Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lancia Prisma Diesel: Ředitelský komfort za pět litrů nafty

Lukáš Prejzek
Diskuze (3)

Když klasiku, tak sedan. Když sedan, tak výjimečnou značku. Pamatujete si ještě na Lancii Prisma? Sice se k nám nikdy nedovážela, ale díky italským kriminálkám ji obdivoval každý školák.

Ještě před dvaceti lety patřilo k bontonu každé lepší automobilky nabízet v nižší střední třídě bohatou paletu karoserií: nad tří- a pětidveřovým hatchbackem, kombi a kabrioletem zaujímal královskou pozici sedan. Čtyřdveřová limuzína s odděleným zavazadlovým prostorem vnášela i do lidového segmentu reprezentativní vzhled.

Nemohla tak chybět ani v repertoáru prestižní značky Lancia, jež se v minulosti proslavila takovými finesami, jako byla kombinace přeplňování turbodmychadlem a kompresorem nebo později unikátní zástavba třílitrového motoru Ferrari V8 do sedanu Thema 8.32. Italové téma kompaktního sedanu pro 80. léta nikterak nepodcenili, prismu vybavili podvozkovým základem veleúspěšného hatchbacku Delta. Spolu s jeho novou verzí GT, osazenou zážehovou šestnáctistovkou o výkonu 77 kW, se nejmenší limuzína poprvé odhalila světu na ženevském autosalonu v březnu 1983. Tehdy už přitom byly deltě čtyři roky. Mistr Giorgetto Giugiaro však dokázal i na základech okoukaného hatchbacku vytvořit šmrncovní sedan, jímž vedle bohatších rodin nepohrdli ani příslušníci mafie či regionální politici.

Video se připravuje ...

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Lukáš Prejzek
Diskuze (3)

Doporučujeme

28. 4. 2023 12:07
RE:
Ked som bol malý, mali sme to auto v rodine. Ešte doteraz si pametam rozpadávajúci sa interiér. Jedno z prvých áut ktoré som šoféroval.
Avatar - WinDiesel
7. 3. 2023 14:49
Re: Lancia Prisma byla fakt super
Ať si to strčí do zad. :-)
Nafta byla tehdy prostě pracant, za málo. Tehdy byl benzín příjemnější. Dnes je to vcelku jedno, nafta už je skvěle utlumena, alespoň u nových aut.
Nejsem si jist ale tento motor měl myslím přímý vstřik nafty bez pilotu, tedy staccatto.
Avatar - Ja Prvni 123
6. 3. 2023 19:00
Lancia Prisma byla fakt super
nafta jezdila na svou dobu opravdu lacino, ale pořád za nejlepší považuji 1600 benzin.
Jezdil jsem oběma, naftou podstatně víc km, s benzínem podstatně raději.

Jo - a premium si strčte do špic.
:-)