Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fiat bude v Polsku vyrábět elektrické Alfy a Jeepy

David Bureš David Bureš 31. 12. 2020 • 10:36
28
1
Zobrazit náhledy (28)
Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale

Továrna Fiatu v polských Tychách dnes vyrábí vozy značek Fiat, Lancia a Abarth. Do budoucna k nim přibudou také zástupci značek Alfa Romeo a Jeep.

Polský závod Tychy je pro italsko-americký koncern Fiat Chrysler Automobiles klíčový, vždyť jde o jednu z jeho vůbec největších továren. Svoji důležitost si přitom uchová i v následujících letech. Fiat oznámil rozsáhlé investice do této továrny v jižním Polsku, jejíž součástí bude nejen modernizace, ale i rozšíření výroby.

Výsledkem investic bude rozšíření produkce o tři nové modely značek Fiat, Jeep a Alfa Romeo. První z nich se v Tychách začne sériově vyrábět v druhé polovině roku 2022, přičemž automobilka dopředu avizuje, že tyto novinky nabídnou také hybridní a čistě elektrický pohon.

Bližší informace o této trojici zatím nemáme. Zákulisní zprávy ale naznačují, že půjde o nová malá SUV využívající platformu CMP vyvinutou Skupinou PSA, která se s koncernem FCA má v příštím roce spojit. Konkrétně by tedy mohlo jít o nástupce Fiatu 500X, dříve avizovaný Jeep přezdívaný A-SUV, ještě menší než Renegade a nepřímého nástupce Alfy Romeo MiTo, který bude menší než připravované SUV Tonale.

Fiat pouze zdůrazňuje, že při výrobě vozů využije ty nejnovější technologie a postupy. Výsledkem tak mají být automobily, které ve svém segmentu stanoví nové standardy.

Pro továrnu Tychy to přitom bude rozšíření o nové portfolio. Dnes se v závodě nedaleko Katowic vyrábějí výhradně minivozy, konkrétně Fiat 500, odvozený Abarth 595 a Lancia Ypsilon využívající shodný technický základ. Poslední modernizací prošly tyto vozy na začátku roku 2020, kdy se dočkaly mildhybridního pohonu.

Polský závod Tychy se rozkládá na ploše 2,4 milionu m2 a zaměstnává na 2.500 osob, což z něj dělá jednu z největších továren italsko-amerického koncernu. Konkrétně loni tu bylo vyrobeno 263.176 vozů. Továrna zahájila provoz v roce 1972, zprvu tu polská automobilka FSM (Fabryka Samochodów Małolitrażowych) v licenci vyráběla vozy značky Fiat. Právě italská automobilka pak továrnu koupila v roce 1992.

Související články

Témata
12. 5. 2021 18:29
Proč ne my?
Ač vím o polské tradici z dob FSO v Tychách, nechápu, proč se Alfy u nás nemohou vyrábět. Česká produkce by znamenala vyšší kvalitativní potenciál se zpětnou vazbou do konstrukce a technologie. I ty automatyické likky musí vymyslet, navrhnout a vyrobit člověk a my tu stále máme dost schopných koncepčních konstruktérů. Rozhodně by to naší zemi se spoustou Alfistů slušelo. Teď se jen modlit, aby z linky v Tychách vycházely pouze bezvadné a kvalitní Alfy s trvalým akcentem na cuore sportivo.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud