Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jeden vzácný GM Futurliner se kdysi dostal z USA do Německa. A měl by být na prodej

Jan Zajíc Jan Zajíc 12. 10. 2021 • 21:34
26
4
Zobrazit náhledy (26)
GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner (1940) GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner GM Futurliner (1940)

GM Futurliner je fascinující vozidlo, které kdysi Američanům ukazovalo, jaká je čeká budoucnost. Jeden z pouhých dvanácti vyrobených exemplářů se před několika lety dostal do Německa.

Pozoruhodné aerodynamicky tvarované vozy a jejich příběh jsme vám představili nedávno.

Pro připomenutí: tucet 10 metrů dlouhých, 2,4 metru širokých a 3,5 metru vysokých strojů jezdilo po Spojených státech a Kanadě v rámci akce "Parade of Progress" (Přehlídka pokroku), kterou si vymyslela automobilka General Motors. Jejím cílem bylo předvádění nových technologií. A pro GM šlo samozřejmě také o interesantní reklamu.

První Futurliner se poprvé ukázal světu v roce 1939 na veletrhu v New Yorku, v dalších měsících byly vyrobeny zbývající vozy. Ty zaujaly jak designem, tak umístěním a tvarem kabiny, zbarvením a koncepcí "nákladního" prostoru. Tam se za pět metrů dlouhými elektricky ovládanými dveřmi ukrýval onen slibovaný pokrok.

U každého z dvanácti aut to bylo něco jiného. Futurlinery byly vlastně mobilním pódiem a divákům předváděly vymoženosti jako stereofonní zvuk, televizi, tryskový motor, vývoj ledniček, klimatizací nebo třeba mikrovlnku.

Vozy takto na turné vyrazily dvakrát. První karavana brázdila Severní Ameriku v letech 1940 a 1941, druhá v letech 1953 až 1956. Před druhou výstavou byly Futurlinery trochu upraveny a vylepšeny, vzhledem k technologickému vývoji se změnily také některé "exponáty". 

Po druhé přehlídce pokroku automobilka deset kusů rozprodala a dva darovala policejním sborům v Michiganu. Většina z vyrobených vozidel přežila v různém stavu do dneška, podle dostupných informací se ví o devíti nebo o desíti exemplářích.

Jedním z přeživších je Futurliner číslo 9, který původně sloužil jako "recepce" celé výstavy. V roce 1984 ho koupil jistý Bob Valdez, který věnoval více než 14 let života jeho renovaci. Vůz také vybavil 6,5litrovým osmiválcem (původně Futurlinery poháněl naftový čtyřválec, později benzínový řadový šestiválec) a v útrobách zařídil bar ve stylu art deco. V roce 2016 tento stroj odkoupila německá společnost Chrome Cars, která se zabývá zejména obchodováním se vzácnými a netradičními automobily. 

Vzhledem k tomu, že na jejím webu Futurliner figuruje v sekci s označením "Showroom", v níž nabízí auta na prodej, je pravděpodobné, že fascinující vůz je k mání. Cenu ovšem firma nikde neuvádí.

Zatím poslední "veřejný" prodej Futurlineru se uskutečnil v roce 2015 v aukci společnosti Barrett-Jackson, nový majitel tehdy zaplatil čtyři miliony dolarů, což je podle současného kurzu asi 88 milionů korun.

Související články

Témata
Avatar - Ozzman
13. 10. 2021 07:35
Re: fallout
Jo, je to ten styl... respektive celý Fallout je v tomhle "retro" 30-50tkovém stylu
Avatar - Mikesus
13. 10. 2021 07:30
Re: fallout
Jako vůbec mne to nenapadlo, ale tam by se to fakt hodilo :yes:
Avatar - Ozzman
13. 10. 2021 07:07
Re: fallout
:yes: :yes:
12. 10. 2021 22:54
fallout
… jak vystrizene z meho oblibeneho rpg… war never changes

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud