Kvalifikace motocyklové VC Rakouska 2021: Martin překonal v MotoGP svůj rekord okruhu

Pole position pro druhý letošní závod na Red Bull Ringu, který se jede tentokrát jako Velká cena Rakouska – získali Španěl Jorge Martin (MotoGP), Brit Sam Lowes (Moto2) a Ital Romano Fenati (Moto3).

Rakouský okruh měří 4,318 km, má deset zatáček – sedm pravých a tři levé. Již minulý týden, kdy se zde jel podnik jako Velká cena Štýrska, už mohli diváci na tribuny bez omezení a nyní se situace opakovala. Mimochodem, zřejmě největší radost z toho měli kameramani. První víkend v srpnu, kdy se jelo v Mostě mistrovství světa superbiků, byli nejvíce nadšeni právě televizní kameramani, protože mohli konečně zabírat diváky.

MotoGP

Na start nenastoupil tovární jezdec Yamahy Maverick Viňales, kterého nepřihlásil samotný tovární tým Yamaha. Mluví se o problémech s motorem, které měl španělský jezdec vyvolat záměrně. Spekuluje se dokonce o tom, že tým tří ladiček ho nepustí na start do konce sezona, přestože se jezdec později omluvil. Příští rok má Viňales jezdit v barvách tovární Aprilie.

Z první části kvalifikace postoupili vítěz závodu z minulého týdne Jorge Martin a Miguel Oliveira. Pouhých 0,105 sekundy dělilo od druhé části kvalifikace Alexe Rinse. Až osmý byl Valentino Rossi, a úplně poslední Brit Cal Crutchlow, který v satelitním týmu Yamahy – Petronas Yamaha SRT, zastupuju zraněného Itala Franka Morbidelliho.

Z boje o pole position to měl nejlépe rozehrané Fabio Quartararo, který časem 1:22,667 překonal týden starý rekord Martina o 0,317 sekundy. Byl to však právě Martin, který v závěru vymezeného času zatáhl a vzal si svůj rekord zpět. Stopky mu nakonec naměřily 1:22,643. Společně s ním se do první řady postaví Quartararo a Francesco Bagnaia. Jezdci na ducati obsadili čtyři z prvních šesti míst.

Moto2

Ve střední kategorii se v první části kvalifikace nejvíce dařilo trojici Italů Stefano Manzi, Fabio Di Giannantonio, Nicoló Bulegovi a Britovi Jake Dixonovi, kteří postoupili do druhé části kvalifikace. V bitvě o nejlepší postavení na startu držel dlouho žezlo nejrychlejšího Japonec Ai Ogura, za kterým zaostával o 0,024 sekundy Brit Sam Lowes. Posledně jmenovaný dokázal ještě zrychlit o 0,167 sekundy a získal pole position. Ve svým posledním pokusu se polepšil také Španěl Raul Fernandez a oba se tak dostali před třetího Oguru, který se ovšem s nim i postaví do první řady. Smůlu ml lídr šampionátu Australan Remy Gardner, který ve svém posledním pokusu spadl a závod začne z páté pozice.

Moto3

Jediný český zástupce ve světovém šampionátu Filip Salač (CarXpert PrüstelGP), jezdil, stejně jako v pátek, na tvrdých pneumatikách. Ovšem i tak dokázal postoupit z dvanáctého místa přímo do druhé části kvalifikace. Z první kvalifikace postoupili dál Italové Riccardo Rossi, Stefano Nepa, Španěl Carlos Tatay a Japonec Kaito Toba.

Smůlu měl Salačův týmový kolega Japonec Ryusei Yamanaka, kterého „sestřelil“ Argentinec Gabriel Rodrigo, který byl za to potrestán startem z boxové uličky. Tento Jihoameričan měl vskutku povedený den, protože pomohl k zemi později také Japonci Tatsuki Suzukimu. Ten se na trati již neobjevil, ale jeho druhý dosažený čas nikdo nepřekonal. Japonec tak bude stát v první řadě. Společně s ním tam bude nejrychlejší sobotní jezdec Moto3 Ital Romano Fenati, který dosáhl pátou pole position v kariéře, ale poprvé od srpna 2017. Společně s nimi bude vyrážet do závodu Španěl Jeremy Alcoba. Salač dosáhl sedmnáctý čas, ale polepší si minimálně o jedno místo, protože penalizovaný Rodrigo skončil v pořadí před ním.