Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

MAN Metropolis: Hybrid s šestiválcem Audi

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 9. 10. 2012 • 05:06
7
8
Zobrazit náhledy (7)
MAN MAN
Společnost MAN Truck & Bus AG na letošním IAA v Hannoveru představila řadu novinek a jednou z nich se stalo elektřinou poháněné nákladní vozidlo Metropolis s malým turbodieselem.

Zvyšování hospodárnosti provozu a snižování vypouštění škodlivin do ovzduší stojí za vývojem alternativních pohonných systémů pro těžká nákladní vozidla. Jedním z posledních příspěvků do této kategorie je MAN Metropolis, který je primárně poháněn elektromotorem, ale v okamžiku kdy je vyčerpána energie z baterií nastupuje malý vznětový motor.

Základem pro toto vozidlo je podvozek MAN TGS 6x2-4, v němž je uložen elektromotor o výkonu 203 kW, který prostřednictvím dvourychlostní automatické převodovky pohání zadní kola. Elektřina slouží u Metropolis i k pohonu posilovače řízení, vzduchového kompresoru, hydrauliky a dalších pomocných systémů.

Energii potřebnou pro práci elektromotoru poskytuje lithium-iontová baterie s maximální kapacitou 105 kWh. Ta je uložena pod kabinou řidiče v prostoru určeném původně pro konvenční vznětový motor a může být dobíjena i z běžné sítě.

S plně nabitou baterií ujede MAN Metropolis okolo 15 km a následně se zapojí vznětový motor V6 TDI o výkonu 150 kW. Původně mel sice zamířit pod kapotu osobního vozu značky Audi, ale zde spolupracuje s generátorem a slouží pouze jako zdroj energie pro elektromotor. Řídící jednotka tento motor udržuje v optimálním pásmu otáček pro zajištění co nejlepšího využití paliva.

Důvodem pro kombinaci baterií s malým vznětovým motorem v roli generátoru je zajištění dostatečného dojezdu a zároveň i zachování, resp. zvýšení užitečné hmotnosti při srovnání s konvenčním nákladním vozidlem.

Zároveň je cílem projektu snížení emisí CO2 o 60 % ve srovnání s nákladním vozem vybaveným pouze vznětovou pohonnou jednotkou.

Kromě snížení emisí škodlivých plynu pocházejících přímo z provozu vozidla bude Metropolis díky elektromotoru výrazně tišší než konveční vozidla pro svoz komunálního odpadu.

MAN Metropolis je výsledkem společného vývoje MAN Truck & Bus AG a Benteler Engineering Services. Následující dva roky bude toto vozidlo s nástavbou pro svoz komunálního odpadu sloužit v praktickém provozu u společnosti SUEZ Environment v belgických Antverpách.

Během osmihodinové pracovní směny vykoná vozidlo pro svoz komunální odpadu dvě jízdy po zhruba 30 kilometrech, což znamená, že bude plně otestována spolupráce elektromotoru s bateriemi i vznětovým motorem v roli generátoru.

Související články

Témata
Avatar - WinDiesel
11. 10. 2012 13:47
Re: Perspektivní řešení
Thajsko ovšem není EU.... A diesel je poněkud méně hořlavý než LPG.....
Mimochodem, naftovych - s tím máš obrovský problém v každém svém příspěvku ...... (myslím s "i" a "y")
10. 10. 2012 19:49
Re: Perspektivní řešení
LPG se da pouzit i u naftovich motoru, v Thajsku jsme nakladaku s LPG bombama za kabinou videli spoustu, tam jezdi na LPG temer kazdej vcetne autobusu :-)
10. 10. 2012 19:47
objavili teplu vodu
zas a znova pani inzinieri objavili teplu vodu ... obycajny dieselgenerator tu mame uz kolko rokov a trakcnu bateriu ? ... spolu s elektromotorom si ju bezne mozte kupit ... podme stavat taketo hybridy v garazach ;-) .. uz toho oblbovania je dost ... do kedy nam este budu tam zhora nahovarat, ze paliva pouzivane cez 100 rokov su to najlepsie na co mozme jazdit .... nech nikto netrepe, ze za tie roky sa nic lepsie ako nafta a benzin neobjavili ! ...
Avatar - WinDiesel
10. 10. 2012 11:10
Re: Perspektivní řešení
Benzin ani LPG ani CNG nedavaji smysl. Nezapomen, je to dosti tezky nakladak. A urcite je tam nejaky planetovy prevod na prime zapojeni dieselu do pohonu vozidla, jako to ma Ampera/Volt. V ten moment potrebujes kroutak a ten benziny nemaji, navic tady se hraje i na spotrebu, ktera bude u benzinu hodne vysoka.
9. 10. 2012 22:24
Re: Perspektivní řešení
U pracovního auta je asi zajímavější CNG.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud