Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nové bezpečnostní prvky zdražují auta. Ale bude hůř

ČTK ČTK 16. 8. 2019 • 00:31
9
48
Zobrazit náhledy (9)
Cadillac Cyclone z 50. let zůstal v muzeu. Radary v černých boulích byly moc drahé. Volvo Trucks a inteligentní bezpečnostní systémy Volvo Trucks a inteligentní bezpečnostní systémy Volvo Trucks a inteligentní bezpečnostní systémy

Zavádění bezpečnostních prvků do automobilů zvyšuje jejich cenu o jednotky procent ročně.

"Bezpečnostní výbava vozů se rychle rozšiřuje, ať už pod tlakem regulace EU nebo konkurence. Vždy platí, že nepovinné bezpečnostní a asistenční prvky se prosazují nejdříve ve dražších vozech a po jejich výrobním zvládnutí a zlevnění větším výrobním objemem se prosazují i do nižších tříd vozů," řekl ČTK vedoucí partner EY Petr Knap.

V minulém roce se cena nových aut zvýšila v průměru o 3,1 procenta, což představuje asi 12.500 Kč. Za zvýšením vedle rozšiřování bezpečnostních výbav stojí ale i jiné faktory, například nový způsob měření emisí WLTP.

Bezpečnost se promítá do homologačních požadavků na nová vozidla, která postupně v historii musela být vybavována nejen bezpečnostními pásy, ale i opěrkami hlavy, protiblokovacím systémem ABS, stabilizačním ESP, denním svícením, airbagy nebo nejnověji systémem automatického přivolání pomoci e-call. Na základě požadavků EU se mají nároky na bezpečnostní asistenty v autech dále výrazně zvýšit v roce 2022. Povinné mají být například systémy na nouzové brzdění, rozpoznávání únavy řidiče, parkovací kamera a podobně.

"Pokud se na problematiku podíváme skrze opravy automobilů, tak Americká automobilová asociace (AAA) vydala studii, kde uvádí, jakým způsobem pokročilé asistenční systémy pro řidiče mohou prodražit opravu auta i při drobné kolizi. Cena narůstá nejen zakoupením nových senzorů, ale i jejich správnou kalibrací," podotkl Ondřej Simon z PwC. Například oprava předních radarových senzorů, které jsou klíčové pro automatické brzdné systémy nebo adaptivní tempomat, stojí 900 až 1300 dolarů. Výměna čelního skla u auta, které je vybaveno systémem automatického brzdění, adaptivním tempomatem a udržování v jízdním pruhu, vyjde od 1200 do 1650 dolarů.

Podle Knapa se dodavatelům i výrobcům v posledních desetiletích typicky dařilo poměrně úspěšně eliminovat nárůst komplexity a požadavků na bezpečnost zefektivňováním výroby. "Pokud ovšem přijde více požadavků najednou, jak diktuje EU, a povinně do všech segmentů najednou, tak může být nárůst ceny patrný. Navíc automobilový průmysl v tuto chvíli potřebuje zvládnout tvorbu nových produktů (elektromobilů a hybridních pohonů) i nových dodavatelských řetězců a nemůže tedy absorbovat náklady do své marže. Proto je možné, že uvidíme zdražení aut, které přesáhne výrazněji dříve obvyklých dvě až pět procent při zavádění některých dřívějších bezpečnostním opatření," dodal Knap.

Související články

Témata
Avatar - palix
18. 8. 2019 15:52
Re: Nová doba
Otázne je, o koľko lepšiu spotrebu spraví to vypínanie valcov a či to nebude v ďalekej budúcnosti zdroj problémov.
Samozrejme vývoj napreduje a autá nám zdražujú. Nižšia stredná trieda od 20 000€ je už značne drahá. Kedysi bol Focus, Ceed, Astra od cca 13 000€... Mazda nikdy nebola najlacnejšia, ale 20 tis... je už dosť.
Avatar - palix
18. 8. 2019 15:50
Re: Nová doba
V podstate je to pravda čo píšete "Reco". Najviac sa zo staršieho typu predávala Attraction = cena o málo nižšia ako dnešný základ. V každom prípade sa v základe nájde nejaká drobnosť, ktorá presvedčí človeka aby chcel minimálne 2. verziu. Taký nový Civic. Pred časom stál základ dosť veľa peňazí + mal kopec systémov, asistentov... Ale práve tu chýbala tá drobnosť. A zrazu stálo auto cez 20 tis €. Samozrejme to bolo na začiatku predaja. Po čase prišli akciové cenníky.
18. 8. 2019 02:29
Line asistent
V okoli kosicoch som mal pozicanu proceed gt, bolo mi luto vlacit nove auto cez vsetky diery tak som ich poctivo obchadzal a line asistent mi do toho cely cas otravne zasahoval az som to vypol. V nasich zemepisnych sirkach pouzitelne asi len na dialnici
Avatar - Beefcake
18. 8. 2019 01:36
Re: Nová doba - dodatek
Zase tie prasky... Zavolaj na osetrovatela.
Avatar - Beefcake
18. 8. 2019 01:34
Re: Nová doba
Vypinat autom.stierace? Najlepsi asistent, co poznam

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud