Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Hasičské Tatrovky z Poličky míří do služby u německých dobrovolných hasičů

Ondřej Mára Ondřej Mára 22. 3. 2022 • 20:34
21
1
Zobrazit náhledy (21)
Tatry pro německé dobrovolné hasiče Tatry pro německé dobrovolné hasiče Tatry pro německé dobrovolné hasiče Tatry pro německé dobrovolné hasiče Tatry pro německé dobrovolné hasiče Tatry pro německé dobrovolné hasiče Tatry pro německé dobrovolné hasiče Tatry pro německé dobrovolné hasiče Tatry pro německé dobrovolné hasiče Tatry pro německé dobrovolné hasiče Tatra pro německé dobrovolné hasiče Tatra pro německé dobrovolné hasiče Tatra pro německé dobrovolné hasiče Tatra pro německé dobrovolné hasiče Tatra pro německé dobrovolné hasiče Tatra pro německé dobrovolné hasiče

Společnost THT Polička začala dodávat do Německa první hasičské vozy Tatra pro zásahy při hašení požárů.

Společnost THT Polička se před pár dny pochlubila, že již v průběhu února zahájila dodávky prvních vozidel z velké série 46 kusů CAS pro německé dobrovolné hasiče, kteří je budou využívat zejména při hašení lesních požárů.

Projekt, na kterém se podílel také zástupce Tatry v Německu Metallbau & Fahrzeughandel Friedrich GmbH & Co. KG, se rozpohyboval již ve druhém čtvrtletí roku 2020 – nedlouho po vysoutěžení tendru hasičských speciálů pro spolkové země Braniborsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Po vyjasnění technických požadavků byla německým obchodním partnerem uzavřena smlouva na dodání 46 kusů vozidel a v THT Polička se rozjela výjimečná akce. Společnost musela objednat podvozky Tatra, nasmlouvat materiály i komponenty, vymyslet vhodná technická (i ekonomická) řešení a nakoupit potřebné hasičské vybavení.

Po necelých 10 měsících byl postaven první prototyp, který byl následně odeslán do zkušebny LSTE v německém Borkheide. Zde byla posouzena shoda se zadávací dokumentací ve všech detailech a pak již nic nebránilo zahájení výroby a dodávek.

Video se připravuje ...

První kompletní vozy CAS, u kterých již byly zohledněny i připomínky z prototypu, začaly opouštět výrobní linku v průběhu září loňského roku. Ještě v říjnu byl pak vůz prezentován veřejnosti na výstavě Florian v Drážďanech.

Technické parametry nových vozů pro německé dobrovolné požáry pak rozvedl web Požáry.cz. Základem vozů se stal dvounápravový podvozek Tatra Force 4x4.1 s připojitelným pohonem přední nápravy, pohon pak zajišťuje vodou chlazený řadový šestiválec Cummins o výkonu 291 kW s nejvyšším točivým momentem až 1684 Nm.

Přenos výkonu na kola zajišťuje automatická převodovka Allison 4500 s hydrodynamickým měničem, která je vybavena pomocným pohonem vodního čerpadla. Pohonné ústrojí plní emisní normu Euro 6.

Cisterny s délkou lehce přes 8 metrů jsou vybaveny předním navijákem a přední proudnicí, která se ovládá dálkově z kabiny. Zajímavostí je pak kamera na pravé straně kabiny, která by měla být součástí asistenta pro odbočování doprava (žádaného kvůli četnosti cyklostezek v Německu).

Zadní nástavba by kromě nezbytného hasičského vybavení a čerpadla měla pojmout až 4800 litrů vody a 180 litrů pěnidla, jak uvádí web Požáry.cz. Na střeše by pak kromě proudnice měl být také výsuvný stožár s LED osvětlením. Konkrétní výbava dodaných vozů se však může lišit v závislosti na německých požadavcích – aby bylo možné vozy využívat také při jiných typech zásahů.

Video se připravuje ...

Související články

Témata
Avatar - MS-sport
22. 3. 2022 08:11
Samozřejmě:-)
od určité doby tam mají požárů víc než východů Slunce......ale "Wir schaffen das!" :-!
Články odjinud