Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nechcete limuzínu po americkém prezidentovi? V téhle se vozil Harry Truman

Jan Zajíc Jan Zajíc 14. 9. 2020 • 06:52
8
Zobrazit náhledy (8)
Lincoln Cosmopolitan Lincoln Cosmopolitan Lincoln Cosmopolitan

Harry S. Truman byl 33. prezidentem Spojených států amerických. A protože úřad vykonával v bouřlivých letech 1945 až 1953, byl u řady mimořádně důležitých rozhodnutí a událostí.

Byl to právě Truman, kdo schválil svržení atomových bomb na Japonsko - 6. srpna 1945 dopadla první na Hirošimu, 9. srpna 1945 druhá na Nagasaki. Jako prezident USA se podílel na obnově poválečné Evropy, prosadil Marshallův plán a samozřejmě byl také u vzniku NATO. Bylo toho však mnohem víc, čím se nástupce F. D. Roosevelta zapsal do historie.

O tom si však povídat nebudeme, my se pochopitelně zaměříme na auta. Ve Spojených státech se totiž na prodej objevila prezidentská limuzína, kterou užíval právě Harry Truman.

Jde o upravený Lincoln Cosmopolitan, jeden z devíti, které se nacházely v prezidentské flotile limuzín.

K té se mimochodem váže docela zajímavá legenda. V roce 1948, kdy Truman vedl kampaň za znovuzvolení do Bílého domu, obrátil se jeho tým na automobilku General Motors s žádostí o pronájem několika vozů. Společnost ovšem údajně v Trumanovi viděla outsidera voleb, takže nechtěla být spojována s mužem, který prezidentské volby nevyhraje. Takže odmítla.

Truman ovšem uspěl a do Bílého domu vrátil. A když pak řešil flotilu limuzín, vybral si podle očekávání u konkurence - u značky Lincoln. Jestli se to stalo opravdu takto, těžko soudit.

Bílý dům si každopádně v roce 1950 pořídil 10 Cosmopolitanů, každé z aut ovšem ještě prošlo úpravami u specialistů od Henney Motor Company a Hess and Eisenhardt Company.

Vozy byly upraveny tak, aby posádce poskytly co nejvíce bezpečí a nabídly i více místa nad hlavou (aby se v nich dalo sedět s kloboukem na hlavě). A také byl protažen rozvor. Devět limuzín bylo uzavřených, desátý kus byl přes 6 metrů dlouhým pancéřovaným kabrioletem. Všechna auta byla vybavena 113kW osmiválcem a automatickou převodovkou.

Zajímavé také je, že jeden z deseti exemplářů nakonec do prezidentské flotily nedorazil, místo toho měl putovat k Chajimu Weizmannovi, prvnímu prezidentovi Státu Izrael. Jiné zdroje zase uvádějí, že si Bílý dům objednal jen 9 aut.

Prezidentský Cosmopolitan, který je aktuálně na prodej, Truman osobně používal během návštěv New York City. V devadesátých letech vůz prošel renovací, následně byl vystaven v muzeu na Floridě v roce 2001 ho koupil jistý sběratel.

Více než 6 metrů dlouhá a 2,7 tuny vážící limuzína s rozvorem dlouhým 3683 mm uveze sedm osob. K mání je za 160 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 3,6 milionu korun.

Témata