Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Europoslanci schválili svůj postoj k emisní normě Euro 7

ČTK Marek Bednář
Diskuze (50)

Europoslanci dnes v Bruselu schválili svůj postoj k emisní normě Euro 7, která hovoří o limitech výfukových zplodin pro osobní i nákladní automobily. Nové nařízení aktualizuje limity pro emise výfukových plynů, jako jsou například oxidy dusíku, pevné částice, oxid uhelnatý a amoniak, a zavádí nová opatření ke snížení emisí z pneumatik a brzd a ke zvýšení životnosti baterií.

Jaká bude konečná verze nařízení, ukážou až příští týdny. Nyní budou následovat jednání zástupců Evropského parlamentu, Evropské komise a španělského předsednictví Rady EU. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který je zpravodajem návrhu v EP, už dříve uvedl, že doufá, že se konečné dohody podaří dosáhnout do konce letošního roku.

Podle návrhu, který již 25. září schválili ministři členských zemí EU zodpovědní za konkurenceschopnost, by automobilky měly snižovat emise nových vozidel oproti původnímu plánu méně a zároveň by měly mít na přípravu změn delší dobu. Konkrétně emisní limity pro osobní a užitková vozidla by měly zůstat na úrovni, kterou už dnes obsahuje platná emisní norma Euro 6. Pokud jde o nákladní automobily, tyto limity by měly být o něco přísnější.

„Já podporuji cíl komise, abychom měli čistší auta a abychom zlepšovali kvalitu ovzduší, ale zároveň musíme být velice opatrní. Nejenom proto, že toto odvětví představuje více než devět procent HDP, 26 % zpracovatelského průmyslu a více než 20 % exportu v zemi, kterou nejlépe znám,“ řekl ve středu večer během rozpravy v parlamentu člen frakce evropských konzervativců Vondra.

Jak dodal, původní návrh komise by měl velice negativní dopad na spotřebitele i výrobce automobilů. „Zároveň existují závažné otázky týkající se proveditelnosti doporučených norem, především s ohledem na lhůty. Zatřetí také náklady jsou něčím, co nás znepokojuje, protože byly podceněny v hodnocení dopadů, což by mohlo vést k rostoucím nákladům pro spotřebitele, kteří již nyní bojují s rostoucími náklady na živobytí. Proto jsme chtěli vytvořit lepší rovnováhu mezi environmentálními cíli a zájmy výrobců a spotřebitelů,“ dodal český europoslanec. Po čtyřech měsících vyjednávání se jim to podle Vondry podařilo.

Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí (ENVI) schválil svou zprávu o emisní normě v polovině října. Platnost emisního nařízení Euro 7 měla původně přijít u osobních automobilů už v polovině roku 2025, pro nákladní vozidla o dva roky později. Řada unijních zemí to ale považovala za nereálné. Automobilky si stěžovaly, že nebudou mít na přípravu změn dostatek času.

Video se připravuje ...

Kompromis z Rady EU proto původní harmonogram prodloužil a počítá se v něm se zavedením opatření 30 měsíců od vstupu normy v platnost u nových modelů osobních vozidel a 42 měsíců u stávajících modelů. U nákladních aut to mělo být 48 měsíců, respektive 60 měsíců. Evropský parlament nakonec navrhuje přechodné období dokonce ještě delší. Na jaké variantě ale nakonec bude panovat shoda, ukážou až nastávající trialogy.

Nařízení Euro 7 rovněž nově zavádí i měření emisí z brzd a pneumatik, které mají vliv na lidské zdraví. Europoslanci navrhují, aby byly s tím související metodiky výpočtu a limity sladěny s mezinárodními normami, které v současné době připravuje Evropská hospodářská komise OSN.

Již během rozpravy o normě ve středu večer se europarlament rozdělil na dva tábory. Podle německého europoslance Jense Giesekeho z lidovecké frakce (EPP) je návrh „dobrým kompromisem a zdravou střední cestou“. Podobně hovořila i Susana Solísová Perézová, španělská europoslankyně z liberálního klubu Renew Europe. „Jsou zde realistické lhůty, znamená to méně nákladů pro spotřebitele. To, co žádají socialisté a zelení, by v podstatě vedlo k tomu, že náklady pro spotřebitele porostou,“ uvedla.

Christel Schaldemoseová z frakce demokratů a socialistů naopak návrh ostře zkritizovala a označila za špatný. „V každém roce umírají tisíce občanů kvůli znečištění ovzduší. Považuji za trapné, že nebereme zdraví občanů vážně,“ prohlásila dánská europoslankyně s tím, že podle ní není návrh dostatečně ambiciózní.

„Někdy mám pocit, že debata kolem Euro 7 je víc o autech než o kvalitě vzduchu. Přitom jde právě o zlepšení kvality vzduchu v našich městech, kde je silniční doprava stále tím největším znečišťovatelem,“ reagoval jménem klubu Zelených Bas Eickhout z Nizozemska. „Nyní vlastně znovu nastavujeme normu Euro 6, žádné zlepšení kvality vzduchu tady není,“ dodal.

Podobně se vyjádřil i český europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) rovněž z klubu Zelených. „V tom návrhu jsou nějaké věci dobré, ale většina je v podstatě zbytečný balast,“ řekl českým novinářům v Bruselu s tím, že oproti předchozí normě Euro 6 se toho příliš nemění. „Já bych to celé přepsal. Zkrátil na třetinu a mělo by to pořád stejný význam,“ doplnil Peksa. Podle něj je nyní zásadní rozhodnout se, zda vůbec chceme regulovat emise oxidu dusíku a dalších škodlivin nyní na poslední chvíli před koncem spalovacích motorů. „Pokud to chceme udělat, tak to máme udělat pořádně,“ uzavřel. Hlasování o normě se zdržel.

V rámci balíku označovaného jako Fit for 55, kterým chce EU docílit snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 nejméně o 55 procent oproti hodnotám z roku 1990, schválila Evropská unie letos na jaře ukončení prodeje aut se spalovacími motory k roku 2035. Německo se nicméně dohodlo s Evropskou komisí na tom, že i po tomto roce bude možné dále využívat spalovací motory poháněné výhradně syntetickými palivy.

S postupným omezováním spalovacích motorů v nových autech, které bude ústit v jejich téměř úplný zákaz od roku 2035, nesouhlasí mimo mnoha jiných také spolek Jedeme autem. Jeho petici s názvem „Spalovací motory v našich autech chceme“ již fyzicky podepsalo více než 10 tisíc lidí; další čtyři tisíce připojily podpis online.

„Naplánovaný zákaz prodeje aut se spalovacími motory v roce 2035 by zásadně omezil dostupnost aut a tím ohrozil svobodnou mobilitu všech občanů. V roce 2026 je plánováno v EU ještě jedno hlasování o konci motorů na benzin a naftu. Proto stále vidíme prostor pro hájení zájmů občanů před ideologickým utopismem,“ říká předseda spolku Mojmír Mikuláš.

Důvodová zpráva přiložená k petici varuje, že konec prodeje nových aut se spalovacími motory by znamenal „problémy pro náš automobilový průmysl, ztrátu desítek tisíc pracovních míst, zdražení zboží a služeb i zvýšení závislosti na Číně“. „Protlačovaná elektroauta nejsou ekologická, v celém svém cyklu od výroby až k likvidaci znečišťují životní prostředí značným způsobem. Hledejme alternativní pohony aut, ale přirozeným, vědeckým vývojem,“ cituje spolek dopravního experta Petra Jaroše.

ČTK Marek Bednář
Diskuze (50)

Doporučujeme

12. 11. 2023 05:35
Re: O emisich nic nevim, ale lidi jsou tlusty
Takze jeden argumentacni faul - whataboutismus strida jiny - osobni urazky / povysovani. :no:

Myslim, ze jsem schopny chapat text na wikipedii. :-)

A jsem si jisty, ze diskuze s tebou, plna argumentacnich faulu, je zbytecna.

https://www.seznamzpravy.cz/…-v-diskuzi-89440
6. Útok
Argumentační fauly, které jsou ve své podstatě útokem na osobu oponenta. Ten často spočívá v tom, že místo toho, aby se mluvčí soustředil na argument svého oponenta, a tedy na to, co říká, soustředí se na jeho osobu, vlastnosti a jiné charakteristiky. Neútočí tak na argument, ale na oponenta samotného. Například, že nemá pravdu, protože je příliš mladý a ještě nic nezažil. A taková premisa je nejen nelogická, ale navíc jde i o provinění proti diskusní etice a obecným morálním zásadám.

Jedná se ve většině případů o nejtěžší možné fauly.
:no: :no:
Narušují diskusi (někdy ji i úplně ukončují), jsou úmyslné, někdy vulgární a nepřináší do diskuse vůbec nic relevantního.

PS Zkus si rozebrat svou vetu: "Jooo, jim jde o zdraví občanů, tak proč nedělají nic s obezitou, cukrovkou a dalšími generačními chorobami?"
Priklad whataboutismu z wikipedie - Spolubydlící: Hele, neměl jsi minulou noc umýt nádobí? Druhý spolubydlící: A co minulý týden, kdy jsi měl vynést odpadky a nevynesl je?
:D
https://en.m.wikipedia.org/…iki/Whataboutism
"Anyone who has ever studied the Soviet Union knows about a phenomenon called 'whataboutism'."[28] Ioffe cited the Soviet response to criticism, "And you are lynching negroes", as a "classic" form of whataboutism.
V tvem pripade, kdyz je rec o cistote vzduchu, tak rikas: What about obezita? :-)
11. 11. 2023 21:27
Re: Proc?
Až na to, že do roku 2035 bude ten idiotský sebevražedný zákaz dávno zrušen, nebo minimálně zmírněn. A pokud ne, dojde k tomu jen pár měsíců po jeho nastolení. :-)
11. 11. 2023 21:23
Re: Průměrné stáří mé flotily je 22 let
:-[] :yes:
11. 11. 2023 16:59
Re: Dva úhly pohledu
Nějaké Mercedesy či BMW se tam budou vždycky prodávat.
Avatar - rohYpnol
11. 11. 2023 13:35
Re: Zdraví občanů...
Ekologie v rukách EK, EP a EU není nic jiného než zbraň hromadného ničení :-!

Jde jen o způsob jak ovládat ostatní. I kdyby všichni zítra koupili elektromobily a všecky spalováky zmizely, tak EU opět přijde s tím že EV je neekologické a začne vymýšlet že všichni budou muset mít tříkolky s plachtou na sluneční vítr...