Klimatičtí aktivisté rozjeli nový boj proti SUV, zatím naštěstí jen v zahraničí
Majitelé SUV zaparkovaných v zahraničních městech se stále častěji setkávají s nepříjemností, která dokáže zkomplikovat život. A zřejmě je jen otázkou času, než dorazí i k nám.
Čeští řidiči se v posledních měsících opakovaně setkali s klimatickými aktivisty, kteří se rozhodli vynucovat si pozornost poněkud absurdními blokováním dopravy. V zahraničí se však environmentální aktivisté nově rozhodli zaměřit především na majitele vozidel typu SUV, jak upozornil web AutoEvolution.
Například v Londýně by se tak součástí výbavy každého majitele vozidla typu SUV již brzy mohla stát pumpička nebo kompresor, neboť jim aktivisté stále častěji vypouštějí pneumatiky u zaparkovaných vozidel. V tom lepším případě pak ještě nechají za sklem vzkaz, který řidiče alespoň upozorní před vyjetím a ničením pneumatik.
Na vzkazu bývá obvykle napsáno, že SUV jsou prý druhým největším zdrojem zvýšení emisí uhlíku v posledním desetiletí a proto bylo konkrétní SUV „odzbrojeno“ vypuštěním jedné nebo více pneumatik.
Následuje vysvětlení, podle kterého nebyl vůz touto akcí nijak poškozen, vozidlo jako takové však prý poškozuje sdílenou planetu a vzduch. Vzkaz také dodává, že pokud by řidiči SUV byly národem, prý by byli šestými největšími producenty CO2 za rok 2021. V důsledku znečištění vzduchu pak prý za rok 2019 zemřelo v Londýně okolo 4000 lidí. V závěru zprávy je pak vzkaz, který řidiče vyzývá k chůzi, jízdě na kole, využití hromadné dopravy a celkové skromnosti.
Aktivisté si tak k dosahování svých ušlechtilých cílů vybrali jednu skupinu, která má evidentně trpět bez ohledu na důvody, kvůli kterým si SUV pořídili. Zatím také není zřejmé, zda aktivisté berou na milost alespoň vozy s hybridním pohonem. V každém případě je jisté, že i tato akce může mít v krajních případech urgentních jízd nepříjemné důsledky.
Od aktivistů je přitom ohleduplné, že pneumatiky pouze vypouští – nikoliv prořezávají. Zřejmě si však neuvědomují, že i tímto způsobem může dojít k poškození pneumatik – zejména jejich bočnic a vnitřní konstrukce. V důsledku si tak někteří řidiči zřejmě budou muset jet koupit nové pneumatiky, což povede k další (jinak zbytečné) cestě a spotřebování dalších zdrojů i na výrobu pneumatik. Zkrátka nekonečný cirkus.
V případě Londýna se přitom sluší zdůraznit, že zde platí poměrně přísná omezení proti znečišťování ovzduší. Řidiči například musí uhradit poplatek za jízdu vyhrazenými zónami (tzv. Congestion charge) i za vjezd do tzv. ultra-nízkoemisních zón. Nejde přitom o úplně zanedbatelné částky.
Celá akce s vypouštěním pneumatik prý přitom začala jen jako malý protest, odstartovaný přes sociální sítě. V poslední době se však údajně rychle šíří různými městy a zřejmě bude jen otázkou času, než dorazí také do klimaticky „méně extrémistické“ střední Evropy a konkrétně do Česka.