Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dakar 2019: Ohlasy před startem

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 7. 1. 2019 • 18:42
101
Zobrazit náhledy (101)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Celkem 334 posádek v pěti kategoriích se v pondělí 7. ledna vydalo na trať první z deseti etap 41. ročníku Rallye Dakar 2019. Mezi nimi je 26 českých účastníků, kteří, stejně jako všichni ostatní absolvovali v peruánské Limě slavnostní start.

Zoprvé v historii nejslavnějšího maratonu se jede soutěž pouze v jediné zemi. Pět a půl tisíce kilometrů je rozloženo do deseti etap, z toho má vést trasa ze sedmdesáti kilometrů v písečných a dunových terénech.

Macíkův zapomenutý pas

Posádka Big Shock Racing si zažila před samotnými přejímkami lehce napínavý zážitek. Jezdec kamionu Martin Macík na poslední chvíli zjistil, že si v hotelu zapomněl pas. Nezbývalo než se vrátit, nechat truck „na blikačkách“, na chvíli zastavit provoz jedné z limských ulic a následně poprvé nasadit závodní tempo, aby přejímky stihl. To byla naštěstí nejzávažnější nedělní komplikace. Pak už šlo vše hladce.

Motorkáři Janu Brabcovi i posádce žlutého kamionu ve složení Martin Macík, František Tomášek a Lukáš Kalanka, pořadatelé zkontrolovali administrativní náležitosti, technický stav závodních strojů i bezpečnostní prvky. „Vše šlo podle plánu. Organizátoři nám prošli všechno, prohlédli, zda je vše zaplombované, převážili Frantu, ověřili, že bliká, svítí a technicky splňuje všechny předpisy. Následovala přehlídka bezpečnostního vybavení, kontrola nehořlavého oblečení, helem, hasicích přístrojů a tak dále, vše pěkně podle seznamu,“ popisuje Macík.

Kamioňáci se moc těší

Česko-španělská posádka ve složení Aleš Loprais, Ferran Marco Alcayna a Petr Pokora se do soutěže vydává s vozem Tatra Jamal–Queen 69 se startovním číslem 507. „Čekali jsme problémy, protože hodně týmů drželi organizátoři na přejímkách dlouhé hodiny, ale překvapivě to šlo bez problémů a rychle,“ popisuje hladký průběh administrativních a technických přejímek Petr Pokora. Jezdec Aleš Loprais k tomu dodal: „Jsem rád, že už to konečně začne. Byl to dlouhý a náročný týden plných příprav.“

video

Od startovní rampy pozdravily diváky také obě posádky Tatra Buggyra Racing. „Letos je to netradiční v tom, že je na programu jen slavnostní podium a nejede se žádná etapa. Je tady spousta lidí, atmosféra je vynikající a kluci si jí hodně užívají. Je vidět, že v Peru Dakar frčí,“ komentoval slavnostní zahájení manažer týmu Jan Kalivoda.

Martin Kolomý si atmosféru na slavnostním zahájení hodně užíval. „Jsou tady mraky fanoušků, moc se mi zde líbí. Dali jsme jim naše reklamní předměty a trochu se zviditelnili, protože rozhodně nechceme jet vzadu,“ řekl vítěz dvou dakarských etap. „Už aby to začalo. Čeká nás přes dvě stě kilometrů dlouhý přejezd a osmdesáti kilometrová speciální etapa, což je pěkná rozehřívačka. Budeme topit,“ dodal odhodlaně. „Je to tady moc pěkný. Velká show, hrozně moc lidí. Krásně se na to dívá,“ popisoval Martin Šoltys s nadšením atmosféru ze zahajovacího podia v Limě. „Myšlenkama už jsme ale pomalu v závodě. Všichni se těšíme, až to konečně vypukne opravdu naostro.“

Dobré pivo a zapomenuté kufry

Český motocyklový jezdec Ondřej Klymčiw letos vzhledem ke zdravotním problémům nestartuje, ale bude řídit tým, ve kterém pojede Čech Petr Vlček, Američané Skyler Howes a Garret Poucher, Izraelec Gee Motzkin. Současně poskytuje tým také technickou podporu Gabriele Novotné. Česká motorkářka loni po pádu soutěž nedokončila a letos chce vidět cíl. „Zraněný kotník už je v pořádku a zafixovaný, takže by neměl dělat problémy. Je to možná psychologicky dobře, abych nepřeháněla tempo za každou cenu. Fakt se těším, až už to začne a chci jet tak, abych byla na cílové rampě,“ uvedla Novotná.

Dakar byl také vždy o počasí, které nejednou sehrálo velkou roli. Nyní zatím vše vypadá dobře a členové týmu už se na sluníčku spálili. „Co se týče počasí, tak je tu krásně. Už dva dny svítí sluníčko, a když se člověk nenamaže, tak se spálí. Spálí se, i když je pod mrakem, což je i můj případ. Já se spálil, když bylo úplně zataženo. Místy se udělá trochu dusno, ale je tu dobře. Co mě se líbí, tak že tu dobře vaří a mají i docela dobré pivo,“ shrnul Klymčiw své dojmy. V průběhu rallye bude fungovat jako manažer týmu a také jako spolupracovník České televize.

Napínavé okamžiky před technickými a administrativními přejímkami si zažila Olga Roučková z týmu Moto Racing Group (MRG). Loni dokončila soutěž na čtyřkolce jako první česká žena v historii a pro letošní ročník přesedlala na buginu SxS (side by side). „Po našem příletu nám nepřišly tři kufry, ve kterých jsme měli elektroniku a několik dalších důležitých součástí našeho stroje. Hodně jsme telefonovali na letiště, ale naštěstí všechno na posledních chvíli naštěstí dorazilo a můžeme vyrazit na trať. Teď „jen“ dojet do cíle,“ uvedla s úsměvem Roučková.

K trase letošní Rallye Dakar se vyjádřil ředitel soutěže Etienne Lavigne: „Navštívíme zajímavá místa. Ve spolupráci s ministerstvy životního prostředí a kultury má jasně definováno, kam smíme vstoupit a kam nikoliv. Rovněž máme v povolených teritoriích jasně dáno, kudy může trasa soutěže procházet, aby nebyly narušeny kulturní památky Peru.“

Pondělní úvodní etapa zavede účastníky soutěže do Pisca. Její trať měří 331 kilometrů, z nichž se 84 pojede v rámci měřeného úseku. Na programu je průjezd prvními písečnými dunami.

video
video
video
video

Vše o Rallye Dakar 2019 na auto.cz >>

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud