Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mitsubishi Mi-Tech koncept: Podivná buggy může maskovat chystané elektrické ASX

Ondřej Mára Ondřej Mára 24. 10. 2019 • 22:05
11
Zobrazit náhledy (11)
Mitsubishi Mi-Tech koncept Mitsubishi Mi-Tech koncept Mitsubishi Mi-Tech koncept Mitsubishi Mi-Tech koncept Mitsubishi Mi-Tech koncept Mitsubishi Mi-Tech koncept

Automobilka Mitsubishi se na tokijském autosalonu pochlubila nevšedním konceptem futuristické plážové buggy Mi-Tech Concept, která kombinuje působivý plug-in hybridní pohon s odvážným designem a sofistikovanými technologiemi. A i když je všem jasné, že tato studie nemá šanci na realizaci, přesto má co říci.

Jak totiž poznamenali naši britští kolegové z AutoExpress, nový koncept Mi-Tech by mohl být prezentací technologií i nových stylistických prvků, které by se mohly časem objevit nejen u nové generace populárního Mitsubishi ASX.

Řeč je především o upraveném designu přední masky s ještě ostřeji řezaným stylem Dynamic Shield, nebo úzkých světlometech s LED technologií tvarovaných do písmene T. Z boku je pak výrazným prvkem například plaketa před nástupním prostorem, která může nést označení EV a PHEV pro rozeznání čistě elektrických a plug-in hybridních vozidel. Vzadu pak opět dominují upravená světla ve stylu písmene T, která by se mohla objevit i na budoucích modelech Mitsubishi.

Hlavní provozní ředitel Mitsubishi Ashwani Gupta měl pak k novému konceptu prozradit, že automobilka plánuje použít některé z prezentovaných technologií elektrifikace ve svých nových kompaktních a středně velkých SUV, jejichž představení je plánováno na rok 2020. Plug-in hybridní pohonný systém konceptu Mi-tech by se pak mohl v budoucnu objevit pod kapotou některého z připravovaných menších SUV Mitsubishi. Samozřejmě ale v poupravené formě.

Každopádně dost už řečí o možném budoucím vývoji chystaných modelů Mitsubishi a pojďme se blíže podívat na samotný koncept Mi-Tech, který rozhodně není jen další vizí rodinného SUV.

Dvoumístná otevřená buggy, které zcela chybí dveře, je totiž osazena plug-in hybridním pohonným systémem, který přenáší výkon na všechny kola prostřednictvím čtveřice elektromotorů (dva na každé nápravě). Namísto tradičního spalovacího motoru byl však koncept osazen plynovou turbínou, která by měla mít vzhledem ke své velikosti působivý výkon, dodává Mitsubishi. Turbína je navíc uzpůsobena ke spalování různého typu paliv, včetně benzínu, nafty, kerosinu nebo alkoholu.

O přenos výkonu na silnici se stará systém pohonu všech kol Quad Motor 4WD se systémem vektorování točivého momentu Active Yaw Control na obou nápravách. Mitsubishi vozu nadělilo dokonce i elektricky řízené brzdové destičky, díky kterým by měl vůz nabídnout „skvělou odezvu, vynikající přesnost řízení a dostatek brzdné síly na všech kolech.“

Vůz je navíc vybaven systémem S-AWC, který zajišťuje neustálý přísun dostatečného výkonu na každé kolo a v případě potřeby je schopen vůz otočit na místě o 180 stupňů. Díky schopnosti roztočit kola v opačných směrech se tak Mi-Tech dokáže otočit doslova na pětníku. Jen pneumatiky z toho asi nebudou příliš nadšené.

Futuristická technologická výbava však pokračuje i v interiéru, který je prost velkých obrazovek infotainmentu. Před řidičem je malý digitální přístrojový štít a další informace, včetně informací o stavu vozidla, okolní dopravy, atd., jsou promítány na čelní sklo se systémem rozšířené reality. Nový asistenční systém Mi-Pilot by pak měl nabídnout funkci asistenta řízení nejen na dálnicích, ale také na běžných silnicích. A to včetně těch nezpevněných.

video
Vize Mi-Tech je tak rozhodně zajímavou prezentací možností a budoucích vizí Mitsubishi. Je však otázkou, jaké prvky a v jaké míře se dostanou na produkční vozy.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku