Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jeep Renegade se zmenší. Bude z něj levný elektromobil

Marek Bednář
Diskuze (11)

Nová generace Jeepu Renegade má v elektrické verzi stát do 580 tisíc korun. Potvrzená je levnější baterie LFP, pravděpodobné je sdílení techniky s Opelem Frontera a dalšími.

Když automobilka Jeep představila malý model Avenger, postavený na technických základech někdejšího koncernu PSA, jeden by si řekl, že značka proslulá off-roady už do menší kategorie nepůjde. Opak je ale pravdou, alespoň dle zjištění britského webu Autocar, a pod avengerem bude ještě jeden model – nová generace renegadu.

Ten je dnes sice malým crossoverem, ale pořád nabízí dvě varianty pohonu všech kol a plug-in hybridní ústrojí – a je o něco větší než avenger. Ve výrobě je od roku 2014, je tedy na světě deset let a na novou generaci byl čas už před dvěma roky, automobilka se však soustředila na jiné priority a o generační obměně je řeč až nyní.

Ta by měla vůz přesunout z dnes zhruba dvacetiletého základu FCA Small Wide 4×4 na nejlevnější techniku, kterou má koncern Stellantis k dispozici, tedy platformu Smart Car. Na té stojí také Citroën ë-C3, Opel Frontera a s největší pravděpodobností i Fiat Grande Panda, k nimž se tak nový renegade nejspíš přidá.

„Nejspíš“ proto, že Carlos Tavares, šéf koncernu Stellantis, platformu přímo nepotvrdil.  Uvedl však, že vůz v elektrické verzi – jediné prozatím potvrzené – „musí dostat technologii LFP“, tedy levnější lithium-železofosfátovou baterii ve snaze udržet cenu vozu do 25 tisíc dolarů, tedy 579 tisíc korun. Ani to není úplně málo, ale dosud nejlevnější – a taky jediný – elektrický jeep, model Avenger, startuje bez stovky na 900 tisících.

Video se připravuje ...

Renegade má, stejně jako koncernoví sourozenci, přijít také ve spalovacích verzích. V té elektrické bude jeden ze šesti nových elektro-jeepů, které mají být v prodeji globálně do roku 2027.

K dalším patří velké luxusní SUV Wagoneer S, off-road Recon či dosud nepojmenované „mainstreamové“ středně velké SUV. Také je v plánu velký elektromobil s prodlužovačem dojezdu, pravděpodobně na rámové platformě a s technikou pick-upu Ram 1500 Ramcharger.

Marek Bednář
Diskuze (11)

Doporučujeme

Avatar - W.O. PRSCLEY
18. 6. 2024 14:01
Re: Jeep C3gade
fór je v tom že oni těchto derivátů ani nemusí prodat moc a stejně se to díky korporátní synergii vyplatí
Avatar - W.O. PRSCLEY
18. 6. 2024 13:59
Re: Neprodejné
To je jasné. Lepší by ale bylo jako u BMW přijít s kompletní škálou včertně dieselu, jako je to nyní u Countrymana. :-)
18. 6. 2024 11:54
Re: Jeep C3gade
Ano. Je to ubohost
Avatar - twistedTSD
18. 6. 2024 08:46
Jeep C3gade
Takže z malého SUV, které umělo 2.0 diesel 4x4, bude derivát e-C3 (a dalších asi pěti modelů) s 44kWh baterkou? To zní... velmi lákavě.
Avatar - Barrichello
18. 6. 2024 07:19
Neprodejné
a za chvíli přijdou s benzínovou verzí, jako u Avengeru :-)