Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mazda CX-5 2,0 G AT – Nebeský aktivista

1. 6. 2012 • 09:32
58
132
Zobrazit náhledy (58)
Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5

Málokdy se objeví tak důkladně nové auto. Motor, převodovka, podvozek i design jsou u Mazdy CX-5 navrženy od základu jinak.

Mazda nás skoro dva roky připravovala na revoluci. Pod názvem Skyactiv Technology se prezentuje nová generace všech podstatných konstrukčních celků. Místo postupných inovací přichází japonská automobilka s kompletním balíkem – nové jsou motory, převodovky, podvozek, platformy a v neposlední řadě i design.

Prvním autem s logem Skyactiv je 4,5metrové SUV Mazda CX-5. Místo obvyklého dieselu jsme k prvnímu testu zvolili atmosférický benzinový motor s automatem. Tato kombinace totiž nejlépe odhalí, jak dokázali japonští konstruktéři přenést své sliby do reality.

suv mazda testy suv mazda testy

Design nakreslený podle nové filozofie Kodo přímo navazuje na koncept Minagi. Proti němu došlo k minimu změn, sériový vůz s většími světly a jednodušší optikou ale logicky nemůže vypadat tak skvěle jako původní záměr designérů. Své udělaly i bezpečnostní předpisy. Požadavek ochrany chodců prodloužil a narovnal přední převis. Výsledek je ale stále působivý, v provozu bude CX-5 určitě vždy o kousek vyčnívat.

Nezaměnitelnost exteriéru je jednoznačná, uvnitř ale pozorný novinář zbystří. V redakci jsme všichni nezávisle na sobě odhalili výraznou inspiraci Mazdy interiérem BMW X1. Jde ale jen o inspiraci, která znamená podobné umístění panelu navigace, rádia a klimatizace nebo podobné řešení dekoru palubní desky. A taky se Mazda v BMW zřejmě zhlédla s oranžovým podsvícením. Na každý pád ale převažují stále typické prvky, které spojují CX-5 s ostatními modely z vlastní stáje.

suv mazda testy suv mazda testy

Pochvalu si zaslouží ergonomie. Mazda konečně našla recept na snadné a intuitivní ovládání tempomatu a palubního počítače. V nejlepším pořádku je i způsob zobrazování palubního počítače – velký displej v přístrojovém štítu je velikostí rovnocenný s otáčkoměrem.

Prostorové poměry vpředu mírně převyšují průměr třídy, proto si není na co stěžovat. Vzadu už to taková výhra není, ale to je typický rys dané kategorie. Kompaktní SUV z principu nenabídne více místa než srovnatelně velký hatchback nebo kombi. V rámci modelové řady Mazda je to přesto takové malé vítězství: jestliže hatchback Mazda3 na tom s prostorem pro zadní pasažéry opravdu není příliš dobře, lehký nadprůměr v podání CX-5 je sympatickým zlepšením.

K pětisetlitrovému zavazadelníku také těžko něco namítat. Objem je rozvržen pravidelně do šířky mezi podběhy 105 cm, délky 95 cm a výšky pod roletou 53 cm. Hlavním bodem zavazadlového prostoru je ale propracovaný systém Mazda Karakuri: roleta je háčky spojená s pátými dveřmi, a tak se při otevírání plynule vysunuje. Sedadla dělená v poměru 40:20:40 (resp. 60:40 v nižších výbavách) lze zase sklopit téměř do roviny jedním pohybem – zatažením za páku.

Proti tomu stojí jediný výraznější nedostatek: páté dveře se vyklápí v malém úhlu. Při úplném otevření zůstává na průchod 183 cm, a to opravdu není mnoho…

suv mazda testy suv mazda testy
Mimochodem, Mazda vsadila hodně na bohatou bezpečnostní výbavu. Testovaná nejvyšší výbava Revolution (a i o stupeň nižší Attraction) představuje nejlépe zabezpečenou aktuálně vyráběnou Mazdu, přesto za ni automobilka rozhodně nežádá horentní sumy.

Šestice airbagů a ESP jsou dnes v zásadě samozřejmostí. CX-5 přidává monitorování mrtvého úhlu RVM, které se již velmi osvědčilo v modelech Mazda3 a Mazda6. Novinka má stejně precizní kalibraci, která funguje vzorně bez planých poplachů, systém však navíc nyní funguje už od rychlosti 30 km/h (dříve 60 km/h).

Méně nadšení jsme byli ze systému varování před opuštěním jízdního pruhu LDWS. Po stránce funkční si zaslouží také pochvalu, není příliš aktivní a s varováním čeká na opravdu nebezpečnou situaci. V ní ale na řidiče zaútočí opravdu nepříjemným zvukem, který by přebil i účinky léků na spaní.

suv mazda testy suv mazda testy
Další inovací je prevence čelního nárazu v městských rychlostech SCBS, která má v rychlostech do 15 km/h vůz zcela zastavit a do 30 km/h alespoň snížit následky kolize. V praxi jsme ale systém (naštěstí) nevyužili.

Zapomínat nesmíme ani na adaptivní bi-xenonové světlomety, které disponují funkcí automatického přepínání potkávacích a dálkových světel.

Motor a převodovka

Už bylo na čase, aby atmosférické zážehové čtyřválce vrátily úder těm přeplňovaným. Poslední dobou totiž zůstávaly v jejich stínu – hlavně vinou stárnoucí konstrukce, kdy přežívají bez zásadních inovací. Mazda sama poskytuje důkaz: její stávající dvoulitr (testováno nedávno ve faceliftované Mazdě 3 2,0 DISI i-stop) není navzdory přímému vstřikování a start-stopu zcela přesvědčivý.

Zcela nový motor 2,0 Skyactiv-G slibuje změnu. Řada inovací nepředstavuje radikální revoluci, zatím je ale nikdo nepoužil v tak komplexním balíčku.

Přímé vstřikování DISI je známé už ze současných Mazd. Umožňuje přesněji a rychleji regulovat dávkování paliva do spalovacích komor. K tomu se nově přidává regulace motoru pomocí časování ventilů namísto konvenční škrtící klapky – při nízké zátěži se část nasátého vzduchu vrací zpět do sání díky prodloužené době otevření ventilů.

suv mazda testy suv mazda testy
Kompresní poměr dosahuje extrémní hodnoty 14:1. V době, kdy je stále obvyklý poměr okolo 10:1, to představuje výhodu v účinnosti spalovacího procesu. Na chod motoru to ale žádný negativní vliv nemá, jen při studeném startu má čtyřválec od Mazdy prvních pár sekund vysoký volnoběh (až 2000 min-1) a hrubý zvuk. Díky dlouhým výfukovým svodům, které pomáhají snížit tendenci motoru ke klepání při vysokých tlacích, poté již převládají jen výhody vysoké komprese.

Dostat z těchto prvků maximum pomáhá optimalizovaná rychlost zapalování a také odlehčení pohyblivých částí motoru. Výsledkem jsou nadprůměrné parametry 118 kW a 210 Nm. Ty ale nedokážou vykreslit skutečné vlastní možnosti motoru.

Důležitým prvkem této skládanky je také nová automatická převodovka Skyactiv-Drive. Mazda přidala jeden převodový stupeň (celkem jich je tedy šest), ale hlavně od základu změnila způsob fungování.

Automat využívá hydrodynamický měnič, praktickými vlastnostmi se ale má blížit (a opravdu blíží) dvouspojkovým převodovkám. Podstatou úspěchu je především tzv. přemosťování měniče, tedy pevné spojení motoru s převodovkou. Děje se tak při 89 % jízdy, konkrétně v rychlostech vyšších než zhruba 10 km/h (mimo jízdu se studeným převodovým olejem).

Převodovka navíc dostala vyspělou řídící elektroniku. Ta se snaží vždy o co nejnižší otáčky použitelné v dané rychlosti nebo pro požadovanou akceleraci. A překvapivě to funguje i bez turba – motor má už pod dvěma tisíci otáček dostatek sil (180 Nm) pro vyjetí většiny stoupání.

suv mazda testy suv mazda testy

Co nezachrání mocný průběh točivého momentu, o to se postará odstupňování převodovky. První až třetí stupeň jsou relativně krátké, proto pomáhají svižné akceleraci v nízkých rychlostech. Přeskok z trojky na čtyřku je výrazný, převodovka se s ním ale dokáže (i bez prokluzu měniče) vypořádat bez zaváhání. Také mezi čtyřkou a pětkou je relativně velký přeskok, předlouhá šestka (při 100 km/h jen 2000 min-1) je už jen nepatrně delší než pětka. Díky tomu si CX-5 dokáže na dálnici pomoci decentním podřazením, které nežene otáčky zbytečně vysoko.

Podřazování funguje velmi citlivě. Převodovka v různých fázích stlačení plynového plynu dokáže správně předvídat a vhodně podřazuje. Navíc po krátké jízdě ve vysokých otáčkách dokáže okamžitě přepnout na komfortní notu a pokračovat v jízdě na nejtěžší možný převod. Díky tomu není potřeba používat manuální režim řazení a ani nevadí absence páček pro řazení pod volantem.

V SUV by to s benzinovým motorem a pohonem 4x4 mohla být jen marná snaha, balíček Skyactiv ale vede ke skutečné efektivitě. Při rychlosti 100 km/h jsme dosáhli průměrné spotřeby benzinu 6,0 l/100 km a při 130 km/h 8,7 l/100 km. V reálném provozu se však spotřeba pohybuje v ještě užším spektru – ve městě, mimo město i na dálnici mezi 7 a 8 litry. A to jsme zkoušeli nezajeté auto, které mělo na počátku najeto 600 km. Dlouhodobý výhled proto znamená naději na ještě příznivější hodnoty.

