Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jaguar Land Rover pracuje na revolučním interiéru s tištěnou elektronikou

Ondřej Mára Ondřej Mára 7. 11. 2019 • 19:08
2

Společnost Jaguar Land Rover se rozhodla investovat do rozvoje technologie LESA, která by mohla výrazným způsobem změnit podobu interiéru nových automobilů.

Pod zkratkou LESA se ukrývá označení Lightweight Electronics Simplified Architecture, což se dá volně přeložit jako „Lehká elektronika se  zjednodušenou architekturou.“ V praxi to pak znamená, že by automobilka mohla doslova tisknout obvody na různé panely v interiéru, čímž by odpadla potřeba tradičních řídících jednotek s velkými základními deskami a nespočtem kabelů.

Automobilka by tak díky využití technologie LESA mohla „vyrábět panely interiéru, které budou schopny zobrazovat informace pouze v případě potřeby, čímž designérům dovolí vytvořit jednoduchý a beztlačítkový interiér pro budoucí vozy.

Podobná technologie se již používá při výrobě zahnutých OLED televizorů a různé nositelné elektroniky, jako jsou například chytré hodinky. V automobilech bychom se pak mohli dočkat využití například u různě zahnutých displejů, panelů schopných měnit barvu nebo obložení, které bude schopné zobrazovat jednoduché informace i bez zabudovaného displeje.

Automobilka už prý úspěšně vyzkoušela prototypy technologie LESA u kontrolního panelu umístěného ve stropě, kde se jí podařilo dosáhnout snížení váhy elektroniky o 60 % a navíc se podařilo zmenšit velikost dílů z 50 mm na 3.5 mm. Každé snižování váhy se přitom příznivě projevuje na emisích CO2, což je další podstatný důvod k rozvoji této technologie.

Zdravotnictví, letecký a kosmický průmysl, spotřební technologie i vojenský průmysl již využívají výhod strukturální elektroniky a náš výzkum je díky prvnímu umístění do kabiny vozu na vedoucím postavení v automobilovém segmentu,“ uvedl Ashutosh Tomar, manažer oddělení výzkumu elektroniky v Jaguar Land Rover.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku