Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jízdní dojmy s Porsche Cayenne Coupé: Umí klamat tělem?

Leoš Káňa Leoš Káňa 8. 9. 2019 • 21:18
128
13
Zobrazit náhledy (128)
Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé Porsche Cayenne Coupé

Boxeři v nejtěžší kategorii sice nepředvádějí nijak zběsilé tempo, ale jejich rána může být smrtící. Do stejné kategorie míří Porsche Cayenne Coupé, které ale touží pohyb výrazně oživit.

Naučit obří SUV alespoň nějakým sportovním základům není nic jednoduchého. V případě Porsche ale tak nějak předpokládáme, že se i jeho velké modely budou chovat podobně jako devětsetjedenáctka. Cayenne nám již dříve ukázal, že závodní geny zdědil. Provedení kupé chce ale svůj sportovní potenciál rozvinout naplno.

Když v roce 2002 představilo Porsche své první SUV Cayenne, mnozí si klepali na čelo. Do sportovní dynastie se tohle odulé monstrum příliš nehodilo, ale zákazníci byli jiného názoru. Po druhé generaci v roce 2007 přišla třetí a předloni čtvrtá, která svěžím vzhledem už nikoho neuráží. A nyní před námi stojí provedení kupé. Svěží styl, 20 mm nižší střecha a zadní sloupek připomínající 911 nemá chybu. Proti konkurenčním SUV se splývavou zádí působí naprosto přirozeně a z estetiky dostává jedničku. Uvnitř je téměř stejně místa. Rozvor se nezměnil a zadní řada – standardně dvoumístná – je ukotvena o 30 mm níže, což kompenzuje pozvolnější střechu. 

To pravé ořechové

Pro první svezení volíme zlatou střední cestu. Tedy provedení S s dvakrát přeplňovaným šestiválcem 2,9 l o výkonu 324 kW. Vylepšené je o odlehčující paket Lightweight Sports, zahrnující karbonovou střechu, která srazí hmotnost o 21 kg a sníží těžiště, 22palcová kola v designu GT nebo sportovní výfuky z Turba.

S tímto paketem zvládne stovku za 4,9 s, tedy o desetinu rychleji.

Standardem Cayenne Coupé je paket Sport Chrono s možností volby jízdních režimů i nastavení tuhosti tlumičů. V normálním umí být mimořádně pohodlné a jemně ševelící šestiválec ladí s příplatkovým 3D ozvučením Burmester. Jenže s Coupé jsme si dali dostaveníčko proto, abychom zjistili, jak se jeho vlastnosti přiblížily sportovním kupátkům. Přepínáme na mód Sport+. Otáčky vyskočí nahoru, výfuk se rozprská a podvozek i řízení ztuhnou. Pod plným plynem vystřelí za řádného burácení jako raketa. Dynamika je okouzlující, a navíc míříme do kopců – Slovinsko je jich plné. Úzké serpentiny s utaženými zatáčkami a spoustou vraceček odhalují, že konstruktéři Porsche odvedli skvělou práci. Pneumatiky s rozměrem 285/35 R22 vpředu a 315/30 R20 vzadu drží jako přilepené. Dvě tuny hmotnosti nejsou vůbec znát, protože auto hbitě reaguje na pokyny od volantu a na obří SUV se až neuvěřitelně hladce proplétá strmými stoupáními. Takovou suverenitu jsme nečekali. Snad jen osmistupňovému automatu občas déle trvalo podřazení na správný stupeň. Pádla pod volantem ale tento nedostatek vyřešila a my stylem plyn-brzda ukrajujeme jeden kilometr za druhým z téměř 200 km dlouhé trasy. Příplatkové keramické brzdy jsou k neutahání, takže jedeme naplno i z kopce. Navíc kotouče váží o polovinu méně než klasické, takže vůz je dále o nějaký kilogram lehčí a snižuje se tím i neodpružená hmota. Se zpocenými zády a rozesmátým obličejem přijíždíme po třech hodinách do cíle.  

Dusot kopyt

Potom už na nás čeká dvakrát přeplňovaný čtyřlitrový osmiválec ve verzi Turbo. Výkon 404 kW, točivý moment 707 Nm, ale také hmotnost 2,2 tuny, což je o 150 kg více než v případě „eska“. Navíc má standardní prosklenou střechu i brzdy s mimořádně tvrdým povlakem z karbidu wolframu a speciálně vyvinutými brzdovými destičkami – proti konvenčním brzdám mají mít lepší vlastnosti a až o 30 procent delší životnost. Možná je tedy o dva metráky těžší – a to už je na jízdě i dynamice znát. Brumlavý osmiválec sice dostane Cayenne Coupé na stovku za 3,9 s, ale že by byl o tolik rychlejší než předchozí coupé, nám nepřijde, protože i to nás dokázalo pořádně zatlačit do sedadel. Velkou výhodou je obří síla od nějakých 2000 otáček, takže ho nemusíme tolik vytáčet – předchozí třílitr se nejlépe cítil nad čtyřmi tisíci. To znamená, že automat může mít lehce delší převody, a přitom zbytečně nepodřazuje. Ví, že i s plynem na podlaze jsou tři tisíce otáček dostatečné.  

Porovnání rozměrů Cayenne Cayenne Coupé
Délka (mm) 4918 (4926) 4931 (4939)
Šířka (mm) 1983 1983 (1989)
Výška (mm) 1696 (1673) 1676 (1563)
Rozvor (mm) 2895 2895
Objem kufru (l) 770 (745) 625 (600)
Údaje v závorce platí pro provedení Turbo

Takže první změna. Nemusíme řadit pádly, ale necháváme vše na automatu. A ta druhá? To je všechno ostatní. Turbo se standardními adaptivními vzduchovými tlumiči umí být ještě plavnější a komfortnější. Zrychlení ze stovky na dvě stě je brutální, ale radost z řízení jsme u něj nenašli. Tedy ne takovou jako u předchozího „eska“. Připadá nám, že si adaptivní podvozek dělá, co chce, a řidič je tu jen do počtu. Hravost, se kterou se vrhalo slabší kupé do zatáček, nahradila nejistota a občas i nedotáčivost. Standardní sedadla nemají patřičnou boční oporu, jakou měla předchozí sportovní, a kloužeme po hladké kůži. Ani brzdy, leč lepší než ocelová klasika, nedávají potřebnou jistotu. V cíli nám palubní počítač ukazuje spotřebu 22 l/100 km, a to jsme cayenne poslední kilometry šetřili. Určitě je tedy dobře, že turbo má standardně nádrž na 90 litrů paliva, a ne jen 75 l jako u slabších verzí.  

Rozhodně ale nechceme říci, že by nás turbo zklamalo. Na velké a těžké SUV jezdí také neuvěřitelně a osmiválec je famózní ve všech směrech. Jen se slabším a o nezanedbatelných jeden a čtvrt milionu levnějším šestiválcem jsme si užili více zábavy.

 

Porsche Cayenne Coupé v číslech Coupé S Coupé Turbo Coupé
Zážehový motor přeplňovaný V6 dvakrát přeplňovaný V6 dvakrát přeplňovaný V8
Zdvihový objem (cm3) 2995 2894 3996
Výkon (kW/min-1) 250/5300-6400 324/5700-6600 404/5750-6000
Točivý moment (Nm/min-1) 450/1340-5300 550/1800-5500 770/2000-4500
Hmotnost (kg) 2030 2050 2200
Převodovka 8AT
Maximální rychlost (km/h) 243 263 286
Zrychlení z 0 na 100 km/h (s) 6,0 5 3,9
Průměrná spotřeba (l/100 km) 9,3 9,2 11,3
Cena (Kč) 2 258 000 2 688 000 3 955 000

Plusy

  • Elegantní silueta
  • Síla zkoušených motorů
  • Jízdní vlastnosti „eska“
  • Fungování keramických brzd
  • Slušný prostor

Minusy

  • Těžkopádnější verze Turbo
  • Malá opora běžných sedadel
  • Lesklý dotykový středový panel

Časopis Svět motorů si můžete objednat na ikiosek.cz.

Související články

Témata
Avatar - white label
9. 9. 2019 23:57
Re: 2,9 vs 4,0
Samotné motory jsem nevážil, ale Panamera GTS s V8 4,0 je o 105 kg těžší, než o 20 PS slabší eSko s V6 2,9.
Aktivní diff právě Macan (za příplatek) má (měl ho už i předfaceliftem) a pokud chceš Macana jako relativně řidičsky atraktivní "crossover-hh", pak je ideální konfigurací adaptivní podvozek (PASM), ale bez vzduchu! (GTS a Turbo ho má v základu), aktivní diff na zadní nápravě (PTV plus), sport chrono paket a sport. výfuk (GTS a Turbo opět už v základu). V této konfiguraci Macan "berličky" typu natáčení kol a akt. stab. nepotřebuje, protože je podstatně nižší, lehčí a celkově menší.
Schopnosti podvozku nového Cayenneu jsou (vzhledem k jeho velikosti, výšce a hmotnosti) opravdu impozantní, ovšem podobně jako cena za to, přesto i u Cayenneu zatáčí o poznání lépe eSko s V6, než Turbo s V8.
Ano i vzduchový podvozek se vyvíjí, přesto stále platí, že jeho preferencí je komfort, nikoli agilita ve smyslu "řidičského" podvozku. A stále má určitý problém s příčnými nerovnostmi, které dávají stejný ráz oběma kolům dané nápravy současně.
Nová RS6 má vzduch v základu, ale místo něj je možné zvolit sportovní podvozek s ocelovými pružinami a stavitelnými tlumiči, protože skutečně sport. (správně "ukecaný") podvozek se na vzduchu prakticky udělat nedá.
9. 9. 2019 15:54
Re: 2,9 vs 4,0
Ok, tedy srovnatelné:
RRS SDV6: 2245Kg (EU)
Touareg V6 TDI: 2070kg (EU)
X5 30d: 2180kg (EU)
GLE 350g nemůžu najít specifikaci pro EU, USA verze se bez řidiče a suchá vejde pod 2200kg

Chtěl jsem tím říct, že podstatně větší SUV může vážit skoro stejně jako PŘEDRAŽENÝ E-Pace, který stojí 1,66 mil. Kč, což vedle 1,740 mil Kč za V6 Touarega není nijak zásadně rozdílná cena. Šlo mi pouze o hmotnost.
Avatar - fOE
9. 9. 2019 10:00
Re: 2,9 vs 4,0
Ad ta adorovana hmotnost. Chlacholit se E pacem, ktery je tezky protoze cena, je trosku odvadeni pozornosti. Lepsi je se podivat kdyz uz tak na F Pace, a ten ma pod 2t, konkretne 1995Kg s kompresorovou V8 o 5L objemu, s V6 je pak o dalsich 100kg niz. Je to pravda o osmnact cisel mensi auto, ale o kolik je mensi i skutecne se tu vedlo nekolik debat kde byl cayenne davan s F pacem podobnou uroven. Prijde mi to jako smysluplnejsi srovnani nez treba to s Kodiaqem. ;-)
9. 9. 2019 09:26
Re: 2,9 vs 4,0
Otázkou zůstává, jaký je vážně mezi těma motorama hmotnostní rozdíl. Byly ATMO V8, který se podívaly pod 200kg (63AMG a mimochodem třeba stařičká 4,2 V8 AUDI). Dneska se ale motory váží převážně kompletně nenastrojené a reálnou hmotnost agregátu se z toho nedozvíš.
Cayenne je oproti Macanu narvanej technologiema (natáčení kol, aktivní stabilizátory), který v Macanu nejsou. A nevím, jestli má Macan aktivní dif. Otázkou ale je, jestli to Macan potřebuje, protože je menší. Ale schopnosti podvozku na kterým Cayenne stojí jsou opravdu impozantní, cena teda taky. Jo a pak si nejsem jistý, jestli má Macan stejnej vzduchovej VÍCEKOMOROVEJ podvozek, jako Cayenne. Protože třeba teď už minulá A6 se na vzduchu chová úplně jinak, než ten Touareg a je to daný tím, že umí měnit krom tlaku výšky i progresivitu právě využitím více komor na každém kole.
Avatar - white label
8. 9. 2019 19:12
Re: 2,9 vs 4,0
S tím srovnáním 2.9 vs 4,0 souhlas.
Těšil jsem se na novou Panameru GTS s mírně přifouklou V6 2,9 z eSka, jenže oni tam nakonec dali výrazněji podladěnou těžší V8 4,0 z Turba...
Vykašlal bych se na předražený Cayenne Coupé a šel raději do Macanu Turbo (také s V6 2.9), je lehčí, nižší, agilnější a lépe vypadá.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku