Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ford plánuje novou továrnu v Mexiku, podle Trumpa je to ostuda

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 6. 4. 2016 • 13:51
13
Americká automobilka Ford Motor investuje 1,6 miliardy dolarů (zhruba 38 miliard Kč) do výstavby nové továrny na výrobu malých aut v Mexiku.

Oznámila to firma, která se kvůli přesouvání výroby do Mexika stala již dříve terčem ostré kritiky ze strany republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Ten dnes plán na vybudování nového závodu označil za "absolutní ostudu".

"Když budu prezidentem, nebudou se takovéto směšné transakce likvidující (v USA) pracovní místa konat," píše se v Trumpově prohlášení. V Mexiku by díky nové továrně mělo vzniknout kolem 2800 pracovních míst.

Automobilka neupřesnila, jaká vozidla bude nový závod vyrábět. Podle amerického odborového svazu United Auto Workers firma do Mexika přesune výrobu vozů Focus a C-Max z továrny na předměstí Detroitu. Odboráři nicméně předpokládají, že Ford nyní detroitské továrně svěří produkci nového sportovně-užitkového automobilu Bronco.

Trump začal automobilku Ford kritizovat loni v létě, kdy firma oznámila, že hodlá v Mexiku investovat 2,5 miliardy dolarů do továren na výrobu motorů a převodovek. Automobilka v reakci na Trumpovu kritiku poukazuje na své rozsáhlé investice v USA. Generální ředitel Mark Fields minulý měsíc na newyorském autosalonu upozornil, že Ford investuje v USA více než 80 procent svého kapitálu.

"Od roku 2011 jsme (v USA) investovali přes deset miliard dolarů a přijali jsme více než 25.000 lidí," prohlásil Fields. Dodal, že v příštích čtyřech letech se Ford zavázal investovat v USA dalších osm až devět miliard dolarů.

Mexiko je pro automobilový průmysl přitažlivé díky relativně nízkým mzdovým nákladům a bezcelnímu přístupu na trh ve Spojených státech. Produkce automobilů v Mexiku se v uplynulém desetiletí více než zdvojnásobila. Do roku 2022 by se podle poradenské společnosti IHS Automotive měla zvýšit o dalších 50 procent na téměř pět milionů vozů ročně. Výroba aut v USA by přitom během stejné doby měla stoupnout pouze o tři procenta na 12,2 milionu, píše agentura AP.

Rozhodnutí Fordu postavit novou továrnu v Mexiku podle Trumpa podtrhuje potřebu přepracovat Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Trump již v rámci své kampaně slíbil, že v případě svého zvolení prezidentem prosadí v dohodě změny a uvalí daně na automobilové součástky a další výrobky z Mexika.

Témata
7. 4. 2016 12:29
Re: Vtipný
To je ovšem to co píšu. Protože ty výdobytky něco stojí. Je principiálně jedno jestli dáš zaměstnancům prachy v hotovosti nebo jim financuješ sociální programy. Takže radši automobilky přesunou výrobu jinam kde nebudou mít takový režijní náklady.
Avatar - Lonestarstate
6. 4. 2016 21:18
Re: Vtipný
Vyroba aut v USA neni draha. Japonci vyrabi vetsinu svych modelu pro USA v USA. Ta sama situace s evropskyma luxusnima SUV jako BMW X5 a M-B ML. Detroitske tovarny zkrachovaly hlavne kvuli odborama vynucenym socialistickym vydobytkum typu zubar a doktor na dozivoti zdarma a pod. Jinyma slovama ho zbankrotovali zastanci presne stejnych nazoru jako ma dlouholety levicovy liberal a sponzor Clintonu, Trump. Levicaci si vzdycky pravicovost pletli s nackovstvim a Trump neni vyjimka. Jeho plan na cla s Cinou a omezeni NAFTA muze USA leda poskodit a cili na financne negramotne volice, kteri se nedokazi ani za 20 let prekvalifikovat na jinou praci.
Avatar - _Karel_
6. 4. 2016 17:16
Re: S tím
Smoč si pro uklidnění přirození ve vlažné vodě.
Četl jsem. No a? Stejně jako ty neznám podrobně konkrétní situaci. A stejně jako ty jsi napsal jakýsi poměrně obecný příspěvek, napsal jsem i já poměrně obecně, že je třeba chránit pracovní trh.
V dnešní globální, "liberálně-tržní" ekonomice, to možná zní jako socialistický rouhání, ale skoro 3000 prac. míst mi nepřijde zanedbatelných.
Avatar - Cuba66
6. 4. 2016 16:41
Re: S tím
To by mě zajímalo, jestli to Trumpovo tupé je vyrobeno v USA, nebo jestli má zespoda štítek Made in China :-!
6. 4. 2016 16:23
Re: Vtipný
Máš pravdu, ale to je právě ono. Nebudou nic umět, proto budou levní. Přimontovat kolo nebo dveře se ale dokážou naučit. Jako kdysi v té Číně. A až se to všechno naučí dobře, budou chtít víc peněz atd., jak jsem psal původně.

Nemyslel jsem, že tu srandu budu muset rozepisovat až do takových detailů. Krásně to do sebe zapadá. :-) :-O No, srandu...... ;-\