Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Deset a dost: Počet rychlostí v převodovkách je na limitu

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 11. 7. 2012 • 12:38
61
Současná móda neustálého zvyšování počtu rychlostních stupňů v automatických převodovkách se údajně blíží ke svému konci.

Julio Caspari, prezident severoamerického zastoupení společnosti ZF, se v rozhovoru pro server Automotive News rozhovořil o blízké budoucnosti vývoje automatických převodovek.

Na počátku vývoje měly automatické převodovky dva nebo tři rychlostní stupně. Následně nastoupily skříně se čtyřmi rychlostmi a i dnes jsou stále zcela běžné pětirychlostní automatické převodovky, které jsou pomalu vytlačovány šesti a sedmirychlostními převodovkami.

Na špici současného vývoje stojí alespoň u společnosti ZF automatické převodovky, které mají osm a devět rychlostních stupňů. Jihokorejská automobilka Hyundai pracuje na automatické převodovce, která má deset rychlostních stupňů, ale to je právě podle Julio Caspariho vrchol, kterého mohou automatické převodovky dosáhnout.

Cílem zvyšování počtu rychlostních stupňů u automatických převodovek je vedle zvýšení komfortu a plynulosti jízdy i snižování spotřeby paliva. Například osmistupňová převodovka ZF se podílí na snížení spotřeby paliva o 11 % oproti šestistupňové převodovce od stejného výrobce. Devítistupňová převodovka pak dokonce přináší snížení spotřeby paliva o 16 % oproti osmistupňové převodovce.

Více rychlostních stupňů tedy podle těchto údajů přináší jisté zlepšení v hospodárnosti provozu. Zároveň se ale zvyšují náklady na jejich vývoj. Tyto převodovky jsou rovněž větší něž rychlostní skříně s menším počtem rychlostí, což omezuje jejich použitelnost pouze na větší automobily.

Podle Caspariho se proto dalšího zvyšování počtu rychlostních stupňů u automatických převodovek s největší pravděpodobností nedočkáme. Jejich vývoj se zaměří na snižování hmotnosti a třecích ztrát, k čemuž může přispět i využívání keramických materiálů. Více pozornosti se v rámci vývoje má věnovat i bezestupňovým převodovkám CVT.

Témata
Avatar - Vrrrr
1. 10. 2012 10:47
Re: jedna věc se manuálu upřít nedá
Kup si Hilux :-) Ak sa teda potrebujes vyhrabavat z blata a snehu. Na automat nebus nadavat, to ti teda garantujem :-!
A nech ma boh nepotresta, ale 8° Touareg - to snad ani neni VW. Prekvapivo dobre
14. 7. 2012 14:15
Re: hyundai
možná pro tebe. Počet kvaltů ukazuje technickou vyspělost značky, což jsi asi nepochopil. A jestli bude dobrá nebo ne se teprve uvidí.
Avatar - Hombre_71
14. 7. 2012 07:05
Re: MANUÁLNÍ AUTOMAT
Tohle nemůžu posoudit, s manuálem jsem jezdil naposledy v autoškole. ;-)
Avatar - Hombre_71
14. 7. 2012 07:01
Re: Logický opak
Tohle potvrzuju,mám v Zafiře automat Aisin AF40-6
13. 7. 2012 22:30
Re: MANUÁLNÍ AUTOMAT
Chcete snad rict, ze kdyz je to prevodovka z koree tak je predem spatna?
Jestli ano ,tak tomu se da rict predpojatost. Pletu se? 8-s

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku