Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Drsné testování Rivianu R1T: Elektrický pick-up umí šplhat, driftovat i sprintovat

Ondřej Mára Ondřej Mára 30. 6. 2020 • 21:15
75
4
Zobrazit náhledy (75)
Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T

Automobilka Rivian pokračuje ve vývoji elektrického pick-upu, který s lehkostí zvládá šplhání po skalách, sprinty na prašných cestách i jízdu bokem na asfaltu. 

Od představení Tesly Cybertruck se veškerá pozornost v segmentu elektrických pick-upů obrací především k tomuto futuristickému trucku. Společnost Rivian ovšem i nadále pracuje na vývoji usedlejšího konkurenta s označením R1T, který by měl být pro Teslu vážnou konkurencí.

Model R1T se sice nemůže pochlubit neprůstřelnou karoserií a tvary jak z osmdesátkového sci-fi, na rozdíl od Cybertrucku by však mohl být podstatně blíž zahájení sériové výroby. To ostatně naznačuje i video z nedávného testování v Arizonské poušti, kde technici Rivianu hledali limity stroje. A to jak na silnici, tak v terénu.

Prašné, písčité a kamenité prostředí testovacího střediska v Arizoně přitom představovalo pro elektrický pick-up hned několik výzev. V minutu a půl trvajícím sestřihnu z trefným názvem "To the Max" můžeme vidět záběry z několika testů, ve kterých R1T předvádí mnohdy až blázniví kousky.

video

Co byste mohli označit za trestání auta v terénu je pro nás učení. Sbíráme totiž všechna data, která využíváme k neustálému vývoji lepšího vozu na silnici i v terénu,“ uvádí komentář k záběrům, na kterých se R1T šplhá po kamenitých svazích a vzápětí je sjíždí.

Kromě toho můžeme vidět i fantastickou akceleraci elektrického pick-upu na písčitém podkladu, pořádně rychlou jízdu po polní cestě, jízdu bokem na asfaltu i štěrku a kupu dalších zajímavých záběrů, ze kterých jasně vynikají zajímavé vlastnosti elektrického stroje.

Za připomenutí přitom stojí ještě jedna neobvyklá schopnost vozu, kterou automobilka tentokrát nepřipomněla. Řeč je o tzv. „tankové otočce“, díky které se mohou elektrické čtyřkolky Rivian otočit o 360 stupňů prakticky na místě. Za tuto funkci vděčí elektrickému pohonu všech kol prostřednictvím čtyř elektromotorů, které roztočí kola na obou stranách opačným směrem.

Zpátky ale k poslednímu videu, na kterém je vůz zahalen do černo-bíle maskovací fólie.  Ta trochu zkresluje tvary masky, ovšem jak automobilka upozorňuje, charakteristický design světel by měl zůstat zachován i pro produkční model.

Zatím ale pořád zůstává otázkou, kdy se první vozy dostanou k zákazníkům. Během oficiální premiéry na autosalonu v Los Angeles 2018 se mluvilo o zahájení sériové produkce v roce 2020, vzhledem k uzavření továren v souvislosti s pandemií koronaviru je ovšem možné, že se plány automobilky lehce pozdrží. Zahraniční média, jako například Electrek pak dokonce mluví až o příštím roce.

Pořád to ovšem bude dřív, než dorazí Tesla Cybertruck a zbytek významných amerických konkurentů v segmentu elektrických pick-upů.

Související články

Témata
30. 6. 2020 20:22
Tomu říkám
Práce snů, takto drtit auto a mit za to prachy :D musí mít ti soferi celkem skill, přes ty sutry bych šel s respektem i po svejch
Avatar - WinDiesel
30. 6. 2020 19:51
Re: No super
ha ha ha
Avatar - KANKUNEN
30. 6. 2020 15:11
No super
Ještě aby to mohlo normálně jezdit

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud