Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Hodnotné kousky, nebo bezcenné vraky? Tyhle údajné prototypy jsou nyní na prodej

Jan Zajíc
Diskuze (3)

V tuzemské inzerci s auty na prodej se pravidelně objevují nabídky, které bychom mohli popsat jako zajímavé, někdy až zvláštní nebo dokonce bizarní.

A my o takových neobvyklých nabídkách pravidelně píšeme. Tentokrát jsme si řekli, že se zkusíme podívat na prototypy legendárních strojů československé produkce. I na takové položky se totiž v české inzerci dá narazit.

Jen raději pro jistotu upozorňujeme, že o prototypech hovoří prodejci a současní majitelé, jestli vás některý kousek zaujme, rozhodně si ho před případnou koupí důkladně prověřte. Může se totiž stát, že označení jako "prototyp", "prvomodel", "vůz ověřovací série" nebo "mezityp", mají jediný smysl: navýšit cenu.

Ostatně ani vybraná vozidla nejsou z větší části zrovna levná, přestože stav některých je horší, jiných dokonce vyloženě špatný. Tento přehled tedy berte spíš jako zajímavost, jako ukázku toho, na co všechno se dá v naší inzerci narazit. A do diskuze nám napište, co si o jednotlivých nabídkách a požadovaných cenách myslíte.

Nejstarším autem v našem výběru je Tatra 603 z roku 1956, respektive její torzo. Podle prodejce, který upřímně přiznává, že jde o předmět "pouze pro odvážné a movité nadšence", se jedná o jediný "dochovaný" prototyp. Na kovovém štítku v motorovém prostoru najdeme číslo 1956/0090, na hliníkovém štítku pak číslo motoru 0010. Cena činí 500 tisíc korun.

Zahrnuli jsme také Škodu 110 R, která sice není prototypem, ale podle prodejce jde o vůz z počátku produkce, údajně dokonce o devátý vyrobený kus z roku 1970. "Prvomodel" má mít ještě prototypový volant. Stav je výrazně lepší než u tatrovky, přesto auto potřebuje spoustu péče. Motor se ale prý točí a vůz je kompletní. K mání je přes českou inzerci v Polsku za 500 tisíc korun.

Video se připravuje ...

Stejný prodejce nabízí ještě Škodu 105 S údajně z ověřovací série a třetí vyrobený kus. Vůz z roku 1976 měl být v roce 2006 přelakován, má najeto 78 tisíc kilometrů a patří k němu dobová dokumentace. Cena činí 250 tisíc korun.

A nakonec jsme vybrali motorku, a to stroj MTX s motorem o objemu 250 kubických centimetrů. Jde prý o první vyrobený prototyp z roku 1980. Z fotek je zřejmé, že motocykl by uvítal trochu péče. Prodejce za něj žádá 300.000 Kč.

Jan Zajíc
Diskuze (3)

Doporučujeme

1. 4. 2022 07:47
Re: 603...
Všetky uvedené ponuky sú šialenosť. Skôr by som to nazval pokusmi vyryžovať zo starého bezcenného šrotu čo sa dá.
31. 3. 2022 22:37
603...
...strašnej tabák. Za půlku koupit dva štítky je fakt docela dost.