Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mazda stále zvažuje nástupce RX-8, bojuje však s veřejným míněním

Ondřej Mára Ondřej Mára 29. 10. 2019 • 08:24
14
9
Zobrazit náhledy (14)
Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision

Vedení Mazdy se nechce vzdát snu o nástupci modelu RX-8 s rotačním motorem, automobilka však musí bojovat s časem i veřejným míněním.

Sportovní modely Mazda s rotačním motorem Wankel si navzdory několika drobným nevýhodám získaly výraznou fanouškovskou základnu. A i když si to automobilka dobře uvědomuje a ráda by svým fanouškům nabídla další sportovní model s označením RX, v praxi to nebude vůbec jednoduché.

Stále je to naším snem,“ uvedl během tokijského autosalonu 2019 Ichiro Hirose, starší výkonný ředitel Mazdy, v rozhovoru pro magazín Cars Guide. Jeho slova pak potvrdil i Ikuo Maeda, šéfdesignér značky, podle kterého se Mazda tohoto snu nikdy nevzdá. Sám si ale není jistý, jestli se někdy RX-9 objeví na trhu.

Důvodem je přitom všeobecný poprask kolem zhoršující se klimatické situace. Rotační motory Wankel jsou totiž dobře známá svou nízkou efektivitou a vyšší  spotřebou, kterou jim ale příznivci sportovních modelů ochotně odpouštějí. V očích veřejnosti by však návrat Wankelova motoru mohl působit nepřijatelně a současně by mohl poškodit dobré jméno Mazdy a její odpovědnosti vůči životnímu prostředí.

Nevím, jestli máme náhradu modelu RX-8. Musíme zjistit, co si o tom myslí společnost a jaké je prostředí pro přijetí myšlenky sportovního vozu,“ dodal Maeda. „Rozumíme, že závodíme s časem. Pokud by však představa řízení sportovního vozu vedla lidi k negativním myšlenkám o tlaku vyvíjeném na životní prostředí, pokud by bylo samotné vlastnictví sportovního vozu považováno za negativní věc, pak to nechceme.

Otázka, zda se rotační motor objeví i v jiné roli než jako prodlužovač dojezdu, tak stále zůstává nezodpovězena. Na rozdíl od automobilek jako Volvo nebo Volkswagen, které se chystají postupně omezovat investice do vývoje a rozvoje spalovacích motorů, však Mazda i nadále počítá s dalším vývojem nových benzínových i naftových pohonných jednotek. Stále tak existuje šance, že se japonským technikům podaří objevit způsob, jak vrátit Wankelův rotační motor do hry.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - CICERO
Re: Snad nezruší...
| 30. 10. 2019
na hned... :-!
Re: RX 8
| 30. 10. 2019
Tak jestli spolehlivost hodnotíte podle toho, že se člověk nemusí o auta starat, tak jste úplně vedle. Rotační motory od Mazdy jsou srovnatelně spolehlivé se splalovacími, jen člověk musí vědět co má pod kapotou a musí se o ně starat...Větší problémy měli jen motory 13b v první generaci RX8 kdy se o ně majitelé nestarali. Premixing oleje není až taková nevýhoda, pokud chce mít člověk dlouhou životnost motoru :)
RX 8
| 30. 10. 2019
Poznam v okoli dvoch borcov co maju RX 8 a vacsinou sa hrabu v motore alebo dolievaju olej castejsie ako benzin... Ten motor nie je zrovna Japonsko spolahlivy.
Avatar - Katikakus
Snad nezruší...
| 30. 10. 2019
... tak nádherný kus techniky kvůli hrstce levičáckých ekoidiotů.
Avatar - palix
Re: Naozaj schizofrénia na n-tú!
| 30. 10. 2019
Možno to bude v tom, že celá naša časť "Zeme" o niečom hovorí, ale reálne je to všetko o zisku. Japonec na to možno pozerá iným pohľadom.
Každopádne - to auto, ktoré je na fotkách je nádherné. Isto by som si ho nikdy nekúpil, ale keby som ho stretol na ceste - isto by som sa za ním otočil.
Mazda sa v poslednom čase stala mojou srdcovkou. Nie len preto, že robia skvelé autá, ale aj tým ako zmýšľajú. Podľa mňa majú ten správny prístup a ľudí, ktorí toho dokážu viac ako konkurencia = zvyšovanie účinnosti motorov, nové riešenia, zdokonaľovanie súčasných technológii... prístup k dotykovým displayom v interiéri...
Nakoniec si myslím, že jedna RX9 vyprodukuje podstatne menej emisii ako 1 Mercedes G AMG, prípadne nejaké Ferrari, Porsche a podobné vysokovýkonné autá.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku