Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Hacker ukradl dvě luxusní SUV, dovezli mu je pod nos

Marek Bednář
Diskuze (1)

Patrně nedostatečně zabezpečený logistický systém přepravní společnosti vydal data o přepravě Rolls-Roycu Cullinan a Mercedesu-Maybach GLS 600. Ke změně cílové adresy stačila obyčejná zpráva SMS.

Zatím neznámý hacker se kuriozním způsobem dostal ke dvěma luxusním SUV v celkové hodnotě zhruba půlmilionu dolarů (11,6 milionu korun), a ještě mu je řidiči dovezli přímo pod nos, zpravuje americký web WSVN. Poslal jim totiž zprávy SMS, v nichž změnil místa doručení.

Kam a co napsat, si samozřejmě nevymyslel. Předtím se naboural do logistického systému společnosti Dealers Choice Auto Transport Service. Ta se zabývá přepravou aut z prodejen zákazníkům a mimo jiné vezla Rolls-Royce Cullinan a Mercedes-Maybach GLS 600. Ze systému hacker zjistil místo doručení auta, telefonní číslo na řidiče i všechny potřebné informace.

Video se připravuje ...

Poté kontaktoval řidiče zprávou, v níž vystupoval jako zákazník – a změnil místo doručení. Všechno působilo věrohodně, řidiči informace ve zprávě patrně neověřovali a prostě auta dovezli na nová místa určení. Tam ale místo skutečného zákazníka čekal zločinec.

Steven Yariv z okradené přepravní společnosti na číslo, z nějž přišly zprávy řidičům, napsal „Vybral sis špatného člověka k okradení“. Zloděj kupodivu reagoval: „To říkal ten s tím cullinanem taky.“ Následně poslal fotku interiéru ukradeného maybachu s odstraněným kobercem, pod nímž bývají sledovací moduly GPS, a komentoval, že „auto je už v Dubaji, nebo v Evropě, můžeš hádat“.

Krádeže nyní vyšetřuje policie, ovšem zatím odděleně. Maybachu se věnuje policie města Miami, cullinanu zase policie okrsku Miami-Dade. Právoplatní majitelé aut nabízí odměnu po 20 tisících dolarů (464 tisíc korun) za nalezení auta.

Marek Bednář
Diskuze (1)

Doporučujeme

23. 6. 2024 07:47
Cena?
Není to nějak málo? 11,6 mil. Kč za obě auta? 😉