Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lexus ES pro Evropu dostává výbavu F Sport Design a dva nové držáky nápojů

Filip Melich Filip Melich 12. 7. 2022 • 08:57
27
Zobrazit náhledy (27)
Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES Lexus ES

K drobným vylepšením výbavy jednotlivých modelů se po Toyotě přidává také Lexus. Pro evropskou verzi svého modelu ES připravil výbavový stupeň F Sport Design a přepracovanou středovou konzolu.

Automobilka Lexus představila současnou generaci modelu ES v roce 2018 a následně jí dopřála modernizaci v roce 2021. Nyní přichází pouze s drobnými vylepšeními, která se týkají především výbavy. Jediné změny vzhledu přináší nový výbavový stupeň F Sport Design, konkrétně plaketky F Sport Design na obou předních blatnících a černá 19“ kola. Na výběr je v tomto případě z deseti odstínů karoserie a čtyř barevných provedení interiéru.

Kromě toho dostal Lexus ES nový multimediální systém, který má ve srovnání s předchozím řešením nabízet více funkcí, intuitivnější ovládání a rychlejší chod. Mezi nové funkce patří podpora zrcadlení obrazovky chytrého telefonu (Apple CarPlay bezdrátově, Android Auto drátově), navigaci čerpající data z cloudu a rozpoznávání řeči.

Cloudová navigace poskytuje dopravní informace v reálném čase, včetně událostí na trase, a navíc může zobrazovat ceny paliva nebo volná parkovací místa. V případě, že nebude spojení s cloudem k dispozici, Lexus ES si poradí vestavěnou navigací. Její dostupnost však prý závisí na konkrétním evropském trhu, kde bude vůz prodáván.

Další novinkou je hlasový asistent Hey Lexus, jehož pomocí můžete obsluhovat volání, audiosystém, klimatizaci nebo vyhledávání na internetu. Asistent rozumí devatenácti evropským jazykům, včetně češtiny, takže bude stačit říct, že je vám zima, a auto zvýší teplotu v interiéru.

Vylepšen byl palubní komunikační modul (DCM), přes nějž vozidlo komunikuje s mobilními sítěmi a internetem. Jeho prostřednictvím je Lexus ES nyní připojen ke službě e-Care, k níž značka uvádí, že řidiči v případě nepravděpodobné technické závady poskytne potřebné rady na základě diagnostiky údajů vozidla. Součástí služby je tzv. zdravotní prohlídka (Health Check Report) nepřetržitě sledující vozidlo a posílající získané informace majitelem zvolenému servisu. Ideou je, že se servis bude moci se zákazníkem sám spojit a domluvit návštěvu servisu v ideálním termínu.

Majitel má díky upravenému modulu DCM přístup ke svému vozu i na dálku, a to prostřednictvím mobilní aplikace Lexus Link. V ní může zamykat či odemykat dveře, aktivovat výstražná světla a nastavit klimatizaci či topení ještě před nasednutím do auta.

V barevných provedeních interiéru došlo k jedné změně, konkrétně ke výměně odstínu Rich Cream (sytá krémová) za odstín Ammonite Sand (písková amonit). Kromě toho je přepracovaná přední část středové konzoly, kde dotykovou plochu sloužící k ovládání infotainmentu nahradila nová dvojice držáků nápojů. Plocha pro bezdrátové nabíjení telefonu našla místo za řadicí pákou a dvojice portů USB-A a jedna zdířka AUX byly vyměněny za jeden port USB-A (primárně pro přehrávání audia) a jeden port USB-C (nabíjení).

Lexus ES v modelovém provedení 2023 se začne vyrábět letos v srpnu a první vozy by měly k prodejcům dorazit v říjnu 2022. Na českých stránkách Lexusu zatím visí dosavadní ceník, na ceny upraveného modelu ES si tedy ještě budeme muset počkat.

Video se připravuje ...

Doporučujeme

Témata