Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ford vyrazí na Pikes Peak s šíleným elektrickým pick-upem. Překoná úspěch loňské dodávky?

Daniel Fuglevič
Diskuze (5)

Okřídlený speciál pozbývá jakýchkoliv praktických vlastností pick-upu, zato však bude při cestě na vrchol Pikes Peak bezpochyby zatraceně rychlý.

Také Ford se chystá k účasti na letošním ročníku slavného vrchařského závodu na hoře Pikes Peak. Nyní automobilka nabízí první pohled na svůj vlastní speciál, který bude mimo jiné fungovat jako vývojová laboratoř pohonných ústrojí. Podobně jako třeba Hyundai s upraveným monstrem Ioniq 5 N TA Spec vyrazí Ford na 20kilometrou trasu sahající do 4300 metrů nad mořem se závodním elektromobilem.

Video se připravuje ...

Ford F-150 Lightning SuperTruck bude fungovat především jako předváděcí vozidlo automobilky a jejích schopností na poli elektrického pohonu. Ford každopádně uvádí, že poznatky z účasti na Pikes Peak budou také sloužit jako podklad pro kalibraci softwaru a chemie bateriových článků pro sériová vozidla i pro budoucí závodní programy.

Sériovým pick-upem je závoďák opravdu jen inspirován. O technice se Ford zatím zmiňuje jen částečně, na první pohled jde ale o karbonovou skořápku připomínající F-150, která skrývá vysoce výkonné elektrické ústrojí. Výrazná aerodynamická řešení mají vozu zajistit přítlak až 2,7 tuny při rychlosti 240 km/h. Na speciálu s Fordem opět spolupracovali i motorsport experti ze společnosti STARD.

Na Pikes Peak se mimochodem Ford nevydává s šíleným elektromobilem poprvé. V otevřené třídě speciálů dosáhla značka loni rekordního času 8:47,682 sekundy s dodávkou SuperVan 4.2, která používala trojici elektromotorů pro systémový výkon 1400 koní (1030 kW).

Jak si letos povede obdobně šílený pick-up, za jehož volant usedne současný držitel rekordu Romain Dumas, to se dozvíme už zanedlouho. V pořadí 102. ročník mezinárodního závodu Pikes Peak International Hill Climb v Coloradu proběhne 23. června 2024.

Daniel Fuglevič
Diskuze (5)

Doporučujeme

3. 6. 2024 20:15
Re: Paradoxně
Takze motosport je k nicemu. :no:
W T F
Pikes peak taky.

Ja si to nemyslim...
Avatar - kruskar
3. 6. 2024 19:46
Paradoxně
tohle šanci na úspěch má. U BEV se totiž neprojevuje řidší vzduch a s tím spojený úbytek výkonu motoru ICE. Sice je to k hovnu, ale propagandisticky se to využít dá.
3. 6. 2024 16:54
Re: moc líbí
Dost smutná ukázka Teslího zoufalství - to, že není možná zkušební jízda bych ještě vzhledem k tomu, že ofiko dovoz do EU není, pochopil, ale že si do tý jejich rozpadající se předražený náhery není možný ani sednout, je už docela výsměch... tohle není žádná sběratelská rarita, ale auto, který slibuje bouchat po statisících...
3. 6. 2024 16:10
"Šílený" Pick-Up
Jak může být vysavač šílený? Já myslel, že vysavače jsou proto, aby uklízeli, ale ne proto, aby se s nima závodilo.
Avatar - Horký Rom
3. 6. 2024 15:07
moc líbí
Těšíme se na vás na zastávce Cybertruck Odyssey v Praze.Upozorňujeme:


• 5.června bude Cybertruck vystaven na Praze 4, Pankrác.
• Od 6 do 8. června bude Cybertruck vystaven v našem Tesla Centru Praha od 10.00 do 18.00.
• Vzhledem k velkému zájmu se mohou tvořit fronty.
• Počet parkovacích míst v areálu Tesla v Praze je omezen proto prosím využijte parkovišť u obchodních center Čestlice a Albert.
• Do vozu Cybertruck není možné usednout ani se zúčastnit zkušební jízdy.
• Na místě si můžete vyzkoušet naše okamžitě dostupné modely.

Děkujeme vám za pochopení,
Váš tým Tesla.