Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ford oblékl Mustang GT3 do barev jeho předchůdců. Čím se inspiroval?

Daniel Fuglevič
Diskuze (0)

Speciální livrej kombinuje zbarvení celkem osmi veleúspěšných závodních Mustangů z historie americké značky.

Současné oslavy 60 let existence Fordu Mustang znamenají pro americkou značku také oslavu dlouholetého působení ikonického modelu v motorsportu. K výročí se tak závodní divize Fordu rozhodla uctít soutěžní historii Mustangů jedinečným zbarvením nejnovějšího GT3 speciálu pro letošní sezónu severoamerického šampionátu IMSA.

Přesněji odkazuje nová livrej „Champion Spirit“ na celkem osmičku úspěšných závodních Mustangů minulosti. Od každého z vozů si nový Mustang GT3 bere část barevného schéma. Výsledkem je tedy pestrobarevně vyvedený závoďák, který na trati fanoušci určitě nepřehlédnou. Přímou inspiraci v historii Ford názorně ukazuje v bohaté galerii. S částí svých předchůdců se totiž nový Mustang setkal na okruhu Laguna Seca v Kalifornii.

„Tato livrej je spojením umění a historie. […] Vybrat jen osm designů z dlouhého seznamu ikonických livrejí byl však náročný úkol,“ uvedl k projektu Mark Rushbrook, ředitel globální závodní divize Fordu. Týmu se to však podařilo. Za odrazový můstek přitom vybral ročník 1964, kdy se Mustangy v červeném laku objevily v závodu Tour de France. Bílou a rovněž část ikonických modrých pruhů si zase GT3 vypůjčilo od vítězných Mustangů GT350 SCCA B-Production (1965) a Shelby American ze série Trans-Am (1966).

Video se připravuje ...

Trocha žluté na karoserii pochází od dalšího úspěšného Mustangu, verze Boss 302 (1970) rovněž z šampionátu Trans-Am. Části červenobílých a modrých motivů na bocích a kapotě inspirovala hned trojice placatých monster série IMSA, Mustang GTX (1981) a také pozdější vozy týmu Roush Racing z let 1985 a 1987. Zelená má nakonec původ v Mustangu Cobra Trans-Am z roku 1997.

Tovární Mustangy GT3 ve výročních barvách se v rámci třídy IMSA GTD PRO poprvé objeví během závodu na okruhu Laguna Seca 10. až 12. května. Poté se přesunou na domácí závod v Detroitu (31. května – 1. června). Ve Watkins Glen (20.–23. června) se už však Mustangy vrátí ke svému tradičnímu celosezónnímu zbarvení.

Daniel Fuglevič
Diskuze (0)

Doporučujeme