Podvozek

A jaký je podvozek nové CX-5? Mazda si vždy zakládala na ovladatelnosti a s novým modelem slibuje ještě víc. Tzv. Skyactiv-Chassis má znamenat novou konstrukci, která dále rozvíjí charakteristiky své značky – a opravdu tomu tak je.

Kromě vyššího posazu není na CX-5 vůbec poznat, že ovládáte SUV: je obratná jako Mazda3 a neotřesitelně stabilní jako Mazda6. A to je obrovský úspěch, protože vyšší těžiště je neúprosným nepřítelem schopností v zatáčkách. Přesto nad řidičem stále bdí stabilizační systém, který je odhodlán zarazit počínání na hraně možností podvozku. Ano, fyziku nelze oklamat a bezpečnost je i u řidičsky orientovaných aut dnes prioritou.

suv mazda testy suv mazda testy

Přesto se chyba najde, CX-5 má slabé místo v komfortu tlumení. Výtka se konkrétně týká testované výbavy Revolution, která jezdí na 19palcových kolech – ostatní verze mají 17palcové disky a s těmi si mohou tlumiče rozumět lépe. Faktem ale je, že vrcholná verze trpí pomalými reakcemi tlumičů. Mimo město a na dálnici je vše ještě v normě, nástrahy pražských ulic ale odhalují nejslabší stránku tohoto modelu.

Závěr

Takže? Mazda CX-5 je jednoduše hodně povedené auto. Sice není jednoznačně nejlepším kompaktním SUV, společně s Kiou Sportage, VW Tiguan a (nebýt designu) Fordem Kuga ale patří na špičku segmentu. Navíc lehké nedostatky bohatě vynahrazuje vstřícnou cenovou politikou.

Tento test má ale ještě další poselství, než jen konstatování, že se CX-5 povedla. Balíček Skyactive Technology opravdu funguje! Pokud Mazda udrží nastolený trend, nové generace modelů Mazda3 a Mazda6 smažou všechny zásadní nedostatky a pořádně potrápí konkurenci. A to je pro zákazníka jedině dobře.

suv mazda testy suv mazda testy


První cena vozu 499.900,- Kč (2,0G 121 kW Emotion)
První cena vozu s testovanou motorizací 649.900,- Kč (2,0G 118 kW 4x4 Challenge)
Základní cena testovaného vozu 769.900,- Kč (2,0G 118 kW 4x4 AT Revolution)
Cena testovaného vozu vč. příplatků 794.800,- Kč (2,0G 118 kW 4x4 AT Revolution)

Plusy

  • ovladatelnost a nezáludné, dobře čitelné jízdní vlastnosti

 

  • aktuálně nejlepší automat u aut s příčným motorem

 

 

  • relativně živý a úsporný motor

 

 

  • rychle reagující systém vypínání motoru (i-stop)

 

Minusy

  • tlumení nerovností na 19palcových kolech

 

  • krátké zadní sedáky

 

 

  • malý úhel otevření pátých dveří

 

 

  • vibrace zrcátek vy vyšších rychlostech

 

Témata
Mazda CX-5 2,0 G AT
Cena základní sestavy 769 900 Kč
Výbava základní sestavy Elektronický stabilizační systém DSC, protiprokluzový systém TCS, ABS + EBD + EBA, čelní airbagy řidiče a spolujezdce, boční airbagy řidiče a spolujezdce, hlavové airbagy vpředu i vzadu, technologie i-Stop, pohon všech kol Active Torque Split, elektrický posilovač řízení s plynule proměnlivým účinkem, výškově a podélně nastavitelný volant, startování pomocí tlačítka Start/Stop, bezklíčové zamykání Smart Card, palubní počítač, systém monitorování tlaku v pneumatikách, asistent rozjezdu do kopce (HLA), tempomat, hands-free sada s rozhraním Bluetooth, informační rozhraní řidiče HMI: dotykový barevný TFT displej 5,8" a kruhový ovladač HMI na středové konzole pro obsluhu rádia, telefonu přes Bluetooth a nastavení funkcí vozu, multifunkční volant, systém SCBS pro prevenci čelního nárazu v městském provozu při rychlosti do 30 km/h, systém hlídání mrtvého úhlu (RVM), systém varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu (LDWS), přední a zadní parkovací asistent, zadní parkovací kamera, klimatizace automatická s duálním nastavením teploty pro řidiče a spolujezdce, elektrické ovládání předních a zadních oken s ovládáním jedním dotykem, středová loketní opěrka vpředu s odkládacím boxem, zásuvkou 12 V a rozhraními USB a AUX pro připojení externího zařízení, výklopný kryt zavazadlového prostoru Mazda Karakuri, sportovní sedadla, kožený potah volantu, řadicí páky a madla ruční brzdy, vyhřívaná přední sedadla (tři úrovně výhřevu), interiér High: čalounění sedadel a výplní dveří v černé kůži Revolution, sedadlo řidiče s el. ovládáním polohy a bederní opěrky, zadní sedadla dělená a sklopná v poměru 40/20/40 se systémem sklápění Mazda Karakuri, prémiový audiosystém BOSE® Centerpoint® Surround Sound: rádio s CD/MP3, 9 reproduktorů, prostorový zvuk Centerpoint®, dotykový barevný TFT displej, rozhraní USB a AUX pro připojení externího zařízení, vnější zpětná zrcátka elektricky nastavitelná a vyhřívaná s integrovanými směrovými ukazateli, vnější zpětná zrcátka elektricky sklopná, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou, denní svícení, přední mlhové světlomety, dešťový senzor a automatická aktivace světlometů za snížené viditelnosti, zadní světlomety s LED diodami, bi-xenonové světlomety s funkcí natáčení do zatáček (AFS), ostřikovači, výškovou regulací a funkcí HBC pro automatické přepínání potkávacích a dálkových světel, kryty zpětných zrcátek, kliky dveří a střešní spoiler lakované v barvě karoserie, 19" hliníková kola 7Jx19, pneumatiky 225/55 R19, souprava pro opravu pneumatik. Kč
Cena testované sestavy 794 800 Kč
Výbava testované sestavy Metalický lak (12.400,-), vestavěná navigace TomTom (12.500,-). Kč
Motor
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1998
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 118 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 208 / 4000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 187
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 9.6
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.1 / 5.8 / 6.6
Emise CO2: 155
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 503 / 1620
Objem nádrže (l): 58
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1593 / 437
Rozměr pneu: 225/55 R19
Mazda CX-5 2,0 G AT
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4550
b) šířka (mm): 1840
c) výška (mm): 1710
d) rozvor (mm): 2700
e) rozchod vpředu (mm): 1585
f) rozchod vzadu (mm): 1590
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 840 / 1050
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 590 / 870
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 960
k) šířka vpředu (mm): 1500
l) šířka vzadu (mm): 1460
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 465
výška opěradla vpředu (mm): 630
výška opěradla vzadu (mm): 660
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
3. 7. 2012 11:02
Re: Spotreba
problém s LPG bude podľa mňa nielen v priamom vstrekovaní ale Ďalším výraznejším problémom bude vysoký kompresný pomer. Napr. aj v USA je kvoli nižšiemu oktanovému číslu u nich predávaný Skyactiv s menším kompresným pomerom, tak aby to "neklepalo" pri ich 91 oktan benzínoch. U LPG je minimum podľa normy 89 oktánov, typicky sa to pohybuje okolo 92-93 oktánov. Sem tam sa objaví 94oktánové LPG a je to už dosť roziel. :-!
3. 6. 2012 21:29
Prodeje
Mazda udělala obrovský kus práce. Je jen škoda, že ač se nad ní všichni potencionální kupci rozplývají, tak si většina z nich stejně pořídí Hyundai IX35 nebo Sportage... :no:
2. 6. 2012 16:49
Re: Mě překvapila
Aha, ten benzín opravdu nesplňuje očekávání, ale diesel v nejsilnější specifikaci je opravdu příjemný a svižný auto (asi ne tak, jak tabulky slibují). Zátah je opravdu pořádný a při sešlápnutí plynu, při jakémkoliv převodovém stupni, má motor sílu. Pokud někdo preferuje benzín, tak mu 6 pořádně svižný svezení nenabídne, ale diesel si myslím dokáže uspokojit většinu běžných řidičů.
2. 6. 2012 16:19
Re: Mě překvapila
Samozřejmě, že jsem s 2,5 litrem jezdil. 400 Nm má možná v tvých snech - má téměř polovinu. A možná tě to překvapí, ale při předjíždění skutečně záleží na výkonu, pokud máš zařazený správný převodový stupeň (a převodovka vůbec nějaký použitelný má) - už jen z toho důvodu, že otáčky a moment se na převodech mění, výkon zůstává (ztráty zanedbávám). Vysoký točivý moment dieselových motorů je k ničemu, když k nim máš dlouhou převodovku. Na kolech budou mít ve skutečnosti podobné hodnoty.
1. 6. 2012 22:50
Re: Japonska mazda
Blahoželám k BMW... ako tak čítam to, čo si napísal, tak je to pre teba značka ako vyšitá... vieš, to si kupujú len skutoční znalci... ako tých 85%, čo sa vyjadrilo, že ich BMW má predný pohon >:D ... tak pozor na tú nedotáčavosť >:-[] .

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud