Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ministerstvo ustoupilo od plošného zákazu vozítek Segway

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 29. 3. 2015 • 07:18
7
Ministerstvo dopravy ustoupilo od plošného zákazu vozítek Segway.

Loni na podzim přitom Ministerstvo dopravy požadovalo vytlačení vozítek Segway z chodníků, nyní chce jejich provoz obecně povolit s tím, že obce budou moci jejich používání zakázat dopravní značkou. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí na jednání vlády přinese ministr dopravy Dan Ťok. Praha s tím nesouhlasí. Vozítka ohrožují chodce, proto by měl platit plošný zákaz, řekla mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Omezení provozu vozítek Segway obcemi představuje podle ministerstva kompromisní řešení vyvažující zájmy státní správy a chodců, a zároveň méně omezující zájmy provozovatelů vozítek. "Ušlý zisk provozovatelů půjčoven vozítek Segway lze v případě této varianty očekávat na nižší úrovni," uvedlo v materiálu Ministerstvo dopravy.

Při cenách dopravních značek 2500 korun za kus ministerstvo předpokládá, že obce vozítka zakážou pouze v místech, kde je jejich provoz nejproblematičtější a kde si chodci na bezohledné chování jejich uživatelů stěžovali nejvíce.

"V podmínkách hlavního města Prahy je naprosto nereálné osadit všechna nevhodná místa značkami, nemluvě o již značné hustotě dopravního značení, zvláště v centru města, a o finančních nákladech," uvedla mluvčí magistrátu. "Máme za to, že efektivnější by bylo, kdyby uživatelé vozítek Segway byli řádně označeni jako ostatní účastníci silničního provozu a jezdili po komunikacích," doplnila. Další otázkou je podle ní i případné stanovení věkové hranice pro řidiče Segway.

"V rámci meziresortního připomínkového řízení jsme podrobně vyhodnotili dopady plošného zákazu těchto vozítek a přiklonili se k tomu, že nejvhodnější je ponechat rozhodnutí na samotných obcích," reagovalo na výtky pražského magistrátu ministerstvo dopravy. V každé obci či městské části je situace jiná a jde tak o problém, který je třeba posuzovat lokálně. Plošný zákaz daný zákonem by prakticky úplně znemožnil provozování těchto vozítek.

Upravit by se ale měla rychlost, s jakou je možné vozítka používat. Na chodnících by se na nich osoby mohly pohybovat pouze rychlostí chůze, jen na cyklostezkách by mohly jezdit bez omezení, uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Zároveň úřad odmítl požadavek na přesunutí vozítek na silnice. V provozu by totiž byly nebezpečné pro řidiče aut i jejich uživatelům.

Důvodem pro omezení vozítek je podle ministerstva právě zvyšující se počet kolizí s chodci. Vozítka si zpravidla půjčují turisté, tedy osoby bez předchozí zkušenosti s jejich ovládáním, což spolu s výrazně vyšší rychlostí, než jakou se pohybují chodci, způsobuje nehody, uvedlo dříve ministerstvo.

Pokud by byla doporučená praxe opačná a Segwaye by mohly jezdit pouze tam, kde je obce výslovně povolí, hrozilo by, že nebudou povolena nikde, nebo jenom ve velmi málo lokalitách. Podobná situace panovala donedávna například v provozu vodních skútrů, dodalo ministerstvo.

Kromě vozítek obsahuje připravovaná novela zákona povinnost chodců nosit za snížené viditelnosti na silnicích ochranné prvky. Chodci jsou ve statistikách nehodovosti jednou z nejohroženějších skupin. Pásky nebo jiné prvky z reflexního materiálu by podle návrhu měli nosit vždy, kdy se na pozemních komunikacích pohybují při snížené viditelnosti, tedy například v mlze nebo za tmy.

Vozítka Segway doposud nemají v zákoně o provozu na pozemních komunikacích vlastní kategorii, a jsou proto považována za chodce. Nemohou být používány na pozemních komunikacích, ale právě na chodnících, kde se kvůli jejich rychlosti střetají s chodci.

Témata
2. 4. 2015 09:25
Asi se odstěhuju do Benátek
... protože mně tyhle vozítka lezou na nervy... když se jdu projít, tak si chci odpočinout a ne jako ostříž neustále sledovat, jestli do mě nenarazí nějakej uvolněně přiopilej turista na vozítku, které ani neumí ovládat...
30. 3. 2015 10:18
Re: Řešením by bylo
Nebo tomu omezit rychlost na řekněme 5 km/h. :-)
30. 3. 2015 09:45
Řešením by bylo
kdyby měly Segwaye povinnost používat zvukovou signalizaci pokud se rozjedou vyšší rychlostí než je rychlost chůze + automatická aktivace této signalizace pokud se před Segwayem objeví libovolná překážka (typicky chodec). To je řešitelná úprava za pár korun a kolizí by rozhodně ubylo, protože by chodci slyšeli, že se na ně * Segway a včas by uhnuli. Možná by to ani nemuselo nijak "pípat" ale opakovat zvukový sampl, třeba "segvej - segvej - segvej..." :-)
Avatar - beibej
29. 3. 2015 21:32
co to označit jako
elektrokolo?
Avatar - Pekelná Micinka
29. 3. 2015 14:51
Dekadence urbanizace
Musím říct, že omezení těhlech vozítek bych uvítal a to plošně po celém centru, aby tak nevznikly "stezky" kde se jich pak bude sjíždět desítky. Stačí ty zahrádky restaurací které už tak ubírají plochu určenou primárně pro pohyb osob. Skupina líných turistů na těhlech krámech pak dopravní situaci určitě nepomůže.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku