Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lehčí auta? Japonci plánují nahradit ocel celulózou

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 25. 8. 2017 • 04:06
57
Výrobci automobilů na celém světě chtějí produkovat stále lehčí vozidla. Díky tomu se zájem některých výrobců a dodavatelů autodílů soustředí na pro automobilový průmysl poměrně netradiční materiál.

Celulózou, tedy takzvanou dřevní buničinou, která je základním stavebním kamenem rostlinných buněk, dodávajícím jim pevnost, chtějí podle zprávy agentury Reuters někteří dodavatelé autodílů v Japonsku nahradit ocel.

Japonští výzkumníci a výrobci automobilových komponentů uvádí, že materiál vyrobený z celulózy váží jen pětinu toho, co ocel, a přitom dokáže být pětkrát silnější. Tento materiál, jímž jsou nanovlákna z celulózy, by se podle nich mohl v příštích desetiletích stát skutečnou alternativou k oceli, ačkoli čelí konkurenci materiálů na bázi karbonových vláken. Čeká ho ovšem ještě dlouhá cesta, než bude moci být komerčně využitelný.

„Odlehčování je neustálým problémem, s nímž se musíme vypořádat,“ řekl Masanori Matsushiro, projektový manažer, který dohlíží na konstrukci karosérií ve společnosti Toyota Motor Corp. a dodal, že dříve než budeme svědky širšího využití nových, lehčích materiálů v masové výrobě aut, musí být vyřešeny vysoké výrobní náklady.

Výzkumníci z Kjótské univerzity a významní dodavatelé dílů jako např. společnost Denso Corp, největší dodavatel společnosti Toyota, a společnost DaikyoNishikawa Corp, pracují v současnosti s plasty obsahujícími nanovlákna celulózy. Ta vznikají rozbitím vláken celulózy na setiny mikronu (tisícina milimetru).

Nanovlákna celulózy jsou používána v celé řadě výrobků od inkoustu po průhledné displeje, ale jejich potenciální využití v automobilech umožnila až „Kjótská technologie“, pomocí níž jsou chemicky ošetřená dřevní vlákna zapracovávána do plastů a současně rozbíjena do nanovláken, což oproti jiným technologiím sráží náklady výroby zhruba na pětinu.

„Toto je technologie s nejnižšími náklady a nejvyšším výkonem, a proto se zaměřujeme na její využití u součástek pro automobilový a letecký průmysl,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters Hiroaki Yano, profesor z Kjótské univerzity, který je vedoucím výzkumu.

Univerzita ve spolupráci s dodavateli automobilových dílů v současné době vyvíjí prototyp vozu s využitím dílů na bázi celulózových nanovláken, který bude dokončen v roce 2020.

Hiroaki Yano uvedl, že se při svém výzkumu inspiroval fotografií „Smrkové husy“, nákladního letadla vyrobeného téměř výhradně ze dřeva americkým miliardářem a podnikatelem Howardem Hughesem v roce 1947. Ve své době to bylo největší letadlo na světě.

„Napadlo mne, že dokázal-li Howard Hughes najít způsob využití dřeva k výrobě obrovského letadla, proč nepoužít dřevo k výrobě materiálu, který bude stejně pevný jako ocel,“ řekl Yano.

Náklady na masovou výrobu kilogramu celulózového nanovlákna činí v současné době 1000 jenů (zhruba 200 Kč). Hiroaki Yano chce do roku 2030 snížit tyto náklady na polovinu, což z něj učiní ekonomicky životaschopný výrobek, jelikož bude kombinován s plastem. Bude tak moci konkurovat vysokopevnostní oceli a hliníkovým slitinám, které v současné době stojí v přepočtu asi 50 Kč za kilogram.

Průmysloví experti předpokládají, že ceny uhlíkových vláken klesnou do roku 2025 v přepočtu zhruba na 250 Kč za kilogram.

Analytici tvrdí, že vysokopevnostní ocel a hliník budou ještě mnoho let oblíbenější alternativou vzhledem k tomu, že výrobci součástí by museli kompletně předělat výrobní linky. Bylo by také nutné najít způsoby, jak propojovat nové materiály s dalšími automobilovými díly.

Témata
Avatar - rokyta.p
25. 8. 2017 23:02
Jára Cimrman
Jára Cimrman měl Trabanta, Velorex i letadla z balzy už před mnoha lety ;-)
Re: tam je rezerv až až
Dá se recyklovat použitý toaletní papír. U rendlíků se už na tom pracuje! :-)
Re: DDR
Hrabe Vám? Pojďte k nám! Staňte se vojákem z povolání! >:D
25. 8. 2017 12:56
Re: Odbornost japonských výzkumníků a českých redaktorů
cape: pak je ještě otázka, jestli má karbon tu pevnost stejnou ve všech směrech, tak jako ocel
Avatar - 3_diamanty
25. 8. 2017 12:55
Re: DDR
ved prave s tym v poslednom case bojujem ... do vody uz si davam aj nejaky ten sungit ( sungitova drt ) na precistenie .... ale mam ho aj ako pyramidu na pohlcovanie vln od pocitaca a mobilov.... takisto uz ohrievam jedlo len na ohni radsej... este musim zistit ako je to s geopatogennymi zonami kde budem uz o mesiac byvat.. mozno premiestnime rovno celu postel >:D ... ach jo... bud rad ze s tym nebojujes ako ja >:D

PS: asi je to blud ale sungitova pyramida ktoru nosis v aute udajne znizuje aj spotrebu v aute... skusal to uz niekto? alebo to len ja som taky docista de.bil >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud