Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lotus nepolevuje a příští rok dorazí s elektrickým kupé, které bude konkurovat Taycanu

Diskuze (5)

Zatímco mnoho příznivců značky Lotus ještě úplně nevstřebalo nové elektrické SUV Eletre, automobilka již mocně finišuje s přípravou sportovního elektromobilu, který má konkurovat těm nejlepším v daném segmentu.

Je rok 2022 a svět možná vypadá trochu jinak, než jsme si před pár lety dokázali představit. Tuhle úvahu bychom mohli užít nejen v globálních měřítkách, ale také na poli automobilového průmyslu. Lotus, který vznikl pod rukou legendárního Colina Chapmana, má za sebou roky úspěchů a ikonických modelů, které se navždy zaryly do kroniky automobilového světa. Od úmrtí zakladatele značky však značka hledala svoji tvář a několikrát byla blízko úplnému zániku. V roce 2017 získala většinový podíl Lotusu čínská firma Geely, která se snaží ikonické značce vrátit lesk, byť v trochu jiném kabátu.

Video se připravuje ...

O jakém “kabátu” to vlastně mluvíme? Pro tuto chvíli je cestou budoucnosti elektromobilita. A touto cestou se nyní vydává i Lotus, což se samozřejmě věrným fanouškům britské značky zrovna nezamlouvá. Je tomu pár týdnů, co Lotus představil své historicky první SUV a zároveň první elektromobil, model Eletre. Lotus zbrojí dál a pro příští rok chystá čtyřdveřové kupé Type 133. 

Kupé, které bude moci konkurovat modelům jako Porsche Taycan nebo Audi e-tron GT, se bude stejně jako Eletre vyrábět v Číně. Po designové stránce by však nemělo být kopií Eletre v jiné karoserii. “Každý model může mít svůj vlastní charakter. Musí však být udržována určitá kontinuita a rodinná identita,” prohlásil Peter Horbury, viceprezident designu značky. 

Stejně jako u zmíněných konkurenčních modelů, i Type 133 bude hrát na co nejlepší aerodynamiku kvůli zlepšení jízdních vlastností a zejména dojezdu. Lotus Eletre disponuje dvěma elektromotory s celkovým výkonem 600 koní, což bude dle generálního ředitele Matta Windlea základní konfigurace. Již teď se počítá verzí o výkonu 900 koní, které mohou dostat jak Eletre, tak i kupé Type 133. 

Jak to bude s oficiálním názvem Type 133? Lotus bude pokračovat v novodobé tradici a je jisté, že elektrické kupé bude začínat na “E” stejně jako současné modely Eletre, Emira a Evija. Mimochodem, Lotus má plánovaný model i na rok 2024. Pracovní název je Type 134 a bude se jednat o malý crossover, který bude konkurovat elektrickému Porsche Macan nebo Jaguar I-Pace. 

Autor: Dominik Kovář

Diskuze (5)

Doporučujeme

24. 4. 2022 20:57
Re: Eletre
To mi prozaď, co vidíš na Eletre famózního? Fakt nevim ;-)
Avatar - 3_diamanty
24. 4. 2022 17:19
Re: No jo
No tak bez nej by tu uz nebol.... geely :yes:
Avatar - 3_diamanty
24. 4. 2022 17:17
Eletre
Po famoznom Eletre sa uz tesim na kupatko... chcelo by to ale este aspon jedno mensie suv.... :-[] ;-)
24. 4. 2022 16:44
Lotus, v dobách kdy ctil své tradiční firemní barvy, ...
...british racing green a žlutou, býval výrobcem akceptovatelných specifických lehkých sporťáčků pro vyhraněnou skupinu zákazníků - fanoušků.

Obávám se, že ani populistické, podprahové a až jaksi dnes módní, žluto-bleděmodré ladění (např. pozadí titulního snímku) ho zpět do sedla asi jen tak jednoduše a prvoplánově nedostane. Zrovna tak, jako sázka na použití elektrického pohonu, kde pověstnou nízkou hmotnost a obratnost asi i vymění za pokus naskočit na většinovou elektrickou vlnu.
Avatar - Midlosek
24. 4. 2022 14:11
No jo
V roce 2017 získala většinový podíl Lotusu čínská firma Geely...

To nemusíte ani psát, to je totiž dost vidět :-[]