Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fisker láká na své nové elektrické SUV. Už teď ví, že neprodá ani jeden kus

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 29. 10. 2019 • 14:21
5

Název další elektrické SUV novinky se dozvíme už tento týden. Zakladatel značky říká, že nabídne cenově dostupný luxus.

Už je to nějaký čas, co Henrik Fisker, zakladatel stejnojmenné automobilky, avizoval příjezd nového elektrického SUV a později i pick-upu, jenž bude stát na shodných základech. Sportovně-užitkový elektromobil má dorazit v prosinci, už tento týden se podle dánského lídra automobilky dozvíme, jak se připravovaný vůz bude jmenovat. A prozradil i několik dalších zajímavostí.

Tou největší je bezesporu fakt, že Fisker svého nového SUV neprodá ani jeden kus. Na trh totiž nechce vstoupit s klasickým modelem, kdy si zákazník kupuje vůz do soukromého vlastnictví či jej pořizuje na leasing. Fisker podrobnosti neprozradil, ale řekl, že zákazníci se mohou těšit na „flexibilní formu nájmu bez dlouhodobé smlouvy“.

To samo o sobě není až taková novinka. Automobilky jako Porsche nebo Volvo už experimentují s nekonvenčními obchodními modely, ještě nikdo ale neřekl, že na klasické prodávání aut zanevře zcela. Když byl Fisker dotázán na to, zdali půjde o model podobný Volvu, uvedl, že ten jeho bude podstatně levnější a zákazníkům nabídne úplnou svobodu.

Jen pro zajímavost: na vybraných trzích nabízí Volvo službu, která zahrnuje pojistné krytí, pravidelnou údržbu, asistenci na cestách i polepšení na nový vůz značky každých 12 měsíců. Jediným výrazným omezením je snad jen omezený nájezd na 15.000 kilometrů ročně. Sáhnete-li po sedanu S60 či kompaktním crossoveru XC40, zaplatíte 700 amerických dolarů (16.000 Kč) měsíčně. Jak lze odvodit ze slov Fiskera, služba jeho značky by měla být výrazně levnější a bez omezení nájezdu.

Na Twitteru dále prozradil, že jméno nového crossoveru budeme znát už tento týden. Spekulovalo se o názvu Vapor, to ale zatím nikdo oficiálně nepotvrdil ani nevyvrátil. Se startem výroby se počítá v roce 2021, o rok později by mělo přijít navýšení. Oficiálně se s vozem seznámíme ještě letos v prosinci.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku