Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nový pick-up Hyundai Santa Cruz se brání tradičnímu označení, prý to není truck

Ondřej Mára Ondřej Mára 11. 4. 2021 • 04:44
17
5
Zobrazit náhledy (17)
Hyundai Santa Cruz Hyundai Santa Cruz Hyundai Santa Cruz Hyundai Santa Cruz Hyundai Santa Cruz Hyundai Santa Cruz Hyundai Santa Cruz Hyundai Santa Cruz Hyundai Santa Cruz Hyundai Santa Cruz Hyundai Santa Cruz Hyundai Santa Cruz

Americké zastoupení automobilky Hyundai nedávno promluvilo o dlouho očekávaném pick-upu Santa Cruz, který však prý není klasickým „pick-up truckem“.

Automobilka Hyundai se nedávno pochlubila videem z prostředí svého kalifornského designového studia, pověřeného vývojem dlouho očekávaného pick-upu Santa Cruz. Designový manažer studia Brad Arnold přitom hned v úvodu zdůrazňuje, že vývoj designu začínal s předpokladem, že nepůjde o tradiční truck.

Nový model Santa Cruz by měl být něčím novým. Mělo by se mu dařit jak v hustě zastavěných centrech měst, tak v otevřené přírodě. Vůz by měl být malý svými rozměry, tedy minimálně ve srovnání s ostatními pick-up trucky, měl by však nabízet velká dobrodružství a široké možnosti uplatnění jak při práci, tak při volnočasových aktivitách.

Video se připravuje ...

Myšlenka, že nové Santa Cruz není klasický pick-up truck, měla výrazně ovlivňovat i návrh designu. Přizpůsobeny mu měly být jak proporce, tak styl osvětlení. Dosud odhalené skici a snímky přitom jasně ukazují masku s integrovanými světly ve stylu SUV Tucson, která dokáže rozhodně zaujmout. To vše by mělo dát veřejnosti najevo, že se nejedná o klasický „truck“, ale Santa Cruz.

Snaha o vytvoření vlastní kategorie je samozřejmě zajímavá, nicméně je potřeba zmínit, že z pohledu amerických pick-upů nové Santa Cruz skutečně není klasickým truckem. Na rozdíl od strojů jako RAM 1500 nebo Ford F-150 totiž Santa Cruz nedostane rámovou konstrukci, ale samonosnou karoserii, která může představovat určitá omezení při extrémnějším využití.

Sluší se však zmínit, že Honda se svým pick-upem Ridgeline, rovněž postaveném se samonosnou karoserií, slaví v zámoří celkem slušné úspěchy. A veřejností je Ridgeline vnímán spíše jako truck. V případě Santa Cruz je však cítit spíše snaha vydat se směrem dnes téměř pozapomenutého Subaru Baja.

Na rozdíl od Subaru Baja, které bylo upraveným Outbackem, však Santa Cruz slibuje více stylu, unikátní vzhled a širší využitelnost. Design se v mnoha ohledech inspiruje od již zmíněného Tucsonu, zatímco pod kapotou budou instalovány „silné a hospodárné“ pohonné jednotky, schopné roztáčet všechna čtyři kola.

Výroba Hyundai Santa Cruz bude probíhat v americkém závodu Alabama a prozatím se mluví o určení především pro americký trh. Z ukázek bychom si ale troufli odhadovat, že zájem by mohl být i na sterém kontinentu. Slavnostní odhalení nového Hyundai Santa Cruz pak automobilka naplánovala na 15. dubna.

Doporučujeme

Témata
Avatar - curwasportiva
11. 4. 2021 22:25
Re: Ridgeline
Ja myslim ze daleko pred Hondou tu byl Favorit a potom Felicia pickup ;)
Avatar - curwasportiva
11. 4. 2021 22:23
Neni to truck
Je to unibody SUV s otevrenym kufrem, stejne jako Ridgeline.
Jinak Ford uz testuje svuj unibody SUV pickup velikosti pod Rangerem.
11. 4. 2021 16:05
Je to OK
Každý nepotrebuje opachu a hru na Veľkého farmára!
Avatar - KANKUNEN
11. 4. 2021 14:15
Zase to samé, velmi podařená
příď úplně zabitá hlavními světly, které vypadají jako by si k autu přidrátoval nějaké halogeny z Lidela.
11. 4. 2021 14:07
Ridgeline
Není to klasicky truck kvůli ne-pracovnímu řešení zadní nápravy - ale prvenství patří Hondě, ta s timhle konceptem přišla jako první