Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kia oficiálně představuje novou generaci crossoveru Soul i elektromobilu e-Soul

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 29. 11. 2018 • 03:20
90
17
Zobrazit náhledy (90)
Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia Soul Kia Soul Kia e-Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia e-Soul Kia Soul Kia Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia e-Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia Soul Kia e-Soul Kia e-Soul
Kia Soul v první i druhé generaci představovala jeden z nejoriginálnějších modelů své značky a nejinak tomu bude i v případě generace třetí nastupující rovnou i v čistě elektrickém provedení.

Společnost Kia Motors America na autosalonu v Los Angeles odhalila třetí generaci crossoveru Soul a spolu s ní i odvozený elektromobil e-Soul, který zamíří na trh ve své druhé generaci.

Model Soul vždy přitahoval pozornost svým designem, i když někomu především první generace připomínala jen dvě na sobě položené krabice od bot, které byly proměněny v osobní auto. V každém případě Soul slavil u zákazníků úspěch, což asi nejlépe dokazuje skutečnost, že se dočkal již třetí generace a nezmizel v propadlišti dějin.

Třetí generace crossoveru rozvíjí myšlenky i styl svých předchůdců, k nimž přidává nová řešení a to především v oblasti předních partií, u nichž Kia vsadila na dnes tolik populární rozdělení světlometů do několika úrovní. K optickému odlehčení boků pak přispívá nové tvarování zasklení s pruhem oddělujícím střechu od masivního posledního sloupku karoserie. Strmě ukončená záď pak nejvíce zaujme tvarováním koncových svítilen.

Kia Soul třetí generace se prozatím představuje pouze v provedení pro severoamerický trh a podle dostupných materiálů Kia Motors America má rozvor náprav 2601 mm, celkovou délku 4196 mm, šířku 1800 mm a výšku 1600 mm. Pro srovnání lze připomenout, že druhá generace v evropském provedení má rozvor náprav 2570 mm, celkovou délku 4140 mm, šířku 1800 mm a výšku 1593 mm.

Novinka nabídne na severoamerické půdě dvojicí zážehových motorů. Prvním z nich je atmosférický čtyřválec o objemu 2,0 l s nejvyšším výkonem 108 kW (147 k) a točivým momentem 179 N.m. Tento motor bude možné kombinovat s manuální šestistupňovou nebo IVT (Intelligent Variable Transmission) převodovkou. Druhým motorem v nabídce je přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,6 l, který disponuje nejvyšším výkonem 147 kW (201 k) a točivým momentem 264 N.m. Tato pohonná jednotka má spolupracovat pouze se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou.

Nový Soul zamíří na severoamerický trh v šesti stupních výbavy: LX, S, X-Line, GT-Line, EX, “EX Designer Collection”. Za novinku je označováno provedení GT-Line, které bude k dispozici pouze s výkonnější šestnáctistovkou a charakterizují jej 18palcová kola a sportovně stylizované přední i zadní partie. Nová je i verze X-Line, která má díky svému vzhledu s ochrannými lištami nárazníků i prahů přibližovat nový Soul k SUV.

Elektromobil Kia e-Soul je prezentován téměř jako samostatný model, k čemuž přispívá i mírně odlišné řešení designu předních i zadních partií karoserie a kol. Ve své nové generaci nově nabídne výkon 147 kW (201 k) a točivý moment 395 N.m, což je mnohem více než dosavadních 285 N.m u odcházející generace. Podstatně se podle materiálů automobilky zlepšilo i jízdní chování a jízdní dynamika, a to díky nezávislému zavěšení zadních kol, které je novinkou.

Ve své druhé generaci používá tento model lithium-iont polymerovou baterii s kapalinovým chlazením a kapacitou 64 kWh, což má znamenat méně častou potřebu každodenního dobíjení. Nová baterie se v současnosti testuje za účelem stanovení přesného dojezdu podle EPA. Výsledky se očekávají počátkem roku 2019 a budou oznámeny v pozdějším termínu.

Navíc díky systému stejnosměrného rychlodobíjení CCS (Combined Charging System), dodávanému již v základní výbavě, by dobití baterie mělo být tak rychlé, že v cestování je možné pokračovat již po krátké zastávce.

Standardem pro novou generaci elektromobilu jsou čtyři jízdní režimy (Eco, Comfort, Sport a Eco+), které automaticky přizpůsobují výkon trakčního motoru, rekuperační brzdění, nastavení klimatizace a vyhřívání.

Chytré rekuperační brzdění, ovládané prostřednictvím páček na sloupku řízení, umožňuje řidiči zpomalovat vozidlo a získávat elektřinu přeměnou kinetické energie, a tak prodlužovat dojezd. Řidič volí ze čtyř úrovní rekuperačního brzdění (0 až 3) v závislosti na jízdních podmínkách. Funkce Brake and Hold umožňuje pomocí páčky pod volantem zpomalit vozidlo úplně do zastavení a při jízdě prakticky používat jen akcelerační pedál.

Kia e-Soul je vyráběna v korejském závodu Gwangju a na evropských trzích bude přestavena v příštím roce.

Související články

Témata
3. 12. 2018 04:31
Moc pěkné
Za mě moc pěkné - verze GT line v červené nemá chybu. Takhle si představuji auto pro lidi, kteří chtějí praktické auto a navíc se chtějí trochu odlišit od mainstreamu
30. 11. 2018 04:28
Re: v tomto prevedeni
Věřím, že se neprodá žádný...to bude hyzdit okolí i v opuštěném lomu.
30. 11. 2018 04:27
Re: Ikonický tvar?
Sorry, ale u této nevzhledné krabice, neforemné obludě na kolečkách Carreru ani nezmiňuj.

Je to otřes a jen tvoje zanícenost ke koncernu H/K ti dovolí napsat o tom, jak to bude fajn.

Ne, je to odpudivé, nehezké. ;-\
Avatar - Blue Sun
29. 11. 2018 19:14
Re: v tomto prevedeni
Co se ti na tom líbí? Připadá mi to jako kdyby chtěli okopírovat Citroëny, ale někde v půlce najednou vyměnili pracovní tým, tak na to nasadili kabinu ze starého Swifta...
29. 11. 2018 16:54
Re: Atmosféra
Kdepak díky dobrodiní EU bude je Elektro Soul ;-\ jinak to turbo je velmi dobrej motor ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku