Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Luxusním značkám se loni dařilo. Bugatti, Rolls-Royce a Bentley hlásí prodejní rekordy

Dominik Kovář
Diskuze (0)

Krize? Kdepak. Minimálně ti nejbohatší toto slovíčko ve svém slovníku nemají. Trojice luxusních automobilek zaznamenala rekordní rok v prodejích. 

Situace, které v několika posledních letech ovlivnily naše životy a celý svět včetně průmyslu, si snad ani radši nepřipomínejme. Zejména ten automobilový prochází v posledních měsících velkou zatěžkávací zkouškou. Některé automobilky ale zaznamenávají rekordní prodeje. Řeč je o třech luxusních automobilkách - Bugatti, Rolls-Royce a Bentley. 

Rekord Bugatti může znít poněkud úsměvně. Za celý minulý rok se mu povedlo dodat 80 kusů. Pro automobilku, která patří mezi nejdražší, nejluxusnější a nejexkluzivnější na celém světě, je však toto číslo více než skvělé.

Mezi dodané vozy patřilo například 10 kusů exkluzivního modelu Centodieci nebo 9 posledních kousků Chiron Super Sport 300+. “Bugatti se bude zůstat na vrcholu opravdového automobilového výkonu, designu, technologie a toho nejlepšího zpracování,” řekl Mate Rimac, generální ředitel Bugatti Rimac.

Video se připravuje ...

Rekordní rok zažil také Rolls-Royce. V roce 2022 stihl dodat 6.021 kusů. Generální ředitel automobilky Torsten Müller-Ötvös zmínil, že je to poprvé v historii, kdy se Rolls-Royce dostal přes 6.000 prodaných kusů v jednom kalendářním roce. Automobilka se navíc pyšní tím, že má již daleko do roku 2023 z hlediska objednávek “vystaráno”.

Z logických důvodů klesl prodej v Číně, i přesto byla asijská země druhým největším trhem po USA. Na jednotlivých trzích v Evropě (Německo, Velká Británie) a Středním východě byl naopak zaznamenán nárůst prodejů. Britská automobilka se ještě pochlubila průměrnou cenou jednoho vozu na míru, která se pohybuje v přepočtu okolo 12 milionů korun.

Třetím do party luxusních automobilek s rekordními prodeji je Bentley. To zaznamenalo poprvé ve své historii více než 15.000 prodaných kusů, konkrétně 15.174 za uplynulý rok 2022 a překonalo tak o 515 kusů dosavadní rekord z roku 2021. 

Nejúspěšnějším modelem značky je bezesporu SUV Bentayga, který tvoří 42 % celkových prodejů. Continental GT z prodejního koláče ukrojil 30 %, zatímco Flying Spur 28 %. Z hlediska trhů je situace obdobná té u Rolls-Royce. Největším trhem je pro britskou automobilku USA, na druhém místě zůstává i přes 9% meziroční pokles Čína.

Dominik Kovář
Diskuze (0)

Doporučujeme