Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dálniční známky 2011: Ceny, platnost, výměna

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 30. 12. 2010 • 13:34
3
25
Motoristé mohou od 1. prosince 2010 zakoupit dálniční známky na rok 2011 a již je vylepit na čelní skla svých plechových miláčků.

Platnost kupónů zůstává čtrnáctiměsíční, tedy od 1. prosince 2010 do 31. ledna 2012. Ceny zůstaly na úrovni předchozího roku, kdy se naposledy zvyšovaly. Základní známka pro vozidla do celkové hmotnosti 3,5 tuny tedy stojí 1.200,- Kč, měsíční kupón 350,- Kč a desetidenní 250,- Kč.

Cena ovšem není nikde vyznačena, kupující má možnost si ji ověřit na prodejním místě z ceníku, který musí být viditelně vystaven. V prodeji budou na pobočkách České pošty, čerpacích stanicích, hraničních přechodech a dalších místech zatím jen roční, zbytek se objeví nejpozději začátkem příštího roku. Prodejních míst je dnes již přes 9.000.

Řidič má povinnost vylepit známku na vnitřní stranu čelního skla, ze svého pohledu do pravého dolního okraje, tedy na stranu spolujezdce. Kupón je dvoudílný. Do obou dílů je třeba vepsat registrační značku vozidla, u druhého se RZ vyplňuje na jeho zadní straně. Tuto část si dále řidič ponechá u sebe pro kontrolu Policií ČR, případně orgány Celní správy.

Kupóny jsou nepřenosné, nelze je tedy použít na jiném voze. Za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez platné známky hrozí bloková pokuta až 5.000,- Kč. Pro nový rok došlo k rozšíření sítě zpoplatněných dálnic, které vedou přes větší města, či kolem nich (například Brno, Mladá Boleslav, Beroun).

Nákladní automobily a autobusy nad 3,5 tuny využívají elektronický mýtný systém, řidiči osobních automobilů přejdou na elektronické viněty nejdříve až v roce 2016. Původně přitom měly vstoupit v platnost už letos.

Další informace o dálničních známkách, zpoplatněné úseky a postup při výměně poškozeného kupónu najdete na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury.

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

jeste stesti
| 31. 12. 2010
no jo, vhodny extrem sa samozrejme da najst. Ale co tak porovnat to s takymi "zaostalymi" krajinami, ako rakusko, alebo nemecko?
jeste stesti
| 30. 12. 2010
o tom nikdo nemluvil, ale vyhral jsi (at mas radost ;-) )
Avatar - baca42
(ne)primerane ceny...
| 30. 12. 2010
Jezdím po dálnici D8 každý pracovní den.Ročně najedu asi 40t km, takže 1200 Kč mi nepříjde moc. To samé zaplatím za jednu cestu do Chorvatska, tam a zpět. A to ani nechci mluvit o Slovinsku, kde to vychází asi 1euro/km. (15 +15 euro)
Avatar - Ronault.
(ne)primerane ceny...
| 30. 12. 2010
Na D1 si hlavně v trochu tvrdším autem každodenním ježděním zničíš ploténky 8-s
Ad. Italské... co mám po Itálii odjeto a že toho není zase tak málo (jen letos jsem sjezdil velkou část severu Tarvisio-Benátky-Pisa-Florencie-Lago di garda-Verona-Brixen), a to i kolem Neapole atd. , tak mám vždy pocit, že čím jižněji jedu, tím je dálnice užší a zatáčkovatěší.
(ne)primerane ceny...
| 30. 12. 2010
Bola, ale bežne sa jazdilo aj 160, a to na 3 pruhoch vpravo bez krajnice a vľavo s betónovým zvodidlom bolo smrtiace - búračky a následné zápchy boli prakticky denne. Znížiť maximálku bolo to najmenšie minimum, čo sa dalo spraviť.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku