhne na laně nebo v něm sám odjede, jde jim hlavně o pohodlí,rychlost a tichý průběh. Co je opravdu mýtus je krádež odtahovkou...né že by se takto nekradlo , to ne ! ALE ! kradou se auta v úplně jiné hodnotě než mají 90% čechů například. Jsou to auta na zakázku , která se odvážejí v celku do světa. Krádež odtahovkou je veliké riziko, je to hlasité,nápadné,odtahovku nemůže mít kde kdo a nikdy s ní neujedete policii.

Zabezpečení...co se týče jakékoliv elektroniky, tomu nikdy nevěřím, max tajný vypínač jako doplněk. Dneska si objednáte rušičku přes web a když s tím umíte tak není žádná elektrika problém. Co se týče těch různých systému co Vám všechno blokují, stojí to nesmysl ale hlavní je jedna věc nikdy žádná elektronika nezabrání odtažení auta na laně(takto mi ukradli auto) ZLODĚJI VŮBEC NEPOTŘEBUJÍ AUTO NASTARTOVAT...Abych to neprodlužoval tak to shrnu, měl sem zamykání zpátečky a tajný vypínač a auto mi zmizelo ! Pokud máte auto typu Škoda jako já, na 99% vám ho rozeberou na díly a pak si tam jedte vyzvednou ten váš zámek zpátečky a všelijaký GPS,tajný vypínače atd...

Jediné čemu ted věřím a co mi bylo doporučeno od kamarádů a já jsem za to rád je zapezpečení Zeder . Pochopil jsem že jako jediné zabezpečení zamezí odtažení nebo odtlačení vozidla a překonat ho na místě už je úplně nemožné. Zamknou Vám sloupek řízení a zloději jsou nahraný. Klidně jim tu reklamu tady udělám, za mě nejlepší zabezpečení co je ! Už svědčí jenom to že mají jako jediní RC4 což je nejvyšší stupen bezpečnosti.
Jen sem se podělil o své zkušenosti. Díky !
14. 11. 2016 10:59
Re: Odtahovka
Není to tak, krádež odtahovkou není tak jednoduché jak si každý myslí...Na odtahovku nemá právo jen tak kdo a je to velice nápadné a nikomu s ní neodjedete. A když už se krade auto odtahovkou tak jen auta v hodnotě 5 mega a podobně

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